Borac
Zrinjski
Tuzla City
Sarajevo slavilo u Vrapčićima

Fudbaleri Veleža i Sarajeva danas su na stadionu Rođeni odmjerili snage u susretu 32. kola m:tel Premijer lige BiH, a fantastičan meč je okončan rezultatom 5:3 za Bordo tim.

Ušao je Velež u ovaj duel opterećen porazom od Zrinjskog u Kupu BiH, koji je pred mostarski tim stavio jasnu računicu. Za treći uzastopni izlazak na međunarodnu scenu, Velež je danas morao osvojiti puni plijen, i to bez nekoliko standardnih prvotimaca, koji su izostali zbog crvenih kartona dobijenih u finišu finalne utakmice sa Zrinjskim.

S druge strane, i Sarajevo je bilo pod imperativom rezultata i imalo je šansu da već danas osigura nastup na međunarodnoj sceni, ali na Bordo timu je pritisak bio kudikamo manji zbog četiri boda prednosti u odnosu na Velež i Široki Brijeg na tabeli, samo dva kola do kraja prvenstva.

Nije ta radost dugo trajala, jer Sarajevo stiže do poravnanja već u 11. minuti. Izuzetno raspoloženi Ziljkić proigrava Varešanovića, ovaj se sjajno oslobađa čuvara i pogađa za izjednačenje i mnogo komforniju poziciju za svoj tim uoči nastavka utakmice.

Iako je Sarajevo prema naprijed imalo određene šanse i igru, u defanzivi je djelovalo jako loše i nestabilno. No, i kao takvo je stiglo do preokreta u 24. minuti. Almedin Ziljkić je sjajnim golom potvrdio da je vrhunski igrač i svom timu je donio ogromnu prednost.

Velež je do poluvremena bio bolji tim. Karamarko je nakon pola sata igre pogodio stativu, a udarac Nermina Haskića glavom Belmin Dizdarević je zaustavio. Imao je i Hadžikić dvije dobre odbrane u finišu prvog dijela, pa se na odmor otišlo pri vodstvu Sarajeva od 2:1.

Drugi dio Sarajevo je otvorilo nešto bolje, te je imalo u 50. minuti jednu polušansu kada je izblokiran Ziljkić. Bila je to međutim najava onoga što je uskoro uslijedilo. Renan Oliveira pogađa u 57. minuti nakon odličnog solo prodora Dala Varešanovića. Sarajevo je dva puta pogodilo stativu prije nego je Renan postigao novi gol i donio svom timu još uvjerljivije vodstvo.

No, ni tu nije bio kraj uzbuđenjima. Velež u 74. minuti stiže do pogotka i uvodi utakmicu u neizvjesnost. Haskić je iskoristio jednu šansu i pogodio za 3:2, no tek što se krenulo s centra, Renan na asistenciju Ziljkića glavom majstorski pogađa za 4:2 i ponovo Sarajevu vraća izuzetno uvjerljivu prednost.

Sjajni Renan u 84. minuti pogađa sa bijele tačke za 5:2, kompletira prvi hetriku Bordo dresu i Sarajevu osigurava pobjedu i plasman u Evropu. No, i Velež je do kraja uspio doći barem do još jednog gola. Za konačnih 5:3 je pogodio Sijamija sa bijele tačke u 87. minuti.

Sarajevo ima 52 boda i sigurno će igrati u Evropi, a Velež ima 45 bodova i ostao je i bez teoretskih šansi.

Premijer liga BiH Premijer liga BiH m:tel Premijer liga BiH Velež Sarajevo