Završen je još jedan letnji prelazni rok u Srbiji tokom kog su po običaju najviše pažnje privukli transferi koje su pravili naši najveći klubovi Crvena zvezda i Partizan. I jedni i drugi su doveli veliki broj igrača, istovremeno je dosta fudbalera i odlazilo sa Marakane i iz Humske, međutim kada se podvuče crta - ispada da je razlika između "večitih" nikada veća, piše Mondo.rs
Prema podacima specijalizovanog sajta "Transfermarkt", Zvezda u ovom trenutku ima duplo vredniji tim od Partizana, što je slučaj kakav se ne pamti u našem fudbalu. Navikli su nas Zvezda i Partizan da je razlika između njih mala, da su zbog toga i šampionske trke uvek udvoje, međutim sada je već očigledno da su se crveno-beli ozbiljno odlepili od najvećeg rivala. I to je na neki način ogroman problem srpskog fudbala.
Razlika se najbolje videla upravo u završnici letnjeg prelaznog roka kada je Zvezda dovela tri kapitalca za Ligu šampiona (Rade Krunić, Nemanja Radonjić i Silas), dok je sa druge strane Partizan ugovorio dolaske anonimusa (Marko Kerkez i Pape Furer). To je samo uvećalo pomenutu razdaljinu koja postoji između njih kada je u pitanju vrednost tima.
Specijalizovani sajt "Transfermarkt" trenutno procenjuje vrednost igrača Crvene zvezde na čak 77,5 miliona evra. Nikada u svojoj istoriji (bar od kada postoji pomenuti algoritam za procenu vrednosti fudbalera) Zvezda nije imala skuplji tim, a jedan od razloga je i dolazak Silasa iz Štutgarta. Istina, stigao je na pozajmicu, ali njegova vrednost od deset miliona evra odgovara i otkupnoj klauzuli iz njegovog ugovora koju će crveno-beli moći da plate na kraju sezone. Ne treba ponavljati da bi u slučaju kupovine postao i najskuplji fudbaler na ovim prostorima.
Zvezda je "prešišala" sve klubove u Srbiji i ima duplo veću vrednost od svog prvog sledećeg pratioca Partizana, dok je možda i prvi put od kada postoji "Transfermarkt" uspela da istisne i Dinamo Zagreb. "Modri" trenutno imaju vrednost od 73,15 miliona evra i njihov najvredniji fudbaler je Martin Baturina (čak 20 miliona evra), a tokom leta nisu mnogo trošili i potrošili su svega pet miliona evra na pojačanja.
Drugi najvredniji klub na prostorima bivše Jugoslavije je Hajduk iz Splita čija vrednost fudbalera prelazi tek nešto preko 50 miliona evra, a daleko od njih je četvrtoplasirana Rijeka (34,5 miliona evra).
Peti najvredniji tim na prostorima bivše Jugoslavije je Partizan. Njegovi igrači "teže" svega 31,85 miliona evra, što je zaista za brigu - posebno u poređenju sa najvećim rivalom Crvenom zvezdom. Nakon čak sedam uzastopnih šampionskih naslova koji su završile na "Marakani", sve veći problemi za Partizan pojavljuju se i na evropskoj sceni, dok su tu i finansijske muke, sve lošiji rad omladinske škole, nezadovoljstvo navijača zbog uprave...
Nakon prodaje Saldanje (ispod cene, za pet miliona evra u Ferencvaroš), najvredniji igrač Partizana je pozajmljeni fudbaler Bolonje - Mihajlo Ilić (četiri miliona evra). Mladi štoper se vratio u Partizan na pozajmicu i gotovo da ne postoji šansa da će i posle ove sezone ostati u Humskoj, dok ostali igrači koje crno-beli imaju na "lageru" ne obećavaju ozbiljniju zaradu.
To je uticalo da se TSC približi na manje od četiri miliona po vrednosti tima (27,95 miliona), a koliko je velika razlika u odnosu na Crvenu zvezdu - najbolje govori podatak da su crno-beli bliži Tekstilcu (3,89) nego "večitom" rivalu.
Partizan mora da podigne kriterijume i da se ne zadovolji prosečnošću, zbog toga i jeste velikan.
Crvena zvezda je prethodnih godina ogroman novac zaradila od učešća u UEFA takmičenjima, ali i od prodaje svojih fudbalera. Tako su tokom leta zaradili čak 25 miliona evra i dobar deo tog kolača uložili su u pojačanja, dok u ovom trenutku Partizan ipak "obrće mnogo manje keša". Zaradili su šest, a investirali manje od četiri, pa su im se tu približi i TSC, Vojvodina...
Inače, pre samo godinu dana vrednost tima Crvene zvezde bila je 65,83 miliona evra, a Partizana oko 38 miliona. To će reći da su crveno-beli svoju vrednost uvećali za 18%, a Partizanova je pala za 16,5 odsto - najviše u Srbiji. Situacija je još ozbiljnija ako se vratimo na septembar 2022. godine, Zvezdina vrednost je tada bila 54,75 miliona evra, a Partizanova 36,74. Upravo u te dve godine napravljen je neverovatan zaostatak koji apsolutno mora da stavi rad u Partizanu pod lupu.
Komisija za sudije i suđenje Fudbalskog saveza Republike Srpske utvrdila je loše suđenje na pojedinim utakmicama minulog petog kola Prve lige i sankcionisala je „grešnike“.
Banjalučanin Mario Jelić koji je sudio meč u Novom Gradu između Slobode i Borca iz Kozarske Dubice (2:0) sankcionisan je ocjenom 7.4 iako je od kontrolora susreta Joce Radića iz Šamca dobio maksimalnu ocjenu 8.4. Zbog toga će „na hlađenje“, baš kao i posmatrač suđenja. Jeliću se zamjera neregularan vodeći gol Slobode iz jedanaesterca (izvođač imao dupli kontakt s loptom prilikom šuta), prestrogo dosuđen jedanaesterac za domaćina i ista situacija koja nije sankcionisana simuliranjem, te nedosuđivanje kaznenog udarca za goste iz Dubice (očigledno igranje rukom u šesnaestercu).
Marko Maksimović iz Modriče je na banjalučkom Predgrađu oštetio domaćina tako što je dosudio jedanaesterac za Zvijezdu-09, a prekršaj je bio van šesnaesterca. Osim toga imao je još nekoliko grešaka, a najviše mu je zamjerena činjenica da je sudio povrijeđen, nije prijavio, tako da je uvijek tokom 90 minuta bio daleko od mjesta događaja i lopte. Maksimović je dobio ocjenu 7.8 i takođe će izvjesni period „na hlađenje“.
Pregledana je i jedna sporna situacija sa derbija u Istočnom Sarajevu između Slavije i Famosa (2:0) i utvrđeno je da je Bijeljinac Stefan Maletić ispravno donio odluku ne dosudivši kazneni udarac za „motoriste“.