XS
SM
MD
LG
4:1
5:0
4:2
0:2
0:0
22.08
17:30
25.08
17:00
25.08
17:00
25.08
17:00
25.08
17:00
13.06.2018 Administrator DC

Od sutra - fudbalsko ludilo

Svetsko fudbalsko prvenstvo koje počinje u četvrtak u Rusiji biće 21. smotra najbolji reprezentacija sveta

Istorija svetskih fudbalskih prvenstava

Svetsko fudbalsko prvenstvo koje počinje u četvrtak u Rusiji biće 21. smotra najbolji reprezentacija sveta, a Agencija Beta donosi pregled do sada održanih Mundijala, od Urugvaja do Brazila.

URUGVAJ 1930.

Poredak: 1. Urugvaj, 2. Argentina, 3. SAD, 4. Jugoslavija
Finale: Urugvaj - Argentina 4:2
Broj učesnika: 13
Ukupan broj gledalaca: 590.549

ITALIJA 1934.

Poredak: 1. Italija, 2. ČSSR, 3. Nemačka, 4. Austrija
Finale: Italija - ČSSR 2:1
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 363.000

FRANCUSKA 1938.

Poredak: 1. Italija, 2. Mađarska, 3. Brazil, 4. Švedska
Finale: Italija - Mađarska 4:2
Broj učesnika: 15
Ukupan broj gledalaca: 375.700

BRAZIL 1950

Poredak: 1. Urugvaj, 2. Brazil, 3. Švedska, 4. Španija
Finale: (finalna grupa - ključna utakmica) Brazil - Urugvaj 1:2
Broj sudionika: 13
Ukupan broj gledalaca: 1.045.246

Švajcarska 1954.

Poredak: 1. Nemačka, 2. Mađarska, 3. Austrija, 4. Urugvaj
Finale: Nemačka - Mađarska 3:2
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 768.607

ŠVEDSKA 1958.

Poredak: 1. Brazil, 2. Švedska, 3. Francuska, 4. SR Nemačka
Finale: Brazil - Švedska 5:2
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 819.810

ČILE 1962.

Poredak: 1. Brazil, 2. ČSSR, 3. Čile, 4. Jugoslavija
Finale: Brazil - ČSSR 3:1
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 893.172

ENGLESKA 1966

Poredak: 1. Engleska, 2. Nemačka, 3. Portugal, 4. SSSR
Finale: Engleska - Nemačka 4:2
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 1.563.135

MEKSIKO 1970.

Poredak: 1. Brazil, 2. Italija, 3. SR Nemačka, 4. Urugvaj
Finale: Brazil - Italija 4:1
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 1.603.975

NEMAČKA 1974.

Poredak: 1. SR Nemačka, 2. Holandija, 3. Poljska, 4. Brazil
Finale: SR Nemačka - Holandija 2:1
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 1.865.753

ARGENTINA 1978.

Poredak: 1. Argentina, 2. Holandija, 3. Brazil, 4. Italija
Finale: Argentina - Holandija 3:1
Broj učesnika: 16
Ukupan broj gledalaca: 1.545.791

ŠPANija 1982.

Poredak: 1. Italija, 2. SR Nemacka, 3. Poljska, 4. Francuska
Finale: Italija - SR Nemačka 3:1
Broj učesnika: 24
Ukupan broj gledalaca: 2.109.723

MEKSIKO 1986.

Poredak: 1. Argentina, 2. SR Nemacka, 3. Francuska, 4. Belgija
Finale: Argentina - SR Nemačka 3:2
Broj učesnika: 24
Ukupan broj gledalaca: 2.394.031

ITALIJA 1990.

Poredak: 1. SR Nemačka, 2. Argentina, 3. Italija, Engleska
Finale: SR Nemačka - Argentina 1:0
Broj učesnika: 24
Ukupan broj gledalaca: 2.516.215

SAD 1994.

Poredak: 1. Brazil, 2. Italija, 3. Švedska, 4. Bugarska
Finale: Brazil - Italija 3:2
Broj učesnika: 24
Ukupan broj gledalaca: 3.587.538

FRANCUSKA 1998.

Poredak: 1. Francuska, 2. Brazil, 3. Hrvatska, 4. Holandija
Finale: Francuska - Brazil 3:0
Broj učesnika: 32
Ukupan broj gledalaca: 2.785.100

JAPAN I JUŽNA KOREJA 2002.

