Osijek srušio Anderlecht u Gradskom vrtu i prošao u drugu rundu kvalifikacija za Ligu šampiona

ŽNK Osijek prošao dalje

Nevjerojatnu utakmicu odigrale su fudbalerke Osijeka i nakon velike i neviđene drame prošle u drugu rundu kvalifikacija za Ligu šampiona. Nakon Breznice, pao je i Anderlecht, četvorostruki uzastopni prvak Belgije kojeg su borbene Osječanke savladale minimalnim rezultatom 0:1.

Sve je idealni krenula za izabranice Igora Budiša. Lubina je u 12. minutu pokušala iz slobodnog udarca, ali je to otišlo preko gola. Osijek je pokušavao nekoliko puta iz prekida, no svaki put je golmanica to uspješno uhvatila. Anderlecht je takođe imao nekoliko prilika preko Tolobe i Wijants, ali sve je to bilo bezuspješno. Igralo se dosta tvrdo u prvom dijelu igre koje je završeno bez pogodaka.

U nastavku prvu pravu priliku imala je Medić, ali je šutirala pored gola. U 51. minutu izblokiran je udarac od strane Majke Jošćak, pa se rezultat nije promjenio. Samo minut kasnije iz kornera koji je ubacila Lubina, Nevrkla je uputila udarac glavom preko gola. U 54. minutu Osijek dolazi do prednosti od 0:1 preko kapitena Izabele Lojne za erupciju oduševljenja u Gradskom vrtu i na tribinama.

Potom je u 60. minutu za prvaka Belgije zaprijetila Wullerat, ali nije bilo promjene rezultata. Osijek se opredijelio za nešto defanziviniju igru nakon postignutog gola i to im se isplatilo. Domaće igračice su se sjajno branile i nisu dozvolile Anderlechtu da ih lako ugorzi.

Anderlecht je pokušavao na sve načine da dođe do izjednačenja i eventualnih produžetaka, ali bezuspješno i fantastični Osijek je prošao u drugo kolo kvalifikacija za Ligu šampiona.

Nije za sada poznato protiv koga će višestruki prvak Hrvatske igrati u narednoj fazi takmičenja, ali ono što je sigurno. Ukoliko bi slavili u tom dvomeču, dokopali bi se grupne faze ovog najelitnijeg takmičenja u Evropi.

SFK 2000 21 : 0 Spartak 2013
Iskra 0 : 2 Emina
Fortuna 3 : 1 Libero
Radnik Bumerang 3 : 0 FK Sloboda