Slavija iskopala pobjedu u Posušju za maksimalan start sezone

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva savladali su večeras u Posušju domaće Posušje 66:62 u 2. kolu prvenstva BiH.

Slavija je dobrom defanzivom u prvoj četvrtini uspjevala da zaustavi Posušje i limitira ih na svega 14 poena, s tim da je domaća ekipa imala čak 10 slobodnih bacanja. Dugo su ostavili bez poena iz igre Sokolovi domaće igrače i serijom 8:0, trojakama Penave i Foremane, te polaganjem Kočića odlaze na 15:7. Ipak, iako ni gosti nisu blistali u napadu, poenima sa bacanja malo po malo se vraćaju u susret i dolaze do -1, 15:14, prije nego Kočić još jednom poentira za 17:14 i konačan rezultat prvog poluvremena.

Uspjevala je Slavija i većim dijelom druge četvrtine da drži prednost u svojim rukama. Domaći, tek uspjevaju u tri navrata da imaju po jedan razlike, ali je Slavija to vraćala uvijek u svoju korist. Poslije nešto sporijeg početka druge dionice i dvije minute bez poena, Ajdin Penava sa sedam vezanih poena, te Mekejl Foreman Slaviju odvode na +7, 27:20. Ipak, uspjeli su domaći opet da vrate to na nulu, te se sa nerješenim rezultatom i otišlo na poluvrijeme 34:34. Ono što je svakako obilježilo prvo poluvrijeme jeste veliki broj dosuđenih faulova Slaviji, čak 14 i još 17 slobodnih bacanja, dok je ekipa Srđana Stanića izvela svega, sva tri Penava.

Pet minuta je Slavija bila bez poena u 3/4, no na sreću ekipe iz Istočnog Sarajeva tim Hrvoja Vlašića to nije uspio da materijalizuje, te su napravili tek +7, 41:34. Ta crna minuta poklapila se i sa nedostatkom Penave i Foremana na parketu koje je Stanić čuvao zbog ličnih grešaka, a seriju prekida Filip Njegovanović poenima. Potom je Posušje ušlo u problem sa poentiranjem i gotovo pet minuta su bili bez poena iz igre, sa tek četiri poena sa slobodnih bacanja, što je Slavija iskoristila i došla ponovo u vodstvo, 44:43 najviše zahvaljujući Ajdinu Penavi. Poslije gotovo šest minuta bez poena iz igre, Benjamin Koledž trojkom prekida domaće crne minute i vraća Posušje u vodstvo 46:44. Nije služio šut Sokolove u 3/4, promašili su sve iz vana, ali Filip Njegovanović trojkom na trojku poništava poene Koledža i vraća Slaviju u vodstvo, te Sokolovi na pauzu između treće i četvrte dionice odlaze sa +1, 47:46.

I u 4/4 nastavljena je izuzetno teška košarka, sa dosta grešaka i za svaki poen se moralo rudariti na obje strane. Ekipe su brzo ušle u bonus, pa su nekako i najsigurniji poeni bili sa linije slobodnih bacanja. Posušje na četiri minute do kraja veže dva napada u kojima bacaju loptu u bunar, pa Foreman sa četiri vezana poena odvodi Slaviju na +6, 60:55. Bilo je Posušje blizu da izgubi i treću loptu, Penava blokira Wigginsa na šutu za tri poena, lopta se odbija do Koledža koji sa istekom vremena šutira i promašuje, ali ofanzivni skok kupi Mate Mandić i pogađa za -3 na nešto više od tri minute do kraja. Srđan Stanić je tada i zvao svoj prvi timeout ove sezone da pripremi ekipu za finiš meča, a Posušje sa dva bacanja Wigginsa dolazi na -1, 60:59. Damjanović je na drugoj strani pogodio jedno za +2, a onda mu sudije dosđuju petu ličnu za koju je Wiggins polovičan i na dvije i po minute do kraja imamo utakmicu na pola koša razlike, 61:60 za goste. Penavini poeni za +3 i jedna dobra odbrana doveli su Slaviju na minut i po do kraja u priliku da poenima odu na ugodnih +5, ali Foremana nije poslušala poludistanca. Imala je Slavija i u narednom napadu jako dobru odbranu, namučila je domaće da zarade poene, ali uspjevaju preko Wigginsa na popravnom da dođu na -1 ponovo 63:62, da bi Foreman sada ispravio ono što nije u prethodnom napadu i sa poludistance Slaviju na  40 sekundi do kraja odveo ponovo na +3, 65:62. Zvao je Hrvoje Vlašić timeout da spremi slobodno se može reći ključni napad svoje ekipe u utakmici. Igor Bojović je odradio vrhunski posao u odbrani u ovom napadu, a onda je Kočić polovičan sa bacanja za +4 na 14 sekundi do kraja, 66:62. Nisu uspjeli domaći da realizuju šut za tri poena i vrate se u meč, Slavija hvata skok i privodi utakmicu kraju za drugu pobjedu u sezoni.

Najefikasniji u Slaviji bio je Ajdin Penava sa 21 poenom, a Mekejl Foreman je još bio dvocifren sa 15. Kod domaćih, Alan Entoni Vigins je ubacio 18 uz 12 skokova, a Benjamin Koledž 12.

KK POSUŠJE - OKK SLAVIJA 62:66 (15:17,20:17, 12:13, 16:19)