Poredak: 1. Brazil, 2. Nemačka, 3. Turska, 4. Južna Koreja
Finale: Brazil - Nemačka 2:0
Broj učesnika: 32
Ukupan broj gledalaca: 2.705.197

NEMAČKA 2006.

Poredak: 1. Italija, 2. Francuska, 3. Nemačka, 4. Portugal
Finale: Italija - Francuska 5-3 11m (1:1)
Broj učesnika: 32
Ukupan broj gledalaca: 3.359.439

JUŽNA AFRIKA 2010.

Poredak: 1. Španija, 2. Holandija, 3. Nemačka, 4. Urugvaj
Finale: Španija - Holandija 1:0
Broj učesnika: 32
Ukupan broj gledalaca: 3.178.856

BRAZIL 2014.

Poredak: 1. Nemačka, 2. Argentina, 3. Holandija, 4. Brazil
Finale: Nemačka – Argentina 1:0
Broj učesnika: 32
Ukupan broj gledalaca: 3.429.873

Najbolji igrači svetskih prvenstava

Najbolji igrači i strelci na dosadašnjih 20 svetskih prvenstava u fudbalu:

Najbolji igrači:

1930 - Hose Nasasi (Urugvaj)
1934 - Đuzepe Meaca (Italija)
1938 - Leonidas (Brazil)
1950 - Zizinjo (Brazil)
1954 - Ferenc Puškaš (Mađarska)
1958 - Didi (Brazil)
1962 - Garinča (Brazil)
1966 - Bobi Čarlton (Engleska)
1970 - Pele (Brazil)
1974 - Johan Krojf (Holandija)
1978 - Mario Kempes (Argentina)

Dobitnici "Zlatne lopte":

1982 - Paolo Rosi (Italija)
1986 - Dijego Maradona (Argentina)
1990 - Salvatore Skilaći (Italija)
1994 - Romario (Brazil)
1998 - Ronaldo (Brazil)
2002 - Oliver Kan (Nemčaka)
2006 - Zinedin Zidan (Francuska)
2010 - Dijego Forlan (Urugvaj)
2014 – Lionel Mesi (Argentina)

Najbolji strelci:

1930 - Giljermo Stabile 8 golova
1934 - Oldrih Nejedli 5
1938 - Leonidas 7
1950 - Ademir 8
1954 - Šandor Kočiš 11
1958 - Žist Fonten 13
1962 - Dražen Jerković, Garinča, Vava, Leonel Sančes, Valentin Ivanov, Florijan Albert 4
1966 - Euzebio 9
1970 - Gerd Miler 10
1974 - Gregor Lato 7
1978 - Mario Kempes 6
1982 - Paolo Rosi 6
1986 - Gari Lineker 6
1990 - Salvatore Skilaći 6
1994 - Oleg Salenko, Hristo Stoičkov 6
1998 - Davor Šuker 6
2002 - Ronaldo 8
2006 - Miroslav Klose 5
2010 - Dijego Forlan, Tomas Miler, Vesli Snajder, David Vilja 5
2014 – Hames Rodriges 6

Utakmice Svetskog prvenstva u 11 gradova na 12 stadiona u Rusiji

Utakmice Svetskog fudbalskog prvenstva koje u četvrtak počinje u Rusiji igraće se u 11 gradova na 12 stadiona.

Moskva je jedan od najvećih gradova sveta sa najmanje 12 miliona stanovnika, a u glavnom gradu Rusije igraće se 12 utakmica, sedam na stadionu Lužnjiki, kapaciteta 80.000 sedišta, a pet na stadionu Spartaka koji može da primi 45.000 ljudi. Do oba stadiona najlakše je stići metroom.

Turnir će u četvrtak od 17 časova početi na Lužnjikiju, utakmicom Grupe A između domaćina Rusije i Saudijske Arabije.

Na stadionu Lužnjiki će između ostalih igrati Argentina i Island, 16. juna, dan kasnije Nemačka će igrati protiv Meksika, a 19. juna aktuelni šampion Evrope Portugal igraće protiv Senegala.

Srbija i Brazil igraće na stadionu Spartaka 27. juna.

U Moskvi će se igrati dve utakmice osmine finala, jedna na stadionu Lužnjiki, a druga na terenu Spartaka, a Lužnjiki će biti domaćin prvog polufinala 11. jula i finala 15. jula.

