Sudija, odmori malo

Da nije bilo rukometaša njihove borbenosti,  korektnosti i viteštva, utakmica  19. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine, između brčanske Lokomotive i dobojske Sloge koja je završena pobjedom brčanskog tima  31:23 (14:14) zbog nekih nemilih scena ostala bi zapamćena kao vašar  na kome su se seoski prvaci zamjerili oko utrine.

Pobjeda brčanskih rukometaša sasvim je zaslužena i tu nema nikakve dileme. Ekipa domaćina u svim elemntima rukometne igre nadigrala je goste iz Doboja, kojima je za ozbiljniji otpor razigranoj brčanskoj mladosti, na terenu trebalo mnogo više od puke želje za pobjedu.

Ono što je ostavilo gorak ukus u ustima svim posjetiocima utakmice je ponašanje Vojislava Rađe predstavnika dobojske Sloge.

Nezadovoljan pojedinim odlukama sudijskog para Begić -  Knezović, koje su u više navrata zaista bile vrlo diskutabilne , sredinom prvog poluvremena ušao je u teren i vjerovatno neprimjerenim riječima prigovorio sudijama zbog čega je dobio žuti, zatim crveni, i na kraju plavi karton, što je svakako unijelo dodatnu nervozu među igrače Sloge, koji su do tada održavali kakav takav rezultatski priključak na utakmici.

Osim  nezadovoljstva Rađinim postupkom, brčanski  ljubitelji rukometa su imali i razloge za smjeh. Njih je do suza  dovodio sudija Knezović, koji  za 60 minuta ni jednom nije potrčao na utakmici. On je  skoro svaki put kad je bio sudija u polju ostajao na polovini igrališta gdje su se nalazili samo on i golman. Kao linijski sudija naslanjao se na stativu valjda “umoran od napora”.  Očito da mu njegove fizičke predispozicije ne dozvoljavaju bilo kakav brži pokret na utakmici. Zbog toga se postavlja pitanje, ko testira sudije na početku sezone i kakve testove sudije Premijer lige BiH moraju da zadovolje da bi se našli na najvažnijoj listi za djeljenje pravde na utakmicama. Utisak je da ovaj sudija svakako ne spade u grupu onih koji mogu ispuniti bilo kakav test koji se tiče brzine i okretnosti.

Ipak najlošiji potez na utakmici je povukao trener gostujuće ekipe, koji je zabranio svojim rukometašima da se na kraju utakmice pozdrave sa domaćim igračima. Ovakav potez trenera Sloge vjerovatno je uzrokovan “međuklupskim” razgovorima, vođenim na poluvremenu I nakon isključenja službenog predstavnika njegove ekipe.  Takav potez ne bi smio ostati bez adekvatnog odgovora rukometnih foruma.

Sudeći po stanju u BH rukometu ništa se od očekivane kazne neće desiti. Klupski funkcioneri u želji  da opravdaju novac koji u nastupe “njihovih” ekipa ulaže društvena zajednica, posežu vrlo često za nesportskim potezima. Oni utakmicu posmatraju kao pitanje života i smrti, a ne kao susret sportskih rivala u kome će bolji slaviti. Na žalost  ljubitelja sporta, još će puno mutne vode proteći Savom ,Bosnom,  Drinom, Unom i Neretvom, dok se sport ne sagleda kao ljudska potreba za takmičenjem, a ne kao izvor odličnih prihoda za usku klupsku strukturu, koja se dalje reflektuje na sve organe u toj grani sporta.

Lokomotiva 31 : 23 Sloga(D)
Gračanica 24 : 20 Borac M:TEL
Zrinjski 27 : 22 Maglaj
Vogošća Poljine Hills 29 : 28 Konjuh
Goražde 27 : 27 Leotar
Derventa 24 : 28 Slavija
Sloga(GV-U) 27 : 23 Bosna