Veliki povratak Slavije i trijumf u Mrkonjić Gradu

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva savladali su večeras u Mrkonjić Gradu Mladost 87:82 u utakmici 8. kola prvenstva BiH i tako prekinuli seriju od četiri uzastopna poraza i došli na omjer 4-4.

Krenula je Slavija dobro u susret. Trojke Foremana i Tunguza i solo akcija Penave donijeli su poene gostima na startu utakmice, ali onda slijedi potpuni raspad u nekoliko minuta. Postaje već simptomatično za ekipu Slavije da u serijama prave nevjerovatne greške i da kada uđu u crnu rupu dosta vremena treba da iz nje izađu. Tako je bilo i ovaj put. Promašen zicer Tunguza, pa dva bacanja Damjanovića, a onda slijedi izgubljena lopta Penave, doduše uz očigledan prekršaj nad njim kojeg samo sudije u dvorani nisu vidjeli, pa onda u kontri sudije dosuđuju već drugu ličnu grešku najboljem igraču Slavije zbog čega mora na klupu, a onda slijede još dvije izgubljene lopte Mekejla Foremana, prva nošena, druga greška u pasu. To je Mladost iskoristila i vrlo lako serijom 11:0 otišla na dvocifrenu prednost 18:8, pa Srđan Stanić nekarakteristično za njega već nakon četiri minute mora zvati timeout, koji nije urodio plodom. Slavija je ostala više od četiri minute bez postignutih poena, a Mladost je otišla na 22:8. Tek, poslije gotovo četiri i po minute novajlija Aleksandar Ilić postiže poene uz dodatno bacanje za prekid serije 15:0 domaćih. Bio je to početak mini serije Sokolova 8:0, nakon Ilića pogađaju Foreman iz kontre i Igor Bojović trojku, pa Boban Ninić odmah reaguje i zove tajm aut.  Na izlazu iz tajmauta, Goran Vučićević pogađa trojku sa zvukom sirene, a onda još jednu stavlja kapiten Đorđe Aleksić za povratak na dvocifrenu prednost. Igor Bojović na drugoj strani postiže svoju drugu i vraća jednu, ali je problem sa unutrašnjom igrom u napadu pravio probleme gostima da se vrate u susret, a kako je tekla prva četvrtina tako je i završena. Odlično je Mladost šutirala van linije 6.75, pa sa zvukom sirene Goran Vučićević pogađa svoju drugu za 33:21 na kraju prve četvrtine. Izuzetno je raspoložena bila Mladost u prvoj dionici, naročito je radio šut za tri poena kojeg su držali na velikih 57%.

Zaigrala je Slavija mnogo bolje u 2/4, nije više dozvoljavala lake poene, a povratko Ajdina Penave dobili su igru u napadu. Domaće u drugoj dionici drži Goran Vučićević poenima i odbija nalete Sokolova, koji dobrom sekvencom Penave od šest vezanih poena dolaze na znatno ugodnijih -7. Tada poene prvi put mimo Vučićevića pronalaze Jovan Đorđević Marinković, iako je i taj napad djelovao izgubljeno, a onda Foreman na šutu za tri poena faulira Matiju Novkovića, a domaći košarkaš je sva tri puta precizan za +10, 46:36. Ilić i Tunguz uspjevaju opet da poentiraju za Sokolove, no Goran Vučićević se vraća poenima i novom trojkom dolazi do svog 14 poena za poluvrijeme. Kako je tekla 2/4, tako je i ona završena, poenima Penave. Preuzeo je stvar u svoje ruke reprezentativac Bosne i Hercegovine čuvao loptu kompletan napad i onda krenuo na prodor i pogodio uz faul, a kada je realizovao i slobodno bacanje spustio je Slaviju na samo šest poena zaostatka, gdje nisu bili od sredine 1/4, pa se na odmor otišlo sa prednošću 51:45 za domaće. Kako je teklo prvo poluvrijeme i koliko problema je Slavija imala, može se reći da su na kraju imali i jako pristojan zaostatak.