Na stadionu u Kazanju odigraće se šest utakmica, počevši od duela u Grupi C između Francuske i Australije 16. juna. Španija i Iran igraće u Grupi B 20. juna, a četiri dana kaasnije Kolumbija i Poljska u Grupi H.

Odigraće se i dve utakmice nokaut faze, u osmini finala 30. juna i četvrtfinalu 6. jula.

Kazanj arena, koja je na sat i po leta udaljena od Moskve, prima 45.000 ljudi, a otvorena je pre pet godina.

Na stadionu Fišt u Sočiju, kapaciteta 48.000 sedišta odigraće se šest utakmica, počevši od duela Španije i Portugala u Grupi B, 15. juna, dok će branilac titule Nemačka igrati protiv Švedske 23. juna.

U Sočiju će se igrati utakmica osmine finala 30. juna i četvrtfinale 7. jula.

Stadion je izgrađen za Zimske olimpijske igre 2014. godine i na njemu su održane ceremonije otvaranja i zatvaranja tog takmičenja. Od tada je stadion uglavnom prazan, a povremeno je domaćin prijateljskih utakmica i ruskog Kupa.

Organizatori Svetskog prvenstva ponudili su navijačima besplatne karte za voz, pošto je to letovalište udaljeno od Moskve nešto manje od 1.700 kilometara.

Stadion u Saransku biće domaćin četiri utakmice Mundijala, sve u grupnoj fazi. Peru i Danska igraće u Grupi C 16. juna, a Portugal u Grupi B 25. jun.

Izgrađen je novi stadion u Saransku i može da primi 44.000 ljudi. Saransk, u kome živi manje od 300.000 ljudi, je iznenađujuće uključen u Svetsko prvensto, na račun poznatijih i većih gradova, sa bogatijom sportskom istorijom.

Posle Mundijala kapacitet stadiona biće smanjen na 25.000 sedišta. Lokalni klub Mordovija je ove godine igrao u trećoj ligi, a utakmicama u proseku prisustvuje manje od 1.000 ljudi.

Od poznatih, stanovnik Saranska je glumac Žerar Deparđe, koji je primio rusko državljanstvo 2013. godine, a lokalni bioskop nosi njegovo ime.

Dosadašnji prvaci sveta

Domaćin - šampion

1930 - Urugvaj, Urugvaj
1934 - Italija, Italija
1938 - Francuska, Italija
1950 - Brazil, Urugvaj
1954 - Švajcarska, Nemačka
1958 - Švedska, Brazil
1962 - Čile, Brazil
1966 - Engleska, Engleska
1970 - Meksiko, Brazil
1974 - Nemačka, Nemačka
1978 - Argentina, Argentina
1982 - Španija, Italija
1986 - Meksiko, Argentina
1990 - Italija, Nemačka
1994 - SAD, Brazil
1998 - Francuska, Francuska
2002 - Japan/Južna Koreja, Brazil
2006 - Nemačka, Italija
2010 - Južna Afrika, Španija
2014 - Brazil, Nemačka

Stadion u Kalinjingradu je jedan od najmanjih na kojima će se igrati utakmice Svetskog prvenstva od 2002. godine, kapaciteta 35.000 sedišta.

U tom gradu igraće se četiri utakmice, među kojima i duel Srbije i Švajcarske u Grupi E 22. juna, meč Španije i Maroka 25. juna, kao i duel Belgije i Engleske u poslednjem kolu Grupe G koji bi mogao da odluči ko će proći dalje.

Posle Mundijala stadion će koristiti klub Baltka, koji se trenutno takmiči u drugoj ruskoj ligi.

Grad Jekaterinburg je grad domaćin Mundijala koji je najudaljeniji od Moskve - 1.416 kilometara, odnosno 26 sati putovanja.

Odigraće se četiri utakmice Mundijala na Jekaterinburg areni, sve u grupnoj fazi, počevši od duela Egipta i Urugvaja u Grupi A 15. juna.

Stadion može da primi od 25.000 do 30.000 ljudi, a kako bi ispunili standarde Fifa, organizatori su napravili jednu tribinu izvan granica stadiona, koja će biti srušena po završetku turnira.

Utakmice Mundijala gledaće se na velikom ekranu koji će biti postavljen u parku Majakovski, u centru grada.

