Srbija bez Tokija

Muška seniorska reprezentacija Srbije, nije uspela da se plasira u polufinale turnira Evropskih kvalifikacija za OI 2020. u Berlinu i tako je ostala bez šansi za plasman na turnir u Tokiju. Bugarska je danas, u meču B grupe, u dvorani Maks Šmeling, pobedila Srbiju sa 3:2, po setovima 25:21, 24:26, 25:22, 20:25 i 15:13, posle 132 minuta igre. U polufinalu, u četvrtak, 9. januara će igrati Slovenija - Francuska (17.00) i Bugarska - Nemačka (20.10).

Utakmicu u Berlinu posmatrali su Zoran Gajić, predsednik OSS, i Jelena Nikolić, potpredsednik OSS, kao i grupa od 150 navijača, koji su autobusima došli iz Srbije da bodre odbojkaše.

Izabranici Slobodana Kovača nisu uspeli da ostvare pobedu nad Bugarskom željenim rezultatom, u meču u kome se od starta videlo da je preveliki pritisak na plećima aktuelnih evropskih šampiona. Bilo je to evidentno u prvom setu, ali i u drugom koji su dobili posle dosta sreće. Činilo se da će Srbija uspeti u namerama posle odličnog početka trećeg seta, ali su Bugari bili mirniji u momentima kada se lomio rezultat i sjajnim servisima pre svega, ali i odličnoj igri Sokolova, uspeli da potpuno preokrenu rezultat i sebi obezbede učešće u polufinalu. Srbija je želela, pokušavala, ali na žalost, nije uspela da ostvari pobedu vrednu tri boda, već je na kraju pretrpela drugi poraz u Berlinu.

Od početka meča se vodila žestoka borba za svaki poen, da bi Bugari sredinom seta povelia sa 11:9, pa je Slobodan Kovač zatražio tajm – aut. Serijom 3:0 Srbija je preokrenula rezultat i povela sa 12:11. Bugari su uzvratili sa četiri vezana poena za prednost od 14:12. U nastavku, Bugarska je povela sa 18:14, pa je Kovač iskoristio i drugi tajm – aut u prvom setu. Povela je Bugarska zatim sa 19:14, a Srbija smanjila na 19:16. U finišu je bilo 22:17, a na kraju 25:21 za Bugarsku.

Bugari su poveli sa 2:0 u drugom setu, a Srbija odmah izjednačila. Srbija je stekla dva poena viška i povela 7:5, ali su Bugari izjednačili na 9:9. Sjajan servis Petrića i lucidnost Kovačevića doneli su Srbiji vođstvo od 11:9, ali je Bugarska ponovo poravnala – 11:11. Nastavljena je serija osvajanja dva poena u nizu, pa je Srbija povela 13:11, a Bugarska izjednačila na 14:14. Prvi put od početka seta, Bugari su poveli – 15:14, ali je Srbija ponovo osvojila dva uzastopna poena za 16:15. Serijom 3:0 Bugari stižu do prednosti od 18:16, pa je Kovač tražio tajm – aut. Izjednačila je Srbija na 18:18, a zatim povela sa 20:19, pa je Silvano Prandi zatražio tajm – aut. Posle drugog uzastopnog odličnog servisa Atanasijevića poentirao je Petrić za 21:19. Josifov je asom izjednačio na 21:21, a Atanasijević je izblokiran za prednost Bugara od 22:21. Posle drugog tajm – auta Kovača, Lisinac je poravnao na 22:22, a Podraščanin, nakon sjajnog servisa Petrića, doveo Srbiju u vođstvo – 23:22. Prandi je potom tražio drugi tajm – aut, a potom su Bugari izjednačili na 23:23, a zatim i pogrešili na servisu za prvu set loptu Srbije – 24:23. Sokolov je izjednačio na 24:24, a Atanasijević doneo Srbiji drugu set loptu – 25:24. Kovačević je iskoristio priliku i Srbiji doneo izjednačenje na 1:1 u setovima posle 26:24.

Srbija je odlično startovala u trećem setu i povela sa 2:0, a Bugari odmah izjednačili. Posle 2:2, Srbija je serijom 5:0 povela sa 7:2. Bugarska je smanjila na 7:5, pa 8:7, a zatim izjednačila na 9:9. Asom Sokolova Bugari stižu do prvog vođstva u trećem setu – 14:13, da bi potom usledila ravnopravna borba i igra poen za poen. Srbija je u završnici uspela da povede sa 19:18, ali su Bugari, posle tajm – auta Prandija, poveli sa 21:19. Sokolov je povisio na 23:20, a Kovačević smanjio na 23:21. Ponovo je poentirao Sokolov, za 24:21, a Atanasijević smanjio na 24:22. Iskoristili su Bugari drugu set loptu za 25:22, poveli sa 2:1 i tako izborili plasman u polufinale.

U četvrtom setu Kovač je u igru uveo Stankovića, Luburića i Krsmanovića, a Srbija je taj deo igre dobila sa 25:20 i izjednačila na 2:2 u setovima.

U petom setu Srbija je na promeni strana vodila 8:5, ali su Bugari u finišu preokrenuli rezultat i odlučujući set dobili sa 15:13, a meč sa 3:2.

Seniori Srbije se iz Nemačke vraćaju sutra (četvrtak, 9. januar).

Izvor:Odbojkaški savez Srbije