Hrabre juniorke Bosne i Hercegovine remizirale sa Švedskom

Juniorke Bosne i Hercegovine

Ženska juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je neriješeno 2:2 u Etno selu Stanišići sa selekcijom Švedskom u meču drugog kola grupe 10 kvalifikacija za Euro 2020. Izabranice Dragana Jevtića su nakon poraza od Belgije sa 1:3, odigrale zaista jednu odličnu partiju protiv Šveđanki i zasluženo osvojile bod, iako su imale i prednost od 0:2.

Domaće igračice su do vođstva došle u petoj minuti, kada je nakon kornera sa lijeve strane najviša u skoku na petercu Švedske bila Alma Krajnić koja je na kraju glavom loptu poslala u mrežu za 0:1. Deset minuta kasnije dosuđen je kazneni udarac za Bosnu i Hercegovinu, Julia Valentovič je u šesnaestercu nepropisno zaustavila Krajšumović, a sigurna realizatorka penala bila je Husić, te je udvostručila prednost od 0:2.

Švedska vs BiH

U 23. minuti Japić je iz slobodnog udarca sa 25 metara udaljenosti pokušala, ali je lopta otišla preko gola. Posljednju priliku u prvom dijelu igre imala je Krajšumović u 40. minuti kada je čuvarica mreže Švedske pravovremenim istrčavanjem na šesnaesterac uspjela da zaustavi napadačicu Bosne i Hercegovine. Do kraja prvog poluvremena gošće su imale veoma dobru šansu preko Olson, no Faković je bila na mjestu i odbranila njen šut.

U nastavku igre, nešto ofanzivnija igra Švedske reprezentacije. U 58 minuti meča, Olson se nakon centaršuta Lang najbolje sanšla u kaznenom prostoru Bosne i Hercegovine i sa desetak metara postigla pogodak. Nije puno trebalo gostujućem timu da izjednači, samo četiri minute kasnije to su i učinile, kada je Lang sjajno šutirala iz slobodno udarca sa oko 25 metara udaljenosti i postigla fantastičan gol.

Selektor Dragan Jevtić

Selektor Dragan Jevtić je nakon meča izjavio:

- Ono što smo obećali, to smo ispoštovali. Djevojke su dale sve od sebe i ovo je prevashodno njihova zasluga. One su osvojile ovaj veliki bod. Ostavile su srce na tereni i borile se od prve minute. Za razliku od utakmice sa Belgijom, danas je naš trud nagrađen. Sad nam se sve vratilo i osvojili smo bod koji nas uz pobjedu u posljednjem kolu vodi u elitni krug kvalifikacija.

Švedska -Bosna i Hercegovina 2:2 (0:2).
Stadion: Etno selo Stanišići.