Čerimo i Kirui pobjednici maratona

Atletičarka iz Bahreina, Rose Čelimo i Džofri Kipkorir Kirui iz Kenije novi su svjetski šampioni u maratonu.

Organizatori Svjetskog prvenstva u Londonu odlučili su se da isti dan održe i ženski i muški maraton, s tim da su prvi ulicama ovog grada trčali atletičari. Slavio je Kenijac Kirui s vremenom 2:08:27, ispred Tamirata Tole iz Etiopije (2:09:49) i velikog iznenađenja Alfonsa Feliksa Simbua iz Tanzanije (2:09:51). Sjajan rezultat ostvario je i domaći takmičar  Kalum Havkins zauzevši četvrto mjesto, a jedini iz regiona je bio Slovenac Rok Puhar, koji je završio na 66. mjestu.

Kod djevojaka zlato je pripalo Čelimo iz Bahreina, a ona je stazu dugu 42 kilometra i 195 metara istrčala u vremenu od 2:27:11. Svega sedam sekundi iza nje stigla je Edna Kiplagat iz Kenije, a odmah iz nje i Amerikanka Emi Kreg. Bojana Bjeljac iz Hrvatske stigla je na cilj kao 57, Matea Matošević 69, Teodora Simović iz Srbije završila je trku na 75. Mjestu, a odmah iza nje još jedna Hrvatica, Nikolina Stepan.