Treća četvrtina počinje dobro sa obje strane, igra se koš za koš, ali onda na pola kao da je neko presjekao utakmicu. Obje ekipe idu iz greške u grešku i gotovo tri minute niko nije uspio da poentira. Aleksandar Ilić je ubacio trojku na 6:23 minute do kraja četvrtine za 62:56, a prve poene poslije gledamo tek na 3:04 do kraja dionice kada Elez pogađa jedno od dva slobodna bacanja nakon namjerne lične greške za 62:57. U narednom napadu i Raičević pogađa polovično sa bacanja, a Mekejl Foreman konačno pogađa novu trojku za 63:60 i Slaviju ponovo dovodi na samo posjed zaostatka. Uroš Ilić donosi poslije više od četiri minute poene iz igre za 65:60, a ona ponovo slijedi nekoliko jako loših napada Slavije gdje gube lopte i sa penala Ilića Mladost opet ide na +7 i odbija nalet Sokolova.

Zvao je odmah Stanić timeout i on je apsolutno urodio plodom. iz njega, Mekejl Foreman pogađa trojku, a onda i Darko Damjanović polaže sa 5:0 i dolazak Slavije na samo -2. Za kraj, Dimitrije Raičević je ponovo polovičan sa linije slobodnih bacanja i Mladost sa, poslije svega, samo +3 odlazi na pauzu pred posljednju četvrtinu, 68:65.

Poenima Dušana Eleza u prvom napadu Slavija prilazi na samo -1, 68:67, uzvraća Novković i onda opet nekoliko jako loših napada na obje strane, naročito Slavije, da bi trojku potom pogodio opet Novković, a na drugoj strani Penava je u prilici da vrati, ali ne realizuje dodatno slobodno bacanje, potom dobija još dva, opet je polovičan, a Đorđe Aleksić za domaće pogađa novu trojku za 76:70. Dvije lijepe akcije Sokolovi vežu za polaganja Damjanovića i Šehovca, pa je na pet minuta do kraja ponovo sve otvoreno sa samo -2 za domaće, 76:74, zbog čega Boban Ninić zove tajm aut. Nije on baš dao rezultat, ali trojka Aleksića ponovo spašava domaće i odvaja ih na +5, 79:74, a Šehovac na drugoj strani popravlja promašaj Penave za 79:76.

Na dvije i po minute do kraja prvi put nerješeno poslije 1/4, pogodio je Aleksandar Ilić za 79:79, a onda sudije daju tehničku za floping Matiji Novkoviću i Foreman sa bacanja donosi prednost Slaviji 80:79, prvi put nakon 8:7, a onda iz tajmauta Dušan Elez pogađa trojku za 83:79, a nakon odbranjenog još jednog napada i uhvaćenog skoka Penave, Foreman šutira, lopta kruži po obruču, ali završava u košu za 85:79 i velikih +6 na minut do kraja.  Dimitrije Raičević iz tajmauta pogađa trojku za 85:82, potom Ilić gubi loptu, ali Jovan Đorđević Marinković ne pogađa trojku i Slavija kreće u napad. Kontrolisao je Elez vrijeme, spustio loptu na isteku napada za Damjanović, on ne pogađa, ali Penava je na popravnom za ovjeru ogromne pobjede Sokolova, 87:82.

Najbolji u ekipi Slavije bio je ponovo Ajdin Penava sa 19 poena i 12 skokova, a 18 poena je ubacio Mekejl Foreman. Dvocifren je bio i novajlija Aleksandar Ilić sa 13 poena, kao i Darko Damjanović sa 12. Kod Mladosti, Matija Novković je ubacio 21 poen, a Uroš Ilić je dodao 16.

Slavija je sada na omjeru 4-4, a Mladost na 1-7.

MLADOST - SLAVIJA 82:87 ( 33:21, 18:24, 17:20, 14:22)