Pobjeda u sjeni nesportskih poteza

Utakmica 9. kola regionalnog Istoka, odigrana u Donjoj Trnovi između Partizana i Rudara 1925, umjesto po ubjedljivoj pobjedi domaćeg tima, sigurno će ostati zapamćena po nesportskim scenama i, u najmanju ruku, čudnom ponašanju gostiju iz Ugljevika.

Iznenađeni reakcijama protivničke ekipe: FK Partizan, Donja Trnova

Od samog početka bila je primjetna nervoza u redovima gostujuće ekipe, pa je prva javna opomena izrečena već u  4. minutu, Božiću zbog nedozvoljeno oštrog starta, što kod igrača Rudara 1925 izaziva pritisak na sudiju  i veliki broj uvreda koji mu upućuju. U 11. minutu kapiten Ugljevičana Simikić, jedan za drugim, dobija dva žuta kartona, prvi zbog nedozvoljeno oštrog starta, a drugi zbog neslaganja sa sudijskom odlukom, pa je morao napustiti teren. Umjesto da se strasti smire, nastavljaju se burne reakcije gostujuće ekipe, pa samo dva minuta kasnije i Cvijić napušta teren, pošto je zbog vrijeđanja sudije, dobio direktni crveni karton. Ova situacija je iznenadila igrače oba tima, pa je prvo poluvrijeme proteklo  maltene bez ijedne šanse i završeno je bez pogodaka.

U drugi dio susreta Partizan kreće odlučnije, koristi terensku nadmoć, i stvara nekoliko dobrih šansi. U 61. minutu u golman Dragić u pet metara sa leđa ruši Vasića, a arbitar Petković, uprkos negodovanju gostiju,  pokazuje na bijelu tačku. Siguran realizator kaznenog udarca bio je Sekanić za 1:0. Petnaest minuta prije kraja susreta, sudija zbog prekršaja nad Vasićem  još jednom pokazuje na bijelu tačku, što kod golmana Rudara 1925 izaziva izliv nezadovoljstva, pa zbog nesportskog ponašanja, dobija, jedan za drugim, dva žuta kartona i odlazi u svlačionicu. A onda nastaje haos. Gostujuća ekipa želi da napusti teren, trener ih povlači na teren, ubjeđuje da to ne čine, dio govori da izađu, drugi ne daju... Izgleda da su Ugljevičani procijenili da bi ih napuštanje meča ipak skuplje koštalo, pa ostaju na terenu. Na gol u 85. minutu umjesto isključenog Dragića staje Davidović, a  kapiten Partizana je još jednom bio siguran, za povećanje rezultata na 2:0.  Sekanić u 87. minutu se treći put upisuje u strijelce i postavlja konačni rezultat ovog (ne)sportskog susreta 3:0.

U Partizanu ističu da im je žao što će susret dvije ekipe koje se poštuju ostati upamćen po nemilim scenama.

„Vrlo je teško bilo šta komentarisati nakon ovakvog meča. Upisali smo tri boda, ali iako meni i mojim saigračima niko nije uputio nijednu ružnu riječ, ostaje gorak ukus, jer svi smo mi iz istog mjesta, znamo se dugo, i nikom nije trebalo sve ovo što se desilo. Sigurno je da ja na sve gledam hladnije glave jer se nije desilo meni i mojoj ekipi,  ali mislim da su glavni krivci za to što je utakmica koja je važila  za derbi protekla u ovakvoj atmosferi, prije svega sami igrači Rudara 1925  koju su "nasjeli" na sve to. Inače, od kad je Rudar počeo da tone, i kako je došao tu gdje jeste, uvijek je za neki njihov neuspjeh kriv neko drugi, uvijek se krivac traži negdje drugo,  a ne u svom dvorištu. Žao mi je što je to tako,  jer ja sam uz taj klub odrastao, otac mi je uspješno  igrao u njegovim redovima, ali mi i sredina kakva jesmo  taj isti Rudar 1925 smo doveli u ovu sitaciju. Krivi smo mi, a ne neki sudija koji  je dao crvene kartone, nije uopšte bitno da li  zaslužene ili iz nekih drugih razloga. Svim igračima ekipe iz Ugljevika želimo svu sreću u nastavku prvenstva, da nastave da „guraju“, jer još mnogo ima da se igra do kraja“, jasan je kapiten Partizana Dragan Sekanić, trostruki strijelac na ovom susretu.

FK Partizan (Donja Trnova) – FK Rudar 1925 (Ugljevik) 3:0 (0:0)