Sokolovi ogromnom pobjedom sebi čestitali praznike

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva su u 13. kolu prvenstva Bosne i Hercegovine, na povratničkom debiju Srđana Stanića na klupi Slavije, savladali Slobodu 70:67.

Odigrala je Slavija i najbolju svoju utakmicu u sezoni, naročito defanzivno. Ako izuzmemo ogroman broj promašenih zicera, nekako staru boljku Sokolova, bila je to utakmica na izuzetno visokom energetskom nivou i defanzivno vrlo kvalitetna, sa visokim igračima koji su radili ogroman posao u oba pravca.

Problem Slaviji bile su povrede Henrija Tenkslija i Markiza Dejvisa, koji nisu mogli dati svoj doprinos u večerašnjem meču, i njihova energija je nešto što je falilo ekipi u ovom susretu, ali su ostali igrači nadomjestili njihov izostanak i poveli Slaviju ka ogromnoj pobjedi protiv trećeplasirane ekipe lige.

Sloboda šuterski vrlo raspoloženo otvara susret, pogađaju pet trojki u prvoj četvrtini i zahvaljujući tom šutu i održavaju svoju prednost. Išli su i na +9, ali Slavija bi se vraćala i na prvo poluvrijeme se odlazi sa +4 Tuzlaka, 34:30.

U trećoj dionici Slavija igra odličnu odbranu, spušta Slobodu na samo deset ubačenih poena. Angažovanost u odbrani naplatili su u napadu, pa iako su mogli i bolje u tom segmentu, uspjevaju da preokrenu rezultat, povedu prvi put na utakmici 43:42, a onda dižu to i na maksimalnih +5, 47:42, a u posljednju četvrtinu unose +3, 47:44.

U četvrtoj utakmici prava drama. Znalo se da ovakva utakmica na mali broj poena takva i mora biti. Slavija je uspjevala da se drži u vođstvu, Sloboda bi tu i tamo uspjela da se vrati, povede tri poena razlike, ali Slavija je sjajnom odbranom držala ovu utakmicu u svojim rukama. Pojavio se David Maran sa poenima u rukama, pogodio tri jako bitne trojke, Aleksandar Ilić je bio siguran, i uz kontrolu skoka, što su u ovoj utakmici fenomenalno radili domaći košarkaši to je bio recept za pobjedu.

Aleksandar Ilić je bio najefikasniji kod Slavije sa 15 poena, David Maran je na kraju ubacio 13, a posebno treba pomenuti dvojac Darko Damjanović – Srđan Jovanović koji je odradio odličan posao sa po 13 ubačenih poena, a Jovanović je na povratničkom debiju dodao i 12 skokova za dabl-dabl.

Kod Slobode, Darion Strong Mur je ubacio 15 poena, a Đorđe Lelić je dodao 13.

SLAVIJA – SLOBODA 70:67 (16:20, 14:14, 17:10, 23:23)