Futsal reprezentacija Bosne i Hercegovine prešla je pola puta u kvalifikacijama za EURO 2026, pa je to dobra prilika da razgovaramo sa selektorom Goranom Melherom
Bosna i Hercegovina je uradila ono što je htjela i na kraju krajeva i morala, da savlada Englesku i Švicarsku na domaćem terenu. Španija je već viđena na prvom mjestu, a pred futsalerima je da se izbore za drugo mjesto i plasman u baraž.
- Tek smo na pola puta od cilja koji smo zacrtali, a to je 12 bodova, koji nam trebaju za baraž. Sigurno mogu da budem zadovoljan, pogotovo pristupom, zalaganje i radom. Žao mi je jedino Španjolske, gdje smo imali mnogo tehničkih grešaka, ali to je jednostavno neiskustvo ovakih utakmica. Mislim da smo protiv Švicarske pokazali da smo na pravom putu, govori na početku našeg razgovora selektor Goran Melher.
Martovski raspored je ključan za Zmajeve u ovim kvalifikacijama, prvo gostovanje kod Švicarske, a onda pet dana kasnije kod Engleske. Za kraj kvalifikacija u aprilu ostaje šlag na tortu, Španija u Zenici.
- Da, najbitnije utakmice. Sigurno da će nas čekati dvije različite i zahtjevne utakmice, pogotovo što u pet dana imamo dva teška i daleka putovanja. Mi ćemo opet u obje utakmice ići na pobjedu. Sigurno smo favoriti na papiru i tako ćemo se postaviti na terenu i u Švicarskoj i u Engleskoj. Vrlo je bitno da su igraći pokazali karakter pobjednika, da vjeruju u sebe i svoj kvalitet da vjeruju u zadatke koje im se zadaju i da igramo maksimalno svih 40 minuta kod bilo kojeg rezultata. Što je vrlo bitno za napredak.
Odličan meč u pobjedi protiv Švicarske odigrao je Miloš Todorić, futsaler Loznice, kojeg na posljednjih nekoliko okupljanja nije bilo među Zmajevima i već uveliko se pričalo da "čeka" poziv Srbije.
- Miloš da nije zaslužlo poziv sigurno nebi bio tu. Ja odavno pratim njegov rad u klubovima, jedan je od naših najvećih talenata, budućnost naše reprezentacije. Igra i trenira na profesionalnom nivou. On je svoj poziv maksimalno opravdao.
Todorić jeste bio tu, ali nekih igrača ne. Konačno je i Goran Melher odlučio na naše insistiranje da progovori o nekim igračima kojih tu nema, a bili su ranije reprezentativni, konkretno misleći na Almedina Bundavicu, Amera Džindića, Sejada Ibrišimovića, Sabahudina Petaka, Mirka Hrkaća i druge koje i javnost često pominje i pita se gdje su.
- Iskreno već odavno izbjegavam odgovor na ova pitanja. Ali, mislim da javnost zaslužuje da zna istinu. Iskreno, niti jednog igrača nisam sam otpisao, oni su ti koji sami sebe pozivaju i nepozivaju preko terena i ponašanja u reprezentaciji. Bilo je još igrača koji se nisu javljali ni na pozive, ni na poruke, čak je bilo da otkažu deset dana ranije navodno zbog ozljede pa sljedeći vikend igraju za klub dvadeset minuta. I ti su sami sebe prekrižili. Što se tiče konkretno Bundavice on je trebao biti na prvim kvalifikacijskim utakmicama ali mi se javio i odbio poziv uz obrazloženje da nije psihićki spreman dati 100% sebe. I ja to poštujem. Sejad Ibrišimović nije tu zbog poslovni obaveza. Što se tiče Mike Hrkaća on i ja smo još na početku mog mandata razgovarali i on se zahvalio i rekao da je vrijeme za mlađe snage, a što se tiče Džindića, on je bio na prvom okupljanju u Poreču i za mene je od tada završena tema. Jer netko tko kvari atmosferu, netko tko je nezadovoljan minutažom itd, sigurno takvi neće biti tu dok sam ja selektor. Jer, nije bitno što je on najbolji u svom klubu, moramo znati da je reprezentacija nešto posve drugo. Kroz ovih skoro godinu dana prošlo je 48 igrača. I svaki igrač koji iskače iz kolektiva neće biti tu. Jer, u reprezentaciji je kolektiv najbitniji i nije važno da li igraš jednu minutu ili 20, ili si na tribinama, bitno je da si uz svoje suigrače. Tko to nemože on i nezaslužuje nosit ovaj dres i grb.
