Klis  ubjedljiv na derbiju u Gornjem Vakufu/Uskoplju

Muamer Vila. Klis

U okviru 20. Kola Druge lige FBiH, grupa „Jug“ u Gornjem Vakufu /Uskoplju polufnalista Kupa BiH Klis iz Buturović Polja je prekinuo sjajnu seriju domaće Sloge, 10 utakmica bez poraza. Klišani su golovima Vile 2, te Bajrića, Šabanovića i Bitevije slavili rezultatom 5:0.

Za iznenađenje se pobrinula Rama koja je na svom terenu savladala lidera Ljubuški 4:2, što je jedina domaća pobjeda domaćih ekipe, gostujuće pobjede su zabilježile ekipe, Grude u Čitluku 2:0 (Čuljak, Mikulić), Tomislav je u Bijelom Polju bio „goropadan“ savladavši Bjelopoljac čak sa 9:0 (Stipić, Križana po 2,  Kovačević, Šiško, Pleić, Jukić i Petrović.

Pobjednika nije bio na utakmicama u Jablanici između domaće Turbine i Troglava 1918, mada su Livnjaci imali prednost od 0:3, na kraju je završeno 3:3, te u Podhumu, između Kamešnice i Neuma, 1:1, Čeko i Lovrić.

10 - Vladimir Grubeša  (NK Sloga) Josip Vidović (NK Troglav),

9- Mamer Vila (FK Klis), Armin Agić (NK Sloga), Josip Stipić (NK Tomislav)

8 - Karlo Buhač (NK Ljubuški), Pavo Čeko (Kamešnica),

7 -  Marin Brkić, Nikola Granić (NK Ljubuški), Pere Čolak (NK Troglav 1918), Jure Lovrić (NK Neum), Kasim Zahirović (FK Turbina), Stipo Babić (NK Rama),

6- Aid Kudra (FK Klis), Stipo Babić (NK Rama), Mustafa Šetka (FK Bjelopoljac),

Sloga - Klis 0:5 (0:5)

Gornji Vakuf/Uskoplje, Sportski centar „Košute“, glavni sudija: Goran Kolobara (Mostar), pomoćnici: Alem Kruškonja  (Mostar) i Said Hakalović (Buturović Polje - Konjic), delegat: Nikola Kaić (Livno). Strijelci: 0:1 – Vila (7), 0:2 – Vila (21), 0:3 – Bajrić (30) iz 11. m, 0:4- Šabanović (38), 0:5 – Bitevija (39). Žuti kartoni: Žuljević, Bošnjak, M. Batinić (Sloga). Igrač utakmice: Muamer Vila (Klis) .

Sloga: Blažević , Gvozden  (od 46.Katović ), L. Batinić (od 65. M. Batinić), Posavac , Agić , Abazović , Omeragić , Čurić (od 79,Cvrtak), Žuljević (od 46. Bošnjak ), Janković , (od 79.Petrović), Zeko. Trener: Miroslav Arežina.

Klis: Cero , Husrep  (od 61. Mujak  ) , Ćosić , Bajramović , Šehić  (od 46. Šimunović ), ,Makan , Bitevija  (57.Jahić ), Mušinović , Šabanović9 (od 57. Gabela ), Bajrić , Vila 10 (od 57. Kozić 8). Trener: Nedim Kudra.

Derbi kola  su u Gornjem Vakufu/Uskoplju odigrali drugoplasirana Sloga i polufnilasta Kupa Bosne i Hercegovine Klis iz Buturvić Polja. Ovo je bio derbi samo na papiru, puleni šefa struke Klisa, Nedima Kudre već u prvom poluvremenu su sve riješili.  Več u sedmoj minuti zatresla se mreža domaćih, kada je Muamer Vila pogodio na sebi svojstven način, majstorijom za 0:1, u 21. ponovo je na sceni neuhvatljivi Vila koji još jednom šalje loptu u mrežu domaćeg sastava. U 30. minuti  Žuljević grubim startom ruši junaka ovog derbija Vilu, naravno, sudija pokazuje na kazneni udarac koji Amel Bajrić pretvara u 0:3. U 38. minuti nakon  jedne od, danas puno lijepih akcija fudbalera hercegovačkog Hofenheima, Samir Bitevija povećava prednost 0:4, da bi u narednoj minuti Vedad Šabanović postavio konačnih 0:5.

Klis 1 : 0 Grude
Troglav 1918 4 : 1 Neum
Stolac 0 : 2 Tomislav
Turbina 4 : 2 Bjelopoljac
Sloga 2 : 1 Kamešnica
Rama 2 : 2 Brotnjo