Željezničar i Slavija otvaraju Hasetov turnir


Međunarodni memorijalni malonogometni turnir "Asim Ferhatović Hase", 24.po redu biće odigran 24. i 25. decembra u sarajevskoj Skenderiji.

Tradicionalni turnir koji organizuju FK Vratnik i FK Sarajevo igra se u znak sjećanja na jednog od najboljih bosanskohercegovačkih fudbalera svih vremena.

Na dvodnevnom turniru, koji će biti održan u maloj dvorani KSC Skenderija, sudjelovat će osam ekipa iz BiH i Austrije. Predsjednik Organiza cionog odbora Jusuf Pušina na pres-konferenciji je kazao da turnir podsjeća na legendarnog igrača, humanistu, prijatelja i sportistu, "čovjeka koji je svojim imenom prevazišao prostore opštine Stari Grad, Sarajeva i BiH".

-Sjećamo se njegovog imena i zasluga koje je dao ovom gradu, ne samo kao sportista nego kao čovjek i humanista. Ferhatović je obilježio jedan životni i sportski vijek, animirao je hiljade mladih da pođu njegovim stopama. Sentenca "jedan je Hase" danas živi više nego ikada, podsjeća nas na sve ono što mladi trebaju da rade, a mi stariji da ih pratimo i pamtimo. Smatram da ovaj turnir zaslužuje najveću pažnju sportske i šire javnosti u BiH – rekao je Jusuf Pušina.

Obavljen je žrijeb grupa. U grupi A će igrati ekipe Travnika, Olimpika, Slavije i Željezničara, dok su u grupi B: Selekcija Austrije, Sarajevo, Vratnik i Mladost.

Turnir će u subotu otvoriti ekipe Slavije i Željezničara, dok će finale igrati u nedjelju.  Pobjednici grupa igrat će u finalu, dok će se za treće mjesto boriti drugoplasirane ekipe.

Uoči početka turnira delegacija organizatora i učesnika memorijala na groblju Bare će posjetiti vječnu kuću Asima Ferhatovića, kao i njegovu porodicu.

Na kraju turnira stručni žiri će po tradiciji izabrati igrača koji najviše podsjeća na Asima Ferhatovića, proglasiti najboljeg igrača turnira, najbo ljeg strijelaca, golmana i veterana, te najdisciplinovanijoj ekipi uručiti pehar za fair-play.

Pokrovitelji ovog memorijala su Federalno i Kantonalno ministarstvo kulture i sporta, Kanton Sarajevo, Grad Sarajevo i Opština Stari Grad.

Željezničar i Slavija otvaraju Hasetov turnir