Fudbal u raljama Velibora Gigovića i kolega: Kesić donio veliku pobjedu Slobodi

Fudbaleri Slobode iz Novog Grada savladali su danas u Vojkovićima Famos u utakmici 9. kola Prve lige Republike Srpske u fudbalu sa minimalnih 1:0. Čovjek odluke bio je Edin Kesić u 42. minuti kada je iskoristio jedan kiks Famosove odbrane, našao se na pravom mjestu i pogodio, za ispostaviće se, konačnih 1:0.

Izašla je Sloboda na utakmicu protiv Famosa sa namjerom da se prilagodi igri Famosa na domaćem terenu. Nije se umiralo u lopti, već se ušlo u rovovsku borbu na sredini terena, a na žalost svih ljubitelja fudbala to nije učinio i sudija Velibor Gigović iz Gradiške, koji je danas, zajedno sa svojim pomoćnicima, i najlošiji akter ove fudbalske predstave.

Držala je Sloboda više loptu u svojim nogama, kružila oko kaznenog prostora Motorista, koji je danas bio oslabljen neigranjem kapitena Marka Tešanovića.

U 11. minuti prva šansa na utakmici. Velibor Gigović i četvrti sudija Danko Butulija pred čijim se očima to dešava, puštaju očigledno igranje rukom na sredini terena iz čega se rađa kontra Slobode i zicer za Adija Alića, ali Marko Terzić nogom uspjeva da odbrani taj šut.

Puštao je Gigović sve i svašta u ovom susretu, očigledne stvari propuštao da dosudi i na jednoj i na drugoj strani, pa onda za postavljanje standarde svirao neke nevjerovatne prekršaje. Često, više nije izazivao ljutnju od domaćih, jer nema se smisla ni ljutiti, nego je dobijao osmijehe. Imao je prigovora i Darko Vojvodić, opravdane, pa je sreća ove utakmice bila pribranost aktera sa obje strane da nezadovoljstvo ne eskalira.

Novu šansu za Slobodu imao je Kesić par minuta kasnije, slabo je šutirao sa vrha kaznenog prostora, lopta ide visoko preko gola.

Uslijedio je nakon toga period zaista mirne igre, a onda vatromet prilika u posljednjih osam minuta. Prvo u 38. minutu zicer propušta Danel Blažić. Kapiten domaćih u ovom susretu je iskoristio katastrofalnu reakciju odbrane Slobode, izašao sam na Čalakovića, imao svo vrijeme svijeta da bira gdje će šutirati, ali Čalaković čita njegovu namjeru i brani mu udarac.

Odmah u narednom napadu prekid na nekih tridesetak metara od gola. Anes Demirović centrira, Frganja je najviši u skoku, lopta ide preko gola.

Bolju igru u prvom poluvremenu Sloboda kruniše u 42. minutu susreta. Neodlučna je bila odbrana Famosa, iskoristio je to Kruz, uzeo loptu na gol-aut liniji ispred Frganje, odigrao u sredinu, gdje u prvi momenat odbrana Famosa otklanja opasnost, ali se ona odbija na nogu Edina Kesića, koji neće propustiti da pogodi nebranjeni dio mreže.

Odmah nakon toga još jedna jako dobra prilika za goste. Bio je to prekid na lijevoj strani iskosa, na tridesetak metara od gola, Kesić je centrirao, a na drugoj stativi kasni Huan Hoze Fontemaki da tu loptu sprovede u mrežu.

I pred sami odlazak na odmor, u sudijskoj nadoknadi, još jedan zicer za Danela Blažića. Uzeo je on loptu Nemanji Vejnoviću, izašao sam na Čalakovića, istina sa Vejnovićem na leđima, ali šutira preko gola.

Drugo poluvrijeme donijelo je samo nastavak cirkusa kojeg je priredila sudijska četvorka u sastavu glavni Velibor Gigović kao glavni sudija, te Dejan Stjepanović, Gojko Crnobrnja i četvrti Danko Butulija, koji je na slušalicama proveo čitavu utakmicu sugerišući i kako Gigović da se kreće, stavljajući mu doznanja da svira i neke prekršaje koji se dešavaju na potpuno suprotnom kraju terena. Sve to, dovelo je do više prekida u nastavku, a u 76. minuti je kuliminiralo kada Gigović očigledan udarac bez lopte u glavu fudbalera Famosa ne vidi, nakon čega zadovoljstvo na tribinama dolazi do vrhunca, a sudija Gigović prekida utakmicu dok se dio tribine ne isprazni.

Prije toga, do prvog prekida dolazi nakon nešto više od sat vremena utakmice kada je jednostavno prekipilo svima. Na kraju i Darko Vojvodić je tu stigao kao mirotvorac pokušavajući da smiri svog najratobornijeg Abrega. Gigović iz gužve pokazuje kartone samo Kokotu i Samardžiću, dok je one i znatno ratobornije od njih abolirao krivice.

Sadržajno, malo toga smo vidjeli. U 57. minuti utakmice Famos ima još jednu sjajnu šansu da stigne go gola, no gol ih jednostavno nije htio. Mladen Perović je sa lijeve strane ubacio, lopta je preletjela sve i došla na drugu stativu gdje je Ognjen Radović čeka i umjesto da snažno šutira po golu Čalakovića, odlučuje da asistira na drugu stativu gdje Vejnović sa gol linije reaguje ispred Bjeloša.

Edin Kesić je na drugoj strani istrčao kontru, fudbalski sve uradio, lopta odlazi pored gola.

Za kraj, ove utakmice ostaje još samo pokušaj Blažića na kraju utakmice, promjene rezultata nije bilo.

Na kraju, Famos sportski čestita pobjedu Slobodi u utakmici koja bi zaista bila jedna prava prvenstvena utakmica da se nije ukazala četvorka u žutom koja je upropastila ovu predstavu.

FAMOS – SLOBODA (NG) 0:1 (0:1)