Crnogorke poražene od Švajcarske

U dvorani Hotela Hils na Ilidži počeo je  kvalifikacioni turnir za Evropsko prvenstvo u juniorskoj konkurenciji (U-19).

U prvoj utakmici reprezentacija Švajcarske pobijedila je Crnu Goru rezultatom 2:3  (23:25, 25:23, 25:19, 15:25, 9:15)

Nakon što su Crnogorke povele sa 1:0, Švajcarska je uzvratila serijom 5:0 i to na servis Lise Šenker. Natalija Vlaović i Maša Dragović najzaslužnije su što je Crna Gora došla do izjednačenja 8:8 i ponovnog vođstva 9:8. Uvele su Crnogorke prvi set u neizvjesnost, imale prednsot i od 14:12, međutim u neizvjesnoj završnici pri rezultatu 23:23 Sara Štobl je prvo odličnim smečom, a potom i servisom donijela pobjedu selekciji Švajcarske.

U drugom setu Švajcarska je imala veliku prednost, od 8 poena (10:2) ali ni to nije bilo dovoljno za mirnu završnicu jer je Crna Gora uspjela da se u potpunosti vrati u u ovaj set. Polako je Crna Gora "topila" prednost, a onda stigla do izjednačenja 15:15, a u zavrnici i do prednosti 23:22, da bi potom Sanja Rudan as servisom donijela Crnogorkama dvije set lopte, iskoristile su drugu za izjednačenje u setovima.

I u treći set je Švajcarska bolje ušla, imala tri poena prednosti ali su se Crnogorke ranije vratile u utakmicu, izjednačile na 9:9, pa povele sa 10:9, a nakon ovog više nisu ispuštale vođstvo pa su prilično uvjerljivo dobile ovaj dio igre sa 25:19.

Samo u četvrtom setu je izostala neizvjesnost jer Švajcarke u ovom dijelu igre ni u jednom momentu nisu dozvolile Crnoj Gori da se vrati u set. Vodile su od samog početka do kraja, ušle su u mirnu završnicu sa set loptom pri rezultatu 24:15, odmah su prvu iskoristile za izjednačenje 2:2 u setovima.

U taj brejku je Švajcarska povela sa 4:0, reagovao je selektor Crne Gore Zlatko Čačić tajm-autom ali ni to nije pomoglo njegovom timu jer je serija nastavljena do rezultata 6:0 i još jednog tajm-auta. Švajcarska je povela sa 8:2, a tek onda se Crnogorke bude i smanjuju na 8:6 ali snage za još jedan preokret nije bilo.

Ženska juniorska reprezentacija Bosne i Hercegovine sutra će odigrati prvi meč kvalifikacjia za plasman na XXVIII EP 2022.

Evropsko prvenstvo će se  odigrati od 27. avgusta do 4. septembra u Skoplju, u Sjevernoj Makedoniji.

F GRUPA – SARAJEVO, BOSNA I HERCEGOVINA (7 – 9. APRIL):

1. KOLO – ČETVRTAK, 7. APRIL:

CRNA GORA – ŠVAJCARSKA  2:3 (23:25, 25:23, 25:19, 15:25, 9:15).

2. KOLO – PETAK, 8. APRIL:

BOSNA I HERCEGOVINA – CRNA GORA    (17.30)

3. KOLO – SUBOTA, 9. APRIL:

BOSNA I HERCEGOVINA – ŠVAJCARSKA   (17.30)

Plasman na Evropsko Prvenstvo  izboriće pobjednici 9 grupa, dok će se 8 najuspjšenijih drugoplasiranih reprezentacija plasirati u III rundu kvalifikacija, iz koje će plasman na EP ostvariti 2 najbolje selekcije, odnosno pobjednici 2 grupe III runde kvalifikacija, koje će se odigrati od 30. juna do 3. jula.

Napomena:

Plasman na XXII SP 2023. izboriće najuspešnije reprezentacije sa prvenstva Evrope, koje se još nisu kvalifikovale za SP, a na osnovu broja selekcija koje FIVB odredi za CEV, odnosno Evropu.