Goran Popović presudio Banjalučanima

Foto/ Vasilije Marković

Fudbaleri Slavije iz Istočnog Sarajeva su danas u utakmici 8. kola m:tel Prve lige Republike Srpske teškom mukom savladali Željezničar Sport Tim na izuzetno teškom terenu sa minimalnih 1:0. Gol odluke postigao je Goran Popović u 79. minutu utakmice.

Slavija ove sezone zaista nema sreće kada igra svoje domaće uslove što se tiče vremenskih uslova. Ponovo su se nad Istočnim Sarajevom nadvili oblaci koji su u prvom poluvremenu nanijeli kišu izuzetno jakog inteziteta, a činjenica da je od ranih jutarnjih časova kiša u ovom gradu dovelo je do toga da teren bude pun lokvi sa vodom i bilo je teško organizovati neku pas igru.

Ekipe su se uglavnom ograničile  na duge lopte, prije svega Slavija, dok je Željezničar stajao u bloku i čekao svoju priliku da istrči brzu kontru prebacivanjem Slavijine odbrane dugim loptama i utrčavanjem iz drugog plana.

Za teren i uslove kakvi su vladali u prvom poluvremenu, može se reći da smo gledali i sadržajnu utakmicu. U 9. minuti smo vidjeli prvu šansu. Kapiten Goran Popović je sa desne strane ubacio za Arbinju, ovaj se borio sa dvojicom defanzivaca pred golom, nije pronašao prostor za šut, pa je ostavio povratnu Popoviću, a ovaj snažno šutira iskosa sa 6-7 metara, ali od svega korner.

Šest minuta kasnije šut je oprobao Hamza Kaljić, lopta ide pored gola, a onda još jedna jako dobra prilika za Sokolove. Nije tako izgledalo u njenom začetku, djelovalo je da će golman Aleksa Stupar pokupiti jednu dugu loptu koja je upućena Stefanu Arbinji, no okliznuo se, Arbinja to koristi da dođe do nje prvi, ali je već bio isuviše iskosa. Sačekao je Avdalovića, ostavio povratnu loptu, a šut Avdalovića opet završava samo u korneru.

Gosti jedinu priliku imaju u 30. minuti utakmice. Nikola Ivić se odlučio na šut sa nekih dvadesetak metara, sjajno je gađao kontra rašlje, ali debitant na golu Slavije u prvoligaškim utakmicama Amar Sirćo, jako lijepom paradom izbacuje to u korner.

U razmaku od osam minuta nakon toga Slavija ima tri sjajne šanse, ali mreža Stupara nije mogla da se zatrese. U 32. minuti Hamza Kaljić šutira iz slobodnog udarca sa 25 metara, Stupar brani taj udarac. Svjesni su bili fudbaleri da su šutevi sa distance na ovakvom terenu odlična prilika za radost, pa u 34. minuti Petar Dabić sa slične distance proba svoj šut, ali pogađa stativu. Ništa bolje sreće nije bio ni Dejan Đerić u 38. minuti. Korner je izveo Đorđe Avdalović, a sa druge stative Đerić pogađa samo stativu, te je to i bila posljednja prilika u prvom poluvremenu, ostalo je 0:0.

50. minuta donosi slobodan udarac na nekih 25 metara od gola Stupara. Ovaj put, Stefan Arbinja je priprijetio šutem, ali Stupar paradom još jednom čuva gol svoje ekipe.

Sedam minuta kasnije Aleksa Stupar zaustavlja još dva šuta domaće ekipe i potvrđuje da je najbolji pojedinacu  svojoj ekipi danas. Prvo je Hamza Kaljić pronašao prostor za šut sa dvadesetak metara, Stupar odbija loptu do Arbinje, koji je bio lijevo od gola, ali mu potom zatvara bliži ugao i ne ostavlja priliku da se raduje.

Ni 63. minuta nije donijela promjenu rezultata. Hamza Kaljić je izveo korner, lopta je na 12-13 metara pala pred Amara Beširevića, koji nogom šutira preko gola Stupara.

Pet minuta kasnije novo uzbuđenje pred golom Banjalučana. Nikola Bjeloš je ušao u igru i krenuo u svoj karakterističan prodor sa lijeve strane, dvojica su bila na njemu, uspio je da ih izbaci, ali u kontaktu sa njima pada. Sudija Stefan Đukić je već stavio pištaljku u usta da svirne penal, ali se predomislio, što je izazvalo buru negodovanja domaćih igrača, ali i tribina. Od svega, samo je Avdalović dobio žuti karton, a sudija iz Ugljevika je polako počeo da gubi ovu utakmicu iz svojih ruku.

Tamni oblaci donijeli su gotovo i mrak na terenu u Istočnom Sarajevu dvadeset minuta prije kraja, utakmica je došla i gotovo na ivicu regularnosti zbog smanjenje vidljivosti, a šanse su se pred golom Željezničara ređale. 72. minuta donosi priliku za Vladana Mandića. Bjeloš je centrirao, odbrana Željezničara otklonila opasnost, a lopta se odbija na vrh kaznenog prostora za lijevog beka Slavije koji snažno šutira, ali opet se pojavljuje fantastični Aleksa Stupar i još jednom paradom čuva svoj gol.

Za sve napade i napore da stigne do gola Slavija je nagrađena u 79. minuti utakmice. Stefan Arbinja je šutirao, Aleksa Stupar je još jednom zaustavio i taj šut, loptu odbija samo kratko, a kapiten Goran Popović je dovoljno spretan da ukliže i gotovo sa gol linije je pošalje u mrežu za veliko slavlje domaćih.

Na terenu se ni poslije postignutog gola nije mnogo toga promijenilo. Slavija je imala apsolutni posjed lopte, samo je sada pribjegla čuvanju lopte i mukotrpno stečenog vodstva. Uspjela je u tome i upisala svoju petu pobjedu u sedam odigranih utakmica i i dalje ostaje jedina neporažena ekipa prvoligaškog karavana.

SLAVIJA – ŽELJEZNIČAR ST  (0:0) 1:0