Dotakao se Goran Melher i Davida Barbarića, igrača Olmissuma iz Omiša, koji će u budućnosti nastupati za Hrvatsku.
- Da. HNS je uputio upit našem Savezu za promjenu sportskog državljanstva. Ja sam obavio razgovor sa Davidom, on je izrazio svoju želju i ja iskreno poštivam njegovu želju. Želim mu sve najbolje. Meni je žao, ali opet nama u reprezentaciji trebaju igrači koji će igrati svim srcem za nju.
Rekao je Melher ranije da je kroz reprezentaciju do sada pod njegovom komandom prošlo 48 igrača, od kojih se iskristalisao kostur reprezentacije, ali su vrata uvijek otvorena za nekog novog.
- Evo kroz sve ove utakmice uvodimo postepeno mlađe igrače. Imamo mnogo mladih igrača kojima treba dati priliku. Ono što mene najviše raduje je povratak na parket jednog od naših najboljih igrača Blage Gašpara i sigurno ćemo ga uskoro opet vidit u reprezentaciji. Uz njega me raduje što su mladi igraći poput Radujkovića, Todorića, Brkanića, Duvnjaka, Bosnića opravdali poziv u svakom pogledu i na pravi način uzvračaju ukazano povjerenje. Uz njih na zadnjem okupljanju su bili Mustafić i Drina koje sigurno očekuje svijetla budućnost. I u budućnosti će biti praksa pogotovo na domaćim utakmica da priključujemo što više mladih igrača.
Prati Melher pomno i utakmice Premijer lige BIH, pa smo ga zamolili da prokomentariše aktuelni trenutak.
- Vidilo se odmah na početku sezone da će se dva kluba izdvojiti, a to su trenutno naša dva najbolja kluba FC Mostar SG i Bubamara. Drago mi je što neki klubovi daju priliku mlađim igračima kao sto su Željezničar, Radnik i Hercegovina. Malo me je GFC iznenadio sa lošim rezultatima pogotovo znajući da su bili prošle godine viceprvaci i da nisu mnogo u sastavu mjenjali. Sloga i Neimari igraju konstatno već dvije sezone i u sredini su ljestvice. Bit će do samog kraj zanimljiva borba za opstanak i ulazak u play off. A, po dosadašnjim rezultatima je očekivati finale Bubamara - FC Mostar SG.
Borac | : | Željezničar |
Bubamara | : | Mostar SG |
MNK Hercegovina | : | Sloga |
Radnik Bet ole | : | Sarajevo |
Salines Neimari | : | Željeznica |
Poz | Tim | Utak | Pob | Ner | Por | Bod | |
1 | Bubamara | 14 | 13 | 1 | 0 | 40 | |
2 | Mostar SG | 14 | 13 | 0 | 1 | 39 | |
3 | Sloga | 14 | 8 | 2 | 4 | 26 | |
4 | Salines Neimari | 14 | 7 | 1 | 6 | 22 | |
5 | Željezničar | 14 | 6 | 1 | 7 | 19 | |
6 | Radnik Bet ole | 14 | 5 | 1 | 8 | 16 | |
7 | Borac | 14 | 4 | 1 | 9 | 13 | |
8 | Sarajevo | 14 | 3 | 3 | 8 | 12 | |
9 | Željeznica | 14 | 3 | 2 | 9 | 11 | |
10 | MNK Hercegovina | 14 | 2 | 0 | 12 | 6 |