U subotu i nedjelju nakon punih pet mjeseci utakmicama 1. kola počinje Prva lige Federacije Bosne i Hercegovine. Derbi kola se igra u Bihaću gdje domaće Jedinstvo čeka bivšeg premijerligaša ekipu GOŠK -a koja je najozbiljniji kandidat za mjesto koje vodi u elitu bh. fudbala.
Ovaj derbi je povjeren Sarajliji Semiru Sarajkiću , pomagaće mu Bugojanac Almir Huskić i sugrađanin glavnog sudije Edis Trklja, dužnost delegata će obavljati Emir Alečković, sve će to kontrolisati, Ahmet Ibranović iz Gradačca.
Banovićka Budućnost će ugostiti novajliju u prvoligaškom društvu ekipu Vis Simm Bau, dok će biti zanimljivo u Tešnju gdje domaći TOŠK čeka povratnike u prvoligaško društvo i bivšeg premijerligaša ekipu Posušja, koja se dobro pojačala.
U Gradačcu komšijski derbi igraju bivši premijerligaši, domaća Zvijezda i Orašje, u Kaknju domaći Rudar je favorit u duelu sa Čapljinom, dok Slaven na svom travnjaku očekuje konjički Igman koji se dobro igrački pojačao.
Na preostale dvije utakmice domaćini su, ako ništa zbog domaćeg terena favoriti, Travnik protiv Radnika iz Hadžića i Bratstvo u okršaju sa Goraždem.
Subota, 8. avgust u 17:30 sati,
Jedinstvo : NK Jedinstvo - NK GOŠK , glavni sudija : Semir Sarajkić (Sarajevo), pomoćnici : Almir Huskić (Bugojno) i Edis Trklja (Sarajevo), 4. sudija : Ermin Hadžović (Sarajevo), delegat : Emir Alečković (Sarajevo), posmatrač : Ahmet Ibranović (Gradačac) .
Travnik : NK Travnik - FK Radnik , Jure Delić , Anis Kalajdžić i Marko Blažević svi Mostar, Mario Pejić (Grude), Renato Buhić (Mostar), Boro Matan (Livno) .
Banovići : FK Budućnost - NK Vis Simm Bau , Sanel Silić (Cazin), Boris Bilješko (Novi Travnik) i Alen Gluho (Sarajevo), Mirza Kazlagić (Cazin), Ekrem Ibreljić (Fojnica), Josip Marjanović (Novi Travnik) .
Gradačac : NK Zvijezda - HNK Orašje , Josip Martinović (Čapljina), Silvio Bubalo
(Mostar) i Adnan Arfadžan (Jablanica), Sandi Ljevo (Mostar), Safet Radmilović i Nermin Paradžik oba Goražde .
Kakanj : FK Rudar - HNK Čapljina , Ernis Džemidžić (Goražde), Ivo Maglica (Livno) i
Senad Aleta (Goražde) , Deni Ćatibović (Sarajevo), Franjo Smoljo (Kupres), Eldin Prošić (Cazin) .
Gračanica : NK Bratstvo - FK Goražde, Benjamin Deljković (Sarajevo), Emir Delić (Zenica) i Marijan Ćosić (Široki Brijeg), Emir Spahalić (Mostar), Irfan Budimlić (Cazin), Alija Lizde (Mostar) .
Živinice : NK Slaven - FK Igman , Haris Halkić (Sanski Most), Hasan Nanić (Bužim) i Edin Zjakić (Bihać), Muamer Kurić (Jajce), Jasmin Memišević (Breza), Niko Lacić (Brčko) .
Nedjelja, 09. avgust u 17:30 sati,
Tešanj : NK TOŠK - HNK Posušje, Darko Gedžić (Brčko), Elmir Trgovčević (Tuzla) i Almir Huskić (Bugojno), Suad Nurić (Gračanica), Željko Soko (Čapljina), Salem Kundo (Goražde) .
GOŠK | 3 : 0 | Rudar |
Travnik | 0 : 2 | Čapljina |
Slaven | 1 : 3 | Radnik |
TOŠK | 3 : 0 | Igman |
Budućnost | 1 : 0 | Posušje |
Bratstvo | 0 : 4 | Vis Simm Bau |
Zvijezda | 4 : 1 | Goražde |
Jedinstvo | 2 : 1 | Orašje |
Poz | Tim | Utak | Pob | Ner | Por | Bod | |
1 | Posušje | 30 | 18 | 7 | 5 | 61 | |
2 | TOŠK | 30 | 16 | 6 | 8 | 54 | |
3 | Rudar | 30 | 15 | 5 | 10 | 50 | |
4 | Goražde | 30 | 14 | 7 | 9 | 49 | |
5 | Zvijezda | 30 | 14 | 6 | 10 | 48 | |
6 | Bratstvo | 30 | 14 | 6 | 10 | 48 | |
7 | GOŠK | 30 | 12 | 7 | 11 | 43 | |
8 | Jedinstvo | 30 | 13 | 4 | 13 | 43 | |
9 | Radnik | 30 | 11 | 7 | 12 | 40 | |
10 | Budućnost | 30 | 12 | 4 | 14 | 40 | |
11 | Vis Simm Bau | 30 | 11 | 6 | 13 | 39 | |
12 | Travnik | 30 | 10 | 9 | 11 | 39 | |
13 | Igman | 30 | 10 | 7 | 13 | 37 | |
14 | Orašje | 30 | 10 | 6 | 14 | 36 | |
15 | Čapljina | 30 | 10 | 6 | 14 | 36 | |
16 | Slaven | 30 | 1 | 5 | 24 | 8 |