Na stadionu u gradu Nižnji Novgorod kapaciteta 45.000 sedišta igraće se šest utakmica, počevši od duela Švedske i Južne Koreje 18. juna, a tu će se igrati i meč Argentine i Hrvatske 21. juna.

Stadion će biti domaćin i jedne utakmice osmine finala 1. jula i jednog četvrtfinala 6. jula.

Put od Moskve do Nižnjeg traje šest sati vozom, a četiri sata brzim vozom, a organizatori su odlučile da karte za pojedine polaske budu besplatne za navijače.

Volgograd arena kapaciteta 45.000 sedišta biće domaćin četiri utakmice, počevši od duela Engleske i tunisa 18. juna u Grupi G, a igraće i Nigerija i Island, 22. juna u Grupi A.

Stadion je izgrađen na nekadašnjem bojnom polju, a radnici su tokom izgradnje pronašli više od 200 granata i ostalog naoružanja, kao i tela dvojice neidentifikovanih sovjetskih vojnika.

Na stadionu Rostov Arena, koji leži na levoj obali reke Don odigraće se pet utakmica, a u prvoj će Brazil igrati protiv Švajcarske 17. juna.

Stadion kapaciteta 45.000 sedišta biće domaćin jedne utakmice osmine finala 2. jula.

Posle Mundijala stadion će koristiti klub Rostov.

U gradu poznatom po kozacima i vodki, biće postavljen veliki ekran na kome će navijači moći da prate utakmice.

Stadion u Samari biće domaćin šest utakmica, počevši od duela Srbije i Kostarike 17. juna u Grupi E, a igraće se i jedna utakmica osmine finala 2. jula i jedno četvrtfinale 7. jula.

Stadion može da primi 45.000 ljudi i udaljen je nešto više od šest kilometara od centra grada.

Na novom stadionu u Sankt Peterburgu odigraće se sedam utakmica, počevši od duela Maroka i Irana 15. juna u Grupi B.

Na stadionu kapaciteta 67.000 sedišta odigraće se i jedna utakmica osmine finala, polufinale i utakmica za treće mesto.

Izgradnja stadiona koštala je 670 miliona dolara, a navijačima je potrebno 25 minuta hoda do najbliže metro stanice.

Sankt Peterburg je jedan od najatraktivnijih gradova za turiste, počevši od muzeja, parkova, restorana, a poznat je i po noćnom životu.

Raspored utakmica na Svetskom prvenstvu u Rusiji

Svetsko fudbalsko prvenstvo počinje u četvrtak utakmicom Rusije i Saudijske Arabije, a završava 15. jula kada je na programu borba za titulu šampiona.

Srbija će na Mundijalu igrati u Grupi E sa selekcijama Kostarike, Švajcarske i Brazila.

Raspored utakmica

GRUPA A: Rusija, Saudijska Arabija, Egipat, Urugvaj

1. kolo:

Rusija - Saudijska Arabija (14. jun, Moskva, 17.00)
Egipat - Urugvaj (15. jun, Jekaterinburg, 14.00)

2. kolo:

Rusija - Egipat (19. jun, Sankt Peterburg, 20.00)
Urugvaj - Saudijska Arabija (20. jun, Rostov na Donu, 17.00)

3. kolo:

Urugvaj - Rusija (25. jun, Samara, 16.00)
Saudijska Arabija - Egipat (25. jun, Volgograd, 16.00)

GRUPA B: Portugal, Španija, Maroko, Iran

1. kolo:

Maroko - Iran (15. jun, Sankt Peterburg, 17.00)
Portugal - Španija (15. jun, Soči, 20.00)

2. kolo:

Portugal - Maroko (20. jun, Moskva, 14.00)
Iran - Španija (20. jun, Kazanj, 20.00)

3 .kolo:

Španija - Maroko (25. jun, Kalinjingrad, 20.00)
Iran - Portugal (25, jun, Saransk, 20.00)

GRUPA C: Francuska, Australija, Peru, Danska

1. kolo:

Francuska - Australija (16. jun, Kazanj, 12.00)
Peru - Danska (16. jun, Saransk, 18.00)

2. kolo:

Francuska - Peru (21. jun, Jekaterinburg, 17.00)
Danska - Australija (21. jun, Samara, 14.00)

3. kolo:

