Švedska savladala Hrvatsku i odvela Srbiju u drugi krug

EPA

Rukometaši Švedske u drugi kruug Evropskog prvenstva idu kao prvoplasirani iz splitske grupe A, nakon što su savladali Hrvatsku sa 34:31 u posljednjem kolu prve grupne faze

Švedska je u potpunosti zaslužila pobjedu protiv domaćina Eura, jer je cijelim tokom susreta kontrolisala igru i imala vodstvo. Bila je mnogo bolja i u napadu, a posebno u odbrani. Hrvatski bekovi su se probudili tek malo u drugom poluvremenu, tačnije Stipe Mandalinić je bio taj koji održavao kauboje u životu, uz sedmerce koje su izvodili Čupić i Horvat, ali to je bilo nedovoljno za nešto više u ovom meču.

Pobjeda Švedske ima i drugu stranu, a to je da će ova ekipa nakon uvodnog poraza od Islanda prenijeti maksimalna četiri boda, a Hrvatska dva. Osim toga Švedska je u drugu fazu povela i Srbiju, koja je danas savladala Island, pa će tako Islanđani iz Splita kući.

Nakon razmjene vodstva na početku, Švedska je bila u prednosti nakon 10 minuta igre. Izabranici selektora Kristjana Anderssona vodili su sa 7:4, a po tri gola za skandinavski tim do tada su postigli Lagergren i Ekberg. Ni, to nije bio kraj agonije Hrvatske, jer je Švedska preko Ekberga i Henningssona otišla na pet golova razlike (4:9).

Uslijedila je serija Hrvatske od 4:1 i smanjenje rezultata na 8:10, pa se činilo da će kauboji uz gromoglasnu i fantastičnu podršku s tribina uspjeti da se vrate u meč, već u prvom poluvremenu, no tako nisu mislili Šveđani i naravno to nisu ni dozvolili. Vrlo brzo je Švedska na svom kontu ponovo imala pet golova prednosti (13:8), a minuta je bila 21. Upravo ta razlika od pet golova bila je i nakon prvih 30 minuta meča, a rezultat je glasio 17:12 u korist Švedske.

Iako se očekivalo da se Hrvatska vrati rezultatski u meč početkom drugog dijela, Šveđani su i dalje djelovali bolje, čvršće i angažovanije, kako u napadu, tako i u odbrani. Nakon 39. minuta razlike Švedska je imala velikih plus osam (24:16), a to je bio drugi put da vodi s tolikom razlikom, jer je prethodno vodila sa 23:15.

Ulazak u posljednjih 20 minuta činio se nevjerovatno lošim rezultatom za Hrvatsku, jer je Švedska pogotkom Jespera Nielsena povela sa ogromnih devet golova razlike (25:16).

Pokušavala je Hrvatska da smanji razliku, a u 46. minuti smanjila je preko Štrleka na šest razlike (21:27), no samo dvije minute kasnije opet je osam razlike za Šveđane (21:29).

Tačno devet minuta do kraja Hrvatska je ponovo uspjela da se vrati na šest golova razlike, a rezultat je tada glasio 31:25 u korist Švedske. Četiri minute do kraja Hrvatska je smanjila na pet razlike (28:33), imala napad za četiri, ali lopta je ispala Cindriću i Lagergren je pogodio za 34:28 u korist Šveđana.

Najefikasniji u redovima Švedske bili su Albin Lagergren sa šest i Simon Jeppson sa pet golova, dok su Niclas Ekberg, Jim Gottfridsson i Jesper Nielsen postigli po četiri. Kod Hrvatske Ivan Čupić je postigao sedam golova, ali pet sa sedmerca.

Piše: Jasmin Tajić