Praznična ljepotica

Za sve ljubitelje engleskog fudbala, ''Boksing Dej'' je poseban dan. Dan nakon katoličkog Božića je dan kada se u Engleskoj igra fudbal u svim ligama iako većima liga tada praznuje. Međutim, ove godine nažalost Boksing Dej nije bio ni nalik na neka bolja vremena. Kao što je koronavirus poremetio sve, poremetio je i Boksing Dej. U nižim ligama odloženo je mnogo mečeva a odložena su i tri susreta u Premijer ligi.

Međutim, ono što se odigralo bilo je fantastično i kao da su svi ljubitelji engleskog fudbala dobili pravu nadoknadu za brojne odložene mečeve. Iako su sve utakmice Premijer lige ponudile dosta uzbuđenja i golova, centralni događa bio je na ''Etihadu'' gdje su se sastali Mančester Siti i Lester.

Siti je u proteklom periodu doživio nekoliko ubjedljivih poraza kući od Lestera. iz tog razloga, sada su od starta ušli sa ogromnom energijom u meč. Vidjelo se koliko žele uspjeh i da je samo pitanje vremena kada će povesti.

Pep je opet igrao bez pravog napadača. Marez i De Brujne su se rotirali u sredini a Siti je od starta sa velikim brojem fudbalera dolazio u završnicu. Sa druge strane, Lester je htio da prepusti posjed rivalu i da kroz kontre potraži svoju šansu. Kasnije će se ispostaviti da ideja nije bila loša ali je bio problem što defanziva nije izdržala.

Već u petoj minuti Siti je poveo a strijelac je bio De Brujne. Nije prošlo dugo a već je bilo 2-0. Marez je pogodio iz penala. Tada je Lester malo došao do daha i ohrabrio se. Medison je lijepo šutirao ali je Ederson odbranio. Međutim, kada krenete hrabrije protiv Sitija, uvijek možete dobiti gol iz kontre. E upravo se to i desilo Lesteru pa je Gindogan pogodio za 3-0. Ubrzo je uslijedio i novi gol a strijelac je bio Sterling iz penala. U završnici prvog poluvremena Siti je stvarao šanse ali nije uspio dati peti gol.

U nastavku je Lester malo pomjerio linije, stao nešto više i pokušao tako uraditi nešto. Međutim, djelovalo je da je Siti umrtvio meč i da ga je uveo u željeni ritam. Ali tada je uslijedilo fantastičnih deset minuta Lestera u režiji Ihenača.

Doduše, ni jedan od tri gola nije pao iz dominacije Lestera nego faktički iz kontri. Tu dolazimo do onog dijela gdje je rečeno da je ideja Rodžersa bila dobra ali su prerano primili gol i samim tim im je sve palo u vodu. Prvi gol su dali nakon što je Ihenačo sjajno reagovao na sredini terena, sjurio se ka golu a onda uposlio Medisona. I kod drugog gola slična situacija. Opet Siti ima posjed, Lester dolazi do lopte i Ihenačo daje pas kroz odbranu i upošljava Lukmana. Treći gol je pao tako što je Ihenačo naletio na odbijenu loptu.

Može se reći da je nekako tiho Lester dao tri gola. E pa tako nekako je i Siti dao svoj peti. Došli su do kornera a Laport je sjajno reagovao u skoku i pogodio je za 5-3. U narednom napadu Lester je mogao ponovo da se vrati ali je Ederson sjajno reagovao.

Potom je Siti opet uspostavio kontrolu nad utakmicom. Kako bi spriječili Lester da organizuje napade i kako bi im otežali prenos lopte na suprotnu polovinu, igrači Sitija izlazili su u visoki presing i par puta su na takav način dolazili do lopte.

Nekako je djelovalo da će iz svog tog pritiska kad tad pasti gol. I na kraju se to i desilo. U samoj završnici, Sterling je dao gol. Opet je bio korner, Dijaš je sjajno skočio i spustio loptu za Sterlinga koji je postavio konačan rezultat.

Na kraju je Pep bio taj koji se radovao i bio zadovoljan nakon meča. Međutim, svi neutralni ljubitelji fudbala mogu takođe biti prezadovoljni. Iako su odlaganja pokvarila magiju Boksing Deja, makar su svi mogli uživati u spektakularnom meču na Etihadu.

Arsenal 5 : 1 Everton
Brentford 1 : 2 Leeds United
Brighton & Hove Albion 3 : 1 West Ham United
Burnley 1 : 2 Newcastle United
Chelsea 2 : 1 Watford
Crystal Palace 1 : 0 Manchester United
Leicester City 4 : 1 Southampton
Liverpool 3 : 1 Wolverhampton Wanderers