Danska - Francuska (26. jun, Moskva, 16.00)
Australija - Peru (26. jun, Soči, 16.00)

Grupa D: Argentina, Island, Hrvatska, Nigerija

1. kolo:

Argentina - Island (16. jun, Moskva, 15.00)
Hrvatska - Nigerija (16. jun, Kalinjingrad, 21.00)

2. kolo:

Nigerija - Island (21. jun, Volgograd, 17.00)
Argentina - Hrvatska (21. jun, Nižnji Novgorod, 20.00)

3. kolo:

Island - Hrvatska (26. jun, Rostov na Donu, 20.00)
Nigerija - Argentina (26. jun, Sankt Peterburg, 20.00)

GRUPA E: SRBIJA, Brazil, Švajcarska, Kostarika

1. kolo:

Kostarika - SRBIJA (17. jun, Samara, 14.00)
Brazil - Švajcarska (17. jun, Rostov na Donu, 20.00)

2. kolo:

Brazil - Kostarika (22. jun, Sankt Peterburg, 14.00)
SRBIJA - Švajcarska (22. jun, Kalinjingrad, 20.00)

3. kolo:

SRBIJA - Brazil (27. jun, Moskva, 20.00)
Švajcarska - Kostarika (27. jun, Nižnji Novgorod, 20.00)

GRUPA F: Nemačka, Meksiko, Švedska, Južna Koreja

1. kolo:

Nemačka - Meksiko (17. jun, Moskva, 17.00)
Švedska - Južna Koreja (18. jun, Nižnji Novgorod, 14.00)

2. kolo:

Južna Koreja - Meksiko (23. jun, Rostov na Donu, 17.00)
Nemačka - Švedska (23. jun, Soči, 20.00)

3. kolo:

Meksiko - Švedska (27. jun, Jekaterinburg, 16.00)
Južna Koreja - Nemačka (27. jun, Kazanj, 16.00)

GRUPA G: Belgija, Panama, Tunis, Engleska

1. kolo:

Belgija - Panama (18. jun, Soči, 17.00)
Tunis - Engleska (18. jun, Volgograd, 20.00)

2. kolo:

Belgija - Tunis (23. jun, Moskva, 14.00)
Engleska - Panama (23. jun, Nižnji Novgorod, 14.00)

3. kolo:

Engleska - Belgija (28. jun, Kalinjingrad, 20.00)
Panama - Tunis (28. jun, Saransk, 20.00)

GRUPA H: Poljska, Senegal, Kolumbija, Japan

1. kolo:

Poljska - Senegal (19. jun, Moskva, 17.00)
Kolumbija - Japan (19. jun, Saransk, 14.00)

2. kolo:

Japan - Senegal (24. jun, Jekaterinburg, 17.00)
Poljska - Kolumbija (24. jun, Kazanj, 20.00)

3. kolo:

Senegal - Kolumbija (28. jun, Samara, 16.00)
Japan - Poljska (28. jun, Volgograd, 16.00)

OSMINA FINALA

1C - 2D (30. jun, Kazanj, 16.00)
1A - 2B (30. jun, Soči, 20.00)
1B - 2A (1. jul, Moskva, 16.00)
1D - 2C (1. jul, Nižnji Novgorod, 20.00)
1E - 2F (2. jul, Samara, 16.00)
1G - 2H (2. jul, Rostov na Donu, 20.00)
1F - 2E (3. jul, Sankt Peterburg, 16.00)
1H - 2G (3. jul, Moskva, 20.00)

ČETVRTFINALE

Pobednik A1/B2 - Pobednik C1/D2 (A) (6. jul, Nižnji Novgorod, 16.00)
Pobednik E1/F2 - Pobednik G1/H2 (B) (6. jul, Kazanj, 20.00)
Pobednik F1/E2 - Pobednik H1/G2 (C) (7. jul, Samara, 16.00)
Pobednik B1/A2 - Pobednik D1/C2 (D) (7. jul, Soči, 20.00)

POLUFINALE

Pobednik A - Pobednik B (10. jul, Sankt Peterburg, 20.00)
Pobednik D - Pobednik C (11. jul, Moskva, 20.00)

UTAKMICA ZA 3. MESTO

14. jul, Sankt Peterburg, 16.00

FINALE

15. jul, Moskva, 17.00

Sportski žurnal

FOTO: fifa.com