Slavijin vrtić se hrabro suprostavio Borcu, ali poražen

Košarkaši Slavije poraženi su na svom terenu od OKK Borac iz Banja Luke 77:73, u utakmici koju su svojim katastrofalnim suđenjem uništile sudije iz Laktaša, Aleksandrovca i Doboja.

Sigurno da je Borac odigrao kvalitetno drugo poluvrijeme, naročito 3/4, i da su i oni u nekoliko navrata bili žrtva sudijske (ne)pravde, ali je u ključnim momentima meča, sudijska trojka sudila na štetu domaćina, pa na kraju i pored hrabre igre Slavijinog vrtića ostaju kratkih rukava protiv iskusnijeg i, ruku na srce, kvalitetnijeg protivnika.

Početak utakmice bolje otvaraju domaći. Uspjevaju da kontrolišu utakmicu, i imaju rezultatsku prednost na svojoj strani. Ipak u finišu prve dionice gosti uspjevaju da nametnu ritam i preokrenu rezultat u svoju korist. Treba reći da je kompletnu prvu četvrtinu obilježilo i više nego loše suđenje trojca Vuruna, Damjanović, Vujinić, na čije su dijeljenje pravde i jedni i drugi imali dosta prigovora, pa se naziralo da ovo neće biti njihov dan

. Sve je kuliminiralo u prvim minutama 2/4 kada su jedno "smečovanje" Damjanovića okarakterisali kao prekršaj, a uz to pokatali i tehničku klupi Slavije. Pogodili su gosti iz Banja Luke dva slobodna bacanja, ali te loše sudijske odluke su samo dale krila "Sokolovima" koji sa osam vezanih poena Damjanovića, dvije trojke, i trojkom Sava Macana prave seriju 11:0 i dolaze do preokreta 29:27. Primoralo je to trenera Bojana Božića da zove tajm aut, no ni naredne dvijr minute to nijr donijelo rezultatić. Simanić iz reketa i Macan sa jednim pogođenim bacanjem nastavljaju seriju do 14:0 i 32:27. Tek tada, poslije nekoliko minuta bez poena Lončar trojkom prekida seriju domaćih, i smanjuje rezultat na 32:30. Trojku na trojku vraća Neven Damjanović, a nakon toga Samardžić pogađa jedno bacanje za konačnih 37:33 na poluvremenu.

Treća četvrtina počinje isto tako kako je proteklo i prvo poluvrijeme. Sudijska trojka, nažalost, dominira terenom. Propuštaju da sviraju očigledan prekršaj nad Njegovanovićem, a nakon što je krenula kontra gostiju shvativši šta su napravili izmišljaju gaženje linije i vraćaju loptu domaćoj ekipi. Uspio je Borac u prvih pet minuta nastavka da vrati minimalno vodstvo u svoju korist, 44:43, i od tada kreće rezultatska klackalica. Razigrao se u drugom poluvremenu Peđa Lončar, te gosti na njegovim krilima stižu do +6, 53:47. No, uspjevaju domaći da vrate to na 53:50, pa Bojan Božić posloje nekoliko neiskorištenih napada mora da zove tajm aut. Urodio je on plodom, pa trojkom Srđana Lončara gosti odlaze na u ovom meču maksimalnih +10, 51:61, a pred ulaz u posljednju dionicu meča imaju +7, 55:63.

Ostavili su domaći goste više od četiri minute bez poena, napravili seriji 8:0 i vratili se u vodstvo u ovom meču. Tek poenima Peđe Lončara, nakon očiglednog sudijskog poklona, Borac nakon više od četiri minute pogađa za 65:64, a nakon toga slijedi i trojka istog igrača za +4. Zovnuo je trene Šehovac tajm aut, nije on urodio plodom jer gosti odlaze ponovo na veću razliku. No, i tada Slavija se vraća, dolazi na -1, ali mlada ekipa Slavije nije mogla protiv sudijskog kriterija. Revoltiran očiglednim suđenjem na štetu svoga kluba Goran Šehovac dobija tehničku grešku pa Borac na dvije minute do kraja odlazi na +5, 75:70. Trojkom Kojića na 35 sekundi do kraja Slavija stiže ponovo na -2, 73:75, ali to je bilo sve što su mladi Slavijini igrači uspjeli u ovom meču, te Borac slavi pobjedu 77:74.

U nevjerici su domaći ostali poslije utakmice, tražili su objašnjenje od sudijskog trojca čemu vodi ovakvo suđenje, ali odgovore, kao i niko u ligi nisu dobili. Koliko su sudije izgubljene bile u ovom meču, dovodivši tako u dilemu sve u dvorani da li uopšte i znaju pravila, govori i situacija kada je jedan sudija kod napada Slavije uporno čekao pod protivničkim košem, sve dok mu trener domaćina Goran Šehovac nije ''nacrtao'', da treba da pređe na drugu polovinu.

Najefikasniji u domaćem timu bio je Neven Damjanović sa 22 poena, dok je kod gostiju Peđa Lončar ubacio 17, Nikolić 16, a Srđan Lončar 15.

OKK SLAVIJA - OKK BORAC 74:77 (18:22, 19:11, 18:30, 18:14)
Sportska dvorana Slavija
Gledalaca: 100
Sudije: Aleksandar Prvi Vuruna (Aleksandrovac), Miloš Vujinić (Laktaši) i Dario Damjanović (Doboj)

Slavija: Macan 11, Biberdžić 2, Perović 5, N.Damjanović 22, Njegovanović 13, Vasković, Elez 9, Simanić 6, Šehovac 2, Krunić, Kojić 3, Milošević

Borac: Lakić 12, P.Lončar 17, Nikolić 16, Ćulum 2, Samardžić 3, Kecman 10, S.Lončar 15, Barbarez, Suvara, Putnik 2, Dragičević, Aničić