Održana Generalna skupština FS BiH

 Na Ilidži je održana redovna sjednica Generalne skupštine Nogometnog/fudbalskog saveza Bosne i Hercegovine, pod predsjedavanjem predsjednika N/FSBiH Elvedina Begića. Sjednici je prisustvovalo 58 delegata, a prema ovoj informaciji današnja redovna skupština imala je kvorum.

Glavna poruka je da se u posljednjih godinu-dvije vratilo jedinstvo saveza da bi  radili normalno. Ima prostora za kritike pošto se A sele kcija nije plasirala na EP, ali i za ostale, koje su proizvod istine. Dio javnosti nas proziva, gdje smo to sa razvojem fudbala i za mnogo drugih stvari. Najbolje da pogledamo statistiku i vidimo gdje smo bili prije pet godina i gdje smo danas. Imamo puno stvari koje možemo porediti. Kritika je uvijek dobrodošla. U dobroj smo poziciji da to uradimo. Oni što nas kritikuju ne pomažu nam i ne govore šta treba raditi. Nadam se da ćemo mi moći zajednički skupiti snage da ciljeve koje smo postavili pred nas, prije svega plasman A selekcije na Euro 2020, ostavrimo, kazao je predsjednik Begić.

Nakon toga generalni sekretar N/FSBiH Jasmin Baković predstavio je izvještaj o radu.

- Kao što reče predsjednik ne možemo biti zadovoljni neodlaskom A reprezentacije na Mundijal, ali kadeti su se dva puta plasirali na EP. Muške U17 i U19 selekcije su bile u elitnom krugu kvalifikacija, kao i ženska U17, istakao je, između ostalog Baković, te dodao da je nastavljena ekonomska i organizaciona stabilizacija, kao i da je prisutna pomoć i podrška entiteskim savezima.

N/FSBiH je u prethodnoj godini organizovao sedam takmičenja i četiri kupa, te je odigrano 957 utakmica. Radilo se i na UEFA projektu razvoja mladih igrača, kao i da su pojačane aktivnosti na infrastrukturnim projektima, tu su i društveno odgovorne aktivnosti Saveza, a protekle godine Trening-centar u Zenici maksimalno je iskorišten. Uspješno je i završena implementacija postupka licenciranja klubova, a u Savezu su istakli i veliku važnost posjetom Aleksandera Čeferina, predsjednika UEFA.

Baković je istakao i da je usvojena nova organizaciona struktura u radu, podignut nivo odgovornosti svakog zaposlenika saveza, rekao je Baković i dodao:

- Što se tiče radova tu je investicija u stadion Grbavica, kao i poboljšanje reflektorske rasvjete na stadionima, ali i projekat adaptacije nove zgrade Saveza, kazao je Baković, čiji je izvještaj usvojen bez diskusije i sa jednim glasom protiv.

Momir Tošić podnio je finansijski izvještaj, a prema njemu je utrošeno 15 miliona i 655 giljada KM.

- Poslovali smo domaćinski, istakao je Tošić, a i njegov izvještaj prošao je bez diskusija, a usvojen je jednoglasno. Revizorski izvještaj sačičinla je revizorska kuća Revicon.

- Konstatovali smo poboljšanja u radu i taj trend se iz godine u godinu nastavlja. Nismo otkrili materijalne greške, zbog kojih bismo bili u situaciji da izdamo modifikavano mišljenje. Moram istaći da pozitivno mišljenje ne znači da su iskorištene sve mogućnosti za poboljšanje rada., istakli su iz Revicona, a i ovaj izvještaj je primljen k znanju jednoglasno.

Što se tiče planova rada oni se sastoje od pravljena dobrih uslova za reprezentacije, zaštitu i poboljšanje domaćih takmičenja, poboljšanje infrastrukture, nastavak reforme administracije, kao i da se obezbijedi finansijska stabilnost i kvalitet poslovanja.

- Zahvaljujući FIFA programu Forward dobili smo milion i 330 hiljada za reflektore na 10 stadiona u BiH,a rok za završetak radova je septembar 2019. godine, istakao je Baković, čiji je plan rada usvojen jednoglasno. Što se tiče finansijskog plana Momir Tošić je kazao da je planirana potrošnja 24 miliona i 976 hiljada KM, a i ovaj plan je usvojen jednoglasno.

 

Adfebcff