Sarajevo razbilo Željezničar

Sarajevo / Fejsbuk

Fudbaleri Sarajeva su u 28. kolu m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine deklasirali najvećeg rivala, ekipu Željezničara sa 3:1 i tako se dodatno približili trećoj uzastopnoj tituli prvaka. Bila je ovo prva utakmica Bordo tima kao vlasnika stadiona Asim Ferhatović Hase budući da je danas verifikovan sporazum Opštine Centar i FK Sarajevo prema kome je aktuelni prvak dobio stadion na upravljanje u sljedećih 30 godina.

Sarajevo je bolje otvorilo utakmicu i prijetilo preko Matiasa Fanima u uvodnim minutama utakmice, ali promjene rezultata nije bilo. Britanac je pravio velike probleme odbrani Željezničara, a u devetoj minuti je pobjegao odbrani Plavih, no dobra reakcija Ikića je spasila goste da bi dvije minute kasnije ponovo dobro reagovao i ubacio u sredinu za Velkoskog koji je loše šutirao.

U 22. minuti susreta velika prilika za Željezničar. Okliznuo se Miličević, do lopte je došao Lendrić, uposlio Štilića koji je praktički izašao sam na Kovačevića, ali je Đokanović spasio čist gol i izbacio loptu u korner nakon kojeg nije bilo opasnosti po gol domaćeg tima. Sarajevo je do vodstva stiglo u 38. minuti utakmice i to preko Matiasa Fanima. Mešanović je fantastično uposlio Fanima koji se oslobodio Šehića i pogodio za vodstvo Sarajeva.

Igrala se 44. minuta kada je Sarajevo ponovo zaprijetilo. Erić je pogriješio i loše bacio loptu, ona došla do Mešanovića koji je odlično šutirao, a golman Plavih izvadio loptu ispod prečke i izbacio u korner nakon kojeg je Mustedanagić loše šutirao i ostalo je 1:0. Ipak, to nije bio konačan rezultat nakon prvih 45 minuta na stadionu Asim Ferhatović Hase.

Sudija Haris Kaljanac je u 46. minuti prvog dijela dosudio slobodnjak za goste na polovini Sarajeva, a na protivničkom dijelu terena je ostao sam Ante Blažević. Štilić je izveo slobodnjak, Dupovac dobro reagovao, a Blažević katastrofalno pogriješio. Lopta je došla do Mustedanagića koji je uposlio Pejovića, a ovaj je asistirao za Mešanovića koji je rutinski savladao Erića za rezultat prvog dijela.

Mešanović je prvi zaprijetio u nastavku, ali je njegov udarac iz 46. minute susreta otišao preko gola Erića da bi osam minuta kasnije dosuđen jedanaesterac zbog prekršaja Dupovca na Mujezinoviću. Ipak, Kovačević je majstorski zaustavio udarac Štilića, te je ostalo 2:0. Sarajevo je nakon tačno sat igre stiglo i do trećeg pogotka na današnjoj utakmici.

Kosorić je faulirao Mešanovića na ivici kaznenog prostora, a Fanimo je majstorskim udarcem savladao Erića i donio ubjedljivu prednost domaćoj ekipi. Igrala se 69. minuta kada je Anel Hebibović sjajno probio po desnoj strani, ubacio u sredinu za Aleksandra Pejovića čiji udarac je otišao pored stative golmana gostujućeg sastava, Filipa Erića, te je ostalo 3:0.

Minutu kasnije Hebibović je ponovo ubacio za Velkoskog koji je šutirao preko gola da bi u 73. minuti Željezničar smanjio prednost Sarajeva. Štilić je majstorski petom proigrao Juričića koji je odličnim udarcem matirao Kovačevića i smanjio prednost Bordo tima da bi minutu poslije Andrej Đokanović loše šutirao i ostalo je 3:1.

U 78. minuti Štilić je izveo slobodnjak sa lijeve strane, a Ikić šutirao glavom, ali je lopta otišla preko gola Kovačevića da bi četiri minute kasnije Blažević još jednom katastrofalno pogriješio, a Velkoski je uposlio Hebibovića koji je izašao sam na Erića, krenuo ga lobovati, ali je Čeliković spasio čist pogodak i izbacio loptu u korner nakon kojeg nije bilo opasnosti po golmana Plavih.

Do kraja susreta nije bilo promjene rezultata, te je Sarajevo slavilo veliku pobjedu protiv gradskog rivala. Bordo tim se vratio na prvo mjesto na tabeli sa 56 bodova iz 28 odigranih utakmica dok je Željezničar nakon 11. uzastopne utakmice u ligi bez pobjede, i dalje sedmi sa 40 osvojenih bodova.

Sarajevo - Željezničar 3:1 (2:0)

Stadion: Asim Ferhatović Hase. Sudija: Kaljanac Haris (Sarajevo). Žuti kartoni: Dupovac, Miličević, Oremuš (Sarajevo), Kosorić, Ikić, Bekrić (Željezničar). Strijelci: 1:0 - Fanimo (38), 2:0 - Mešanović (45+1), 3:0 - Fanimo (60), 3:1 - Juričić (73).

Sarajevo: Kovačević; Oremuš, Miličević, Dupovac, Pidro; Pejović (78. Sušić), Đokanović, Mustedanagić (57. Jukić); Fanimo (64. Hebibović), Velkoski, Mešanović (64. Handžić). Trener: Vinko Marinović.

Željezničar: Erić; Blažević, Kosorić (64. Juričić), Ikić, Šehić (61. Milićević); Čeliković, Alispahić (72. Bekrić), Štilić; Bojo (46. Subašić), Gasal (46. Mujezinović), Lendrić. Trener: Blaž Slišković.

Krupa 3 : 0 Mladost
Radnik 1 : 2 Sloboda
Olimpik 1 : 1 Tuzla City
Sarajevo 3 : 1 Željezničar
Široki Brijeg 1 : 0 Zrinjski
Velež 1 : 1 Borac