Odigrano prvo kolo Premijer lige: Favoriti prema planu

Odigrano je prvo kolo Premijer lige BiH u futsalu. Rezultati su manje-više očekivani, te su favoriti za osvajanje prvenstva i opravadali taj epitet.

Centar je pokazao da iako podmlađen itekako ima jako oružje. Raduje ih svakako u ovom meču i povratak na teren kapitena Nijaza Mulahmetovića, kao i oporavak od povrede Bilala Jelića. Savladali su oni na svome terenu, na otvaranju sezone, ekipu Leotara, a ujedno su od N/FS Bosne i Hercegovine dobili i nagradu za fer plej u prethodnoj sezoni.

U subotu je na parketu bio Zrinjski. Gostovali su oni kod debitanta u Brčkom i slavili tijesnu pobjedu od 6:5. Mogli su Mostarci mnogo jednostavnije da riješe taj meč, ali su zakomplikovali situaciju. Od 6:2 na osam minuta do kraja domaći su uspjeli stići do 6:5 do 37. minute, ali više od toga nisu mogli. Tek, doživjeli su časan poraz na debiju, ali su i pokazali da protiv njih nikome neće biti lako i da se neće predati.

Treći favorit za vrh tabele, kojeg mnogi vide i kao glavnog favorita igrao je u nedelju. Mostarski Stari Grad je u svojoj dvorani savladao KMF Tango sa 3:1, ali se ekipa iz Istočnog Sarajeva predstavila u izuzetno kvalitetnom svjetlu. Tek u finišu susreta Saša Babić je uspio da zada posljednji udarac nekadašnjem šampionu, pa Mostarci pobjedom kreću u odbranu titule, dok je Tango futsal javnosti predstavio dio svog reprtoara ove mlade ekipe.

Na debiju je pobjedu ostvario i sarajevski Željezničar. Dočekali su oni na Grbavici ekipu Salinesa iz Tuzle i slavili sa 5:3. Bila je to jedna tvrda utakmica u prvom dijelu, promašivali su i jedni i drugi šanse, a onda u posljednjih 10 minuta goleada. Uspjeli su sa dva gola Emira Gekića i jednim Salčina da prelome meč, odu na 5:1, a sve što su gosti uradili bila su dva gola u posljednjoj minuti.

Treći debitant u Premijer ligi prošao je takođe po očekivanju. Ekipa Banovića nije uspjela još uvijek da formira tim, nedostajalo je igrača, te su poraženi u Nevesinju od domaće ekipe sa 2:0. Ipak, i ta utakmica pokazuje da će to biti tvrda ekipa baš kao što se to moglo vidjeti i prošle godine u Prvoj ligi FBiH. Nevesinjci su krenuli pobjedom, baš onako kako su željeli, i potvrdili da u Nevesinjki niko lako neće uzeti bodove, ako ih i budu uzimali.

Najljepšu utakmicu kola odigrali su u Livnu domaći Seljak i Brotnjo. I jedni i drugi pojačani pružili su gledaocima u dvorani dopadljiv futsal i čak 12 golova, a na kraju je završilo 6:6. Domaći su poslije ovog meča imali mnogo prigovora na suđenje Aleksandra Ralića iz Dervente i Gorana Ilinčića iz Prijedora, ali to neće ništa promijeniti. Kao veliko pojačanje već na startu dokazao se Nikola Perković sa tri postignuta gola, a isto vrijedi i za Ante Palavru koji je, iako pocrvenio, pružio dobru partiju dok je bio na terenu. Na drugoj strani sjajni Marko Grgić je postigao het trik, ali vrijedi pomnuti i dva prekaljena asa, Franju Delića i Kristijana Pantića koji su Čitlučanima donijeli bod.

U narednom kolu igra se prvi sarajevski derbi, Željezničara i Centra, a osim toga sastaju se još i Tango - Brčko Zdravlje, Salines - Brotnjo, Zrinjski - Seljak, Banovići - Mostar SG, te u hercegovačkom obračunu Leotar i Nevesinje.