
Dvodnevni međunarodni turnir Sarajevo Judo Hopes 2026, koji je u Sarajevu okupio najbolje evropske takmičare uzrasta U14 i U16, završen je danas uz veoma uspješne nastupe mladih bosanskohercegovačkih džudista.
Najsjajniju medalju za domaće snage osvojila je Adna Lukač iz Judo kluba Braća Lukač, koja je u finalu kategorije do 44 kilograma savladala Bugarku Petju Kitovu i tako svom klubu donijela drugo zlato na ovom takmičenju.
Do bronze je stigao i Ahmed Rašljanin iz JK Olimp, koji je u kategoriji do 46 kilograma potvrdio odličnu formu i upotpunio uspješan dan za domaće takmičare. Bronzanom medaljom okitila se i Marija Simanić iz JK Famos u kategoriji do 63 kilograma, dok je Dunja Grubačić iz JK Slavija osvojila srebro u kategoriji do 70 kilograma.
Uspješan nastup bh. predstavnika zaokružio je Mihajlo Pandžić, koji je u kategoriji do 73 kilograma osvojio treće mjesto. Kako se turnir boduje po klubovima, posebno vrijedi istaći da je Judo klub Braća Lukač zauzeo treće mjesto u ukupnom poretku, zahvaljujući učinku od dvije zlatne i tri srebrene medalje.
Džudo savez Bosne i Hercegovine još jednom se potvrdio kao pouzdan tehnički organizator, a pred njim su u narednim mjesecima i znatno veći izazovi, jer će BiH biti domaćin Evropskog prvenstva u katama sredinom maja, zatim Svjetskog prvenstva za veterane i Svjetskog prvenstva u katama za veterane krajem septembra, kao i Evropskog kupa za seniore 30. i 31. maja te Evropa Opena 18. i 19. jula. Turnir je ujedno poslužio i kao prilika za mlade domaće sudije da steknu dragocjeno iskustvo na takmičenju pod okriljem Evropske džudo unije.