Zvijezda 09 dva puta vodila, Čelik stigao vodstvo

Nakon osvajanja sedam bodova u prva četiri kola Premijer lige BiH, od čega ih je čak šest bilo na gostujućim terenima, fudbaleri Čelika sa dosta su optimizma otputovali na gostovanje kod Zvijezde 09, ekipe koju mnogi smatraju najslabijom u ligi i kod koje je Čelik eventualnim trijumfom definitivno trebao potvrditi aspiracije za plasman na evropsku scenu.

Počelo je dobrom igrom zeničkog tima, koji je prijetio u ranoj fazi utakmice preko Anela Dedića i Harisa Dilavera. Dilaver je sjajno šutirao u 15. minuti, ali je golman Strahinja Manojlović, koji je u ranoj fazi sezone znao biti tragičar svog tima, fenomenalno zaustavio njegov udarac i dao je naslutiti da će ovaj put biti tvrd orah za ambiciozne goste.

Zvijezda se budi nakon nekih 25 minuta igre. Lijepom akcijom domaći su se gotovo ušetali u gol Čelika, ali Bojan Pavlović vrhunskom je intervencijom zaustavio udarac Ognjena Đelmića. Dala je međutim ova šansa Zvijezdi krila, pa su fudbaleri Borisa Savića povjerovali da se mogu nadigravati sa gostima. Nagrada je stigla već u 31. minuti, kada Fedor Predragović trese mrežu Čelika nakon smušenosti zadnje linije Zeničana.

Čelik je dodatno pao nakon ovog gola, pa je Zvijezda mogla doći do još nekog pogotka. No, udarac Vukašina Benovića iz izgledne pozicije otišao je preko gola, ali na odmor se svejedno otišlo vodstvom domaćih od 1:0.

Zenički tim je uspio već na otvorenju drugog dijela vratiti dominaciju na sredini terena, a stvorio je nekoliko polušansi prije nego je Vladimir Grahovac u 61. minuti donio gostima poravnanje. Bio je to Grahovcu prvi premijerligaški gol u karijeri.

No niko nije mogao ni slutiti da će već u narednom napadu na drugoj strani ponovo doći do promjene rezultata. Badji se probio po desnoj strani, odložio do Đelmića čiji je udarac izblokiran, ali lopta se odbila do Slavena Stjepanovića, koji matira Pavlovića za novo vodstvo domaćina.

Gosti kreću u novu ofanzivu, preuzimaju kontrolu na sredini terena i stižu do novog pogotka u 74. minuti. Haris Dilaver izbija sam pred Strahinju Manojlovića i rutinski ga matira za 2:2.

Utakmica je naglo ušla u sporiji ritam nakon drugog gola Čelika, jer su valjda i jedni i drugi bili svjesni da bi mogli lako ostati i bez boda koji im je u tom momentu bio garantovan. No, Badji koji se trudio više od ostalih u 82. minuti dobija drugi žuti karton i isključenje zbog simuliranja jedanaesterca, pa je Zvijezda do kraja morala čuvati rezultat. Osim jedne situacije u kojoj je Dilaver zakasnio na loptu, Čelik nije imao previše ozbiljne šanse, pa je meč na kraju okončan rezultatom 2:2.

Zenički tim sada ima osam bodova, a Zvijezda je sa dva boda na dnu tabele i jedini je tim koji još uvijek ne zna za pobjedu.

Radnik 5 : 1 Zvijezda 09
Željezničar 1 : 0 Tuzla Siti
Velež 2 : 1 Borac
Sarajevo 2 : 1 Mladost
Široki Brijeg 1 : 1 Zrinjski
Sloboda 2 : 1 Čelik