Večeras se čeka proljeće

Fudbalska Srbija večeras, u ove hladne dane, mašta o proljeću. Jedni žele da osjete to godišnje doba nakon 25, a drugi nakon 12 godina i sve misli i pogledi će biti upućeni ka Bjelorusiji i Beogradu.

Period u godini kada se „budi“ priroda, dan postaje sve duži i duži, a fudbalski zaljubljenici gledaju svoje klubove u eliminacionoj fazi evropskih takmičenja. „Crveno bijeli“ taj osjećaj nemaju od sezone kada su branili titulu prvaka Evrope i generacije Pančeva, Mihajlovića, Jugovića. Tada se u grupnoj fazi, poslednjeg Kupa šampiona, igrale dvije utakmice u jesenjem terminu, a četiri u proljeće i „Crvenu zvezdu“ su dva boda dijelila od plasmana u novo finale. Tada je „Samdorija“ sa Boškovom na klupi i Vijalijem, Katanecom i Mančinijem otišla na megdan „Barseloni“. Uslijedile su sankcije, zatim porazi u prvim kolima takmičenja i dolazi na red sezona 2005/2006 u Kupu Uefa i mladi Kevin Gameiro. Porazi od „Bazela“ i „Tromza“, pobjeda nad „Romom“ i vođstvo od 2:0 protiv „Strazbura“. Žigić, Janković, Basta, Biševac i Đokaj dobro pamte zadnjih 15 minuta i Gameira. Prvo je u 78. minutu smanjio na 1:2, ali i to je odgovaralo za prolaz dalje i onda nekoliko sekundi prije kraja u 94. minutu ponovo je zatresao mrežu Stojkovića i rastužio Zvezdine navijače. Prva od dvije meč lopte je večeras (19h) u Bjelorusiji, protiv „BATE Borisova“, a druga će biti u Beogradu protiv „Kelna“. Ukoliko „Crvena zvezda“ prođe dalje biće prvi klub koji je krenuo od 1.kola kvalifikacija i prezimio u Evropi.

Od 21 sat počinje velika šansa za „Partizan“ protiv „Jang Bojsa“, gdje ih praktično i bod vodi dalje, a pobjeda to sigurno obezbjeđuje. „Grobari“ se dobro sjećaju sezone 2004/2005, remija u Rimu sa „Laciom“, kući sa „Viljarealom“ i pobjede nad „Egaleom“. Kralj, Vukčević, Mirković, Tomić, Ilić su prošli grupnu fazu i na žrijebu izvukli „Dnjipro“, te golom Radovića pred sami kraj utakmice prošli u narednu fazu. Tu su naletili na moskovski „CSKA“, na „JNA“ odigrali 1:1, ali su poraženi u glavnom gradu Rusije sa 2:0, da bi kasnije „CSKA“ osvojio Kup Uefa.  Prije dvije godine u sezoni 2015/2016 „Partizan“ je u zadnjem kolu dočekao „Ausburga“ i pobjeda ih vodila „crno bijele“ dalje, ali Nijemci se nisu predavali i slavili su sa 1:3 i ostavili tužne domaće navijače.