Pobjeda od velike važnosti: Govedarica dao krila Sokolovima

Foto VASKE

Fudbaleri Slavije iz Istočnog Sarajeva su u 25. kolu m:tel Prve lige Republike Srpske savladali Kozaru na svom terenu 2:1, u utakmici gdje su opet veći dio bili bolji rival, ali su ponovo poslije brojnih promašenih šansi doveli sebe u situaciju da strijepe za tri boda. Ipak, uspjeli su sačuvati zlata vrijednu pobjedu u borbi za sačuvanje prvoligaškog statusa i prvu pobjedu pod vođstvom Momčila Stanića.

Sve što je Kozara napravila u prvom poluvremenu ove utakmice bilo je u prvih pet minuta, kada dva puta prijete po bokovima, ali oba puta nije bilo završne upotrebljive lopte ili šuta ka golu Amara Sirće. Nakon toga, Slavija preuzima konce igre u svoje ruke. Nagovještaj boljih minuta dolazi preko Danijela Erića, šutira preko gola.

Miljan Govedarica je bio inspirisan za igru još jednom, a prvi put prijeti u 10. minuti. Nikola Bjeloš je izveo korner, Govedarica iz dobre pozicije glavom šutira pored gola. Što nije uradio tada, jeste u 24. minuti. Kristijan Medić je odigrao po zemlji u kazneni prostor, Govedarica je u prijemu napravio sebi prostor za šut, a onda zakucao loptu iza leđa Pavla Glišića za 1:0.

Dvije minute kasnije Govedarica je u ulozi asistenta, ali mu se ona ne piše jer Arbinja na penalu ne zahvata loptu, propada šansa za Slaviju. Minutu kasnije još jednom Govedarica u šansi. Amar Beširević je ostao nakon prekida u napadu, centrirao je, ali napadač Slavije nije precizan.

I opet poslije propuštene prilike Govedarica na popravnom biva sigurniji i duplira vođstvo Slavije. Igrala se 34. minuta, Stefan Arbinja mu je poslao odličnu loptu, on je unio još koji korak i onda pogodio gol mladog golmana Kozare za 2:0.

Do kraja poluvremena Slavija ima još dvije odlične šanse. Prvo u 39. minuti izvode domaći i najljepšu akciju prvog poluvremena. Dobro je više igrača kombinovalo na centru, a onda su se Govedarica i Bjeloš „ispalili“ u napad, Govedarica odigrava povratnu za kapitena Plavih, a Bjeloš šutira tik pored gola.

Za kraj poluvremena ostaje još jedna prilika za Stefana Arbinju. Prebacio je on i golmana Glišića, ali je lopta išla previše slabo, pa je Srboljub Jandrić stigao da to zatvori i sačuva gol u tom navratu.

Gostujući trener odmah na početku drugog poluvremena, vidno nezadovoljan razvojem situacije, pravi četverostruku izmjenu i umjesto Ilića, Jandrića, Rudana i Veljkića, na teren šalje Delića, Divjana, Sadikovića i Tabatu.

Prvu šansu u nastavku ima domaći tim. Stefan Arbinja je još jednom unio loptu u kazneni prostor, poslao oštru loptu na drugu stranu, ali nije bilo nikoga i lopta prolazi na drugu stranu. Tri minute kasnije sjajan pokušaj Govedarice iz slobodnog udarca. Na 17 metara je oboren Danijel Erić, a Govedarica gađa golmanov ugao, lopta ide tik iznad prečke.

Nastavak susreta donosi nešto agilniju Kozaru, ali osim nekoliko prekida oko kaznenog prostora i kornera, koje je Slavija uspjela sačuvati, nisu uspjevali prići Amaru Sirći.  Sa druge strane, i Slavija je racionalnije počela da igra, bez prevelikih juriša kao u prvom poluvremenu utakmice. Imao je Govedarica u 65. minuti jako dobar prodor, želio je oštrom loptom da uposli Stefana Arbinju, ali je Pavle Glišić budan i uspjeva da presječe taj pas.  Probao je i Bjeloš iz slobodnog udarca, lopta ide tik iznad prečke

Najbolju šansu Kozara ima u 72.minuti, bivši fudbaler Slavije Jovan Bokić je u dobroj situaciji, Amar Sirćo još bolje interveniše. Što nisu Gradiščani uradili tada jesu odmah u narednom napadu. Neoprezna je bila odbrana Slavije, a Kazuhiro Takahaši pogađa za 2:1.

Presjekao je taj gol domaće, trebalo im je malo vremena da se priberu, na svu sreću po njih, Kozara osim jednog lukavog pokušaja Bokića iz slobodnog udarca, kojeg Sirćo brani nije uspjela da zaprijeti konkretnije. Sa druge strane, Slavija se ponovo dovela u situaciju da strijepi, iako je imala veliki broj šansi koje nije iskoristila, i to je nešto što prati Sokolove kroz ovu sezonu.

Foto VASKE

Povukao je Momčilo Stanić dvije izmjene, u igru uveo Petra Dabića i Đorđa Avdalovića i to je donijelo određenu živost u igri Slavije i malo ih podiglo. Avdalović proba u 80. minuti, mlako u golmana Glišića. Dvije minute kasnije odlična šansa za Plave nakon kornera. Nikola Bjeloš je ubacio na prvu stativu, Mahir Karić glavom šutira preko gola.

Do kraja utakmice, iako je Kozara pokušala još jednom da stisne, Slavija je uspjela da se odbrani i upiše zlata vrijednu pobjedu u borbi za opstanak.

SLAVIJA – KOZARA 2:1 (2:0)