Željo završio evropsku priču

Željezničar

Fudbaleri Neftchija večeras su na Bakcel Areni u Bakuu savladali Željezničar u revanš susretu drugog pretkola Konferencijske lige rezultatom 2:0, te su sa ukupnih 4:2 prošli u treće pretkolo. Tako je odlična evropska priča Željezničara okončana, a izabranici Nermina Bašića nisu uspjeli nastaviti sa serijom impresivnih rezultata i sada se vraćaju obavezama u Premijer ligi BiH.

U prvoj utakmici između dva tima, iako je Željezničar imao vodstvo kroz njen najveći dio, bilo je evidentno da je azerbejdžanski tim kvalitetniji i zreliji tim od Dinamo Minska. Međutim, Plavi su imali razloga za optimizam s obzirom na sve što su prikazali u Evropi ove sezone, a i u večerašnjem meču bili su primorani zbog povreda na dosta promjena u sastavu i igrali su u neobičnoj formaciji 4-4-2.

Nefči je u uvodnim minutama meča na svom terenu kontrolisao igru, ali kao što je to bio slučaj na Grbavici u prvom duelu između ove dvije ekipe, Plavi su imali prvi opasan napad. Galić je centrirao za Krpića, ali je na kraju izboren samo korner, pa je Željo izveo dva vezana udarca iz ugla, ali je domaćin uspio nekako da se odbrani.

Igrala se 17. minuta kada se ukazala šansa za Ovčinu, kojeg je uposlio Mekić, ali je njegov šut bez većih problema zaustavio Brkić.

Ipak, iz prve prave prilike na ovom susretu, Nefči je uspio da dođe do vodstva. Nakon dobre asistencije Lebona i greške Galića i Bibera, lopta je došla do Saiefa, koji je savladao Muftića za vodstvo svog tima od 1:0. U narednom napadu je isti igrač šutirao sa distance, ali je lopta otišla nekoliko metara od stative.

U 29. minuti je Matias šutirao glavom nakon kornera, ali je loptu poslao pored gola. Minut poslije toga, Lebon je izašao sam pred golmana Plavih, ali je Cocalić uklizao i spasio gol svog tima.

Potom je Muftić zaustavio šut Džabera sa 20 metara, a onda je uslijedio mirniji period utakmice u Bakuu i nije bilo uzbuđenja sve do sudijske nadoknade prvog dijela ovog meča. Tada glavni sudija nije svirao očit prekršaj za Plave na ivici kaznenog prostora.

U drugom dijelu, Željezničar je poremetila teška povreda glave Harisa Ovčine nakon jednog zračnog duela sa protivničkim igračem, zbog koje je iznesen sa terena na nosilima nakon 5-6 minuta pauze. Ta je pauza malo i odgodila pravi početak drugog poluvremena, odnosno timovi su se "zagrijali" i ozbiljnije zaigrali tek nešto kasnije. Krpićev udarac u 56. minuti Brkić brani, a onda golman domaćih izbacuje loptu ispred Haračića u narednom napadu i održava vodstvo svog tima.

Revanšira mu se i Muftić, koji u 60. minuti nakon velike greške Drlje sprečava Saiefa da iz skoro pa stopostotne šanse postigne gol. Domaći su međutim nastavili veliki pritisak u narednim minutama, a on se isplatio u 68. minuti, kada nakon kornera i gužve Matias pogađa za 2:0 i veliku prednost za svoj tim.

Domaćin je majstorski kontrolisao završnicu meča i rutinski je čuvao svoje vodstvo, a nezadovoljni pojedinim odlukama sudije kroz cijeli tok meča, gosti su se bunili i dobili su i nekoliko žutih kartona. Promjene rezultata nije bilo, pa je Nefči osigurao treće pretkolo, a Željezničar u široj slici može biti zadovoljan prikazanim u Evropi ove sezone.

Sarajevo 2 : 1 Zvijezda 09
Posušje : Sloga
Široki Brijeg 0 : 1 Velež
GOŠK : Zrinjski
Tuzla City : Borac
Igman : Željezničar