Žižović slavio protiv svojih

Foto/ Sport1. ba

Fudbaleri Zrinjskog savladali su danas, u posljednjoj utakmici ove godine, bijeljinskog Radnika sa 1:0 u meču 19. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine. Kao čovjek odluke promovisao se Damir Šovšić koji je maestralnim šutem u 61. minutu postigao eurogol i tako, ispostaviće se, donio pobjedu Plemićima.

Radnik je u Mostar došao sa očiglednom namjerom da sačuva svoju mrežu. Činjenica da je Mladen Žižović sastavio ovaj tim Radnika i donedavno ga vodio, kao da nije mnogo pomogla Plemićima. Imali su oni loptu u svojim nogama, ali po užasnom terenu njen protok nije mogao ići glatko, te se Radnik jako dobro branio.

Igrala se 8. minuta utakmice kada se dešava prvo uzbuđenje u kaznenom prostoru. Poslije šuta Kunića, lopta u ruku pogađa Šuberta, međutim sudija Frano Jelić samo pokazuje da se igra nastavi. Nepunu minutu kasnije kolosalna prilika za domaće. Poslije kornera, i na kratko otklonjene opasnosti, lopta dolazi na lijevu stranu za Damira Šovšića, on centrira, a sa dva metra loptu u gol ne uspjeva glavom da pospremi Renato Gojković.

Dobrom prilikom, odnosno šutem, uzvraćaju gosti. Velibor Đurić je šutirao, ali je Antonio Soldo uspio da zaustavi taj šut. Nakon toga, svoj šut je probao i Mario Tičinović, ali je Luka Bilobrk još jednom sjajno intervenisao. Nakon te prilike nismo vidjeli gotovo ništa u narednih pola sata, odnosno do kraja prvog poluvremena. Loš teren, uzrokovao je veliko trošenje igrača, a to je dovelo i do manjka šansi. Tek, u 45. minutu Edin Rustemović prijeti iz slobodnog udarca, ali je Luka Bilobrk i to lako ukrotio, pa se na odmor otišlo sa 0:0.

I drugo poluvrijeme sjajnom intervencijom otvara Luka Bilobrk, a nakon toga je stigla i nevolja za goste. Velibor Đurić se povrijedio na startu drugog poluvremena, nije mogao nastaviti utakmicu, pa je umjesto njega ušao Pavle Sušić, uz velike aplauze gledalaca za obojicu.

Konačno, Zrinjski uspjeva da stigne do gola u 61. minutu utakmice. Odbrana Radnika je i tu na kratko otklonila opasnost, ali se lopta odbila do ponajboljeg igrača domaćih danas, Damira Šovšića, koji se namjestio, a onda sjajnim udarcem ''ubio pauka'' na golu Bilobrka i konačno ga savladao.

Zrinjski je i nakon tog gola nastavio da napada. Pokušao je Slobodan Starčević izmjenama da promjeni ritam utakmice, zamijenio je ofanzivce koji su se istrošili, a ništa konkretno nisu uradili, no to nije dalo previše rezultata. Sa druge strane Mladen Žižović je uveo brzonogog Luisa Ibaneza, koji je odmah na muke stavio goste, međutim, njegove asistencije su ostale nematerijalizovane. Prvo je gol Mandića opravdano poništen zbog ofsajda, a onda je u 75. minutu Mandić promašio kolosalnu priliku da potvrdi pobjedu. Jako loše je zahvatio loptu na asistenciju Ibaneza i još jedna šansa je otišla u nepovrat.

Razigrani Ibanez mogao je i sam postići pogodak u sudijskoj nadoknadi vremena. Opet je svjež pobjegao odbrani Radnika, šutirao, ali lopta odlazi tik pored lijeve stative gola Bilobrka, te tako i ostaje na kraju Zrinjski- Radnik 1:0.

Zrinjski je ovom pobjedom preskočio Semberce na tabeli i polusezonu će završiti na petom mjestu sa 31 bodom, dok će Radnik zimovati kao šesti sa 29 osvojeni bodova.

Zrinjski - Radnik 1:0 /Šovšić 61'/

Zrinjski: Soldo, Gojković, Zlomislić, Kunić (od 69. Ibanez), Šovšić (90+2' Čoko), Barbarić, Rugašević, Rustemović, Mandić, Tičinović (od 83. Pezer), Kadušić

Radnik: Bilobrk, Bečelić, Simonović, Mekić, Bradonjić (od 67. Motika), Peco, Karić (od 74. Posinković),  Đurić (od 51. Sušić), Šubert, Merajić, Hasanović

Radnik 5 : 1 Zvijezda 09
Željezničar 1 : 0 Tuzla Siti
Velež 2 : 1 Borac
Sarajevo 2 : 1 Mladost
Široki Brijeg 1 : 1 Zrinjski