Kangu: Želim igrati sa Slavijom Ligu za prvaka
Miljenik navijača Slavije
Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva u 11. kolu gostovaće u derbiju kod Leotara u Trebinju. Iza njih je dobrih 10 kola i zapravo jedina utakmica u kojoj su podbacili bila je prošle srijede protiv Mladosti u Mrkonjić Gradu. Već u prošlom vikendu vratili su se pobjedama i teškom mukom su savladali Spars, iako igra generalno nije bila toliko loša, koliko su napravili previše individualnih početničkih grešaka.
Najbolji pojedinac Slavije u tom meču bio je Kevin Kangu, koji je odigrao svoju najbolju utakmicu ove sezone i bio izuzetan u oba pravca terena.
- Bila je to dobra utakmica i Spars zaslužuje priznanje za borbu od početka do kraja meča. Slavija je pokazala energiju kakva treba da bude od starta i čvrstinu kada je bilo najvažnije i stigli smo do pobjede, kaže za naš portal Kevin Kangu.
Ističe on da velike zasluge za prvih deset kola pripadaju treneru i njegovom stručnom štabu.
- Trener i stručni štab su nam pomogli da se pripremimo za sezonu znajući da neće biti lako i da će nam kroz čitavu godinu trebati čvrstina i energija. Za sada, naš rad se isplaćuje i idemo u pravom smjeru pred drugi dio sezone.
Kako kaže, nikad nije zadovoljan svojim izdanjima i uvijek teži boljem.
- Nikada nisam zadovoljan, uvijek postoji prostor za napredak i biti bolji svakog dana i iz utakmice u utakmicu.
Kangu je ovog ljeta stigao u Slaviju. Prethodnu sezonu je proveo u Slogi iz Kraljeva, u koju je stigao nakon što je igrao za razvojni tim Oklahome.
- Zapravo, nisam imao ideju o čemu se radi kada sam dolazio u Slaviju. Moj agent mi je predstavio situaciju i rekao mi je ima ponuda iz Bosne i Hercegovine i ja sam se zainteresovao. U toku pregovora, imao sam razgovor i sa trenerom i on je bio direktan sa mnom i iskren. Predočio mi je šta bi to bila moja uloga i čime bih ja to trebao da doprinesem. To sam izuzetno poštovao i dogovorili smo se.
Balkan mu nije stran, a činjenica da je igrao u Srbiji prošle sezone olakšala mu je prilagođavanje na novu sredinu.
- Možda će biti smiješno, ali ja sam prilično povezan sa balkanskim narodom. Odrastao sam uz nekoliko Bosanaca i imam nekoliko prijatelja Srba kući. Tako da nisam imao taj neki kulturološki šok. Sada, nije uvijek biti lako daleko od kuće, ali sam u mogućnosti da se prilagodim lako još od vremena kada sam igrao u srednjoj školi u Baltimoru, a kuća mi u Kanadi. Kao što kažete, igranje u Srbiji mi je dosta olakšalo prilagodbu sada, jer je mentalitet sličan, jezik isti, hrana slična, te je moje iskustvo igranja u Srbiji i Bosni i Hercegovini prilično slično na polju fizike i taktike.
Odgovara mu stil kojeg forsira trener Stanić i brza košarka sa mnogo trke i tranzicije.
- Volim ovaj stil, podsjeća me na kuću gdje se igra u bržem tempu. Trener radi veoma dobar posao i orkestrira tim tražeći prave momke da igraju u ovom sistemu.
Njegova ambicija je da sa Slavijom igra Ligu za prvaka
- Moja ambicija i ciljevi za ovu godinu su da igramo Ligu za prvaka i da se takmičimo sa najboljima. Mislim da smo posebna grupa igrača, također dosta talentovana. Moj fokus je sada na tome i na onome što je ispred mene. Biti prisutan u sadašnjosti, uživati i takmičiti se.
Raspored, 11.kolo, subota - DONJI VAKUF: Promo - Borac (18 sati), MOSTAR: Mostar - Sloboda (19), TREBINJE: Leotar - Slavija (19), nedjelja - GORAŽDE: Radnički - Orlovik (18), POSUŠJE: Posušje - Jahorina (19), MRKONJIĆ GRAD: Mladost - Bosna (19), ponedjeljak - SARAJEVO: Spars - Široki (18).
| Poz | Tim | Utak | Pob | Por | Bod |
|
1
|
Bosna
Sarajevo
|
26 | 23 | 3 |
49
|
|
2
|
Široki
Široki Brijeg
|
26 | 21 | 5 |
47
|
|
3
|
Sloboda
Tuzla
|
26 | 20 | 6 |
46
|
|
4
|
Borac
Banja Luka
|
26 | 16 | 10 |
42
|
|
5
|
Leotar
Trebinje
|
26 | 15 | 11 |
41
|
|
6
|
Orlovik
Žepče
|
26 | 14 | 12 |
40
|
|
7
|
Jahorina
Pale
|
26 | 14 | 12 |
40
|
|
8
|
Slavija
Istočno Sarajevo
|
26 | 14 | 12 |
40
|
|
9
|
Radnički
Goražde
|
26 | 10 | 16 |
36
|
|
10
|
Promo
Donji Vakuf
|
26 | 9 | 17 |
35
|
|
11
|
Mladost
Mrkonjić Grad
|
26 | 9 | 17 |
35
|
|
12
|
Mostar
Mostar
|
26 | 8 | 18 |
34
|
|
13
|
Spars
Sarajevo
|
26 | 8 | 18 |
34
|
|
14
|
Posušje
Posušje
|
26 | 1 | 25 |
27
|