Vržina razdrmao Sokolove: Slavija upisala veliku pobjedu protiv Borca

Sjajna utamica Baha/ Vasilije Marković

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva su u 5. kolu prvenstva Bosne i Hercegovine savladali Borca iz Banjaluke 80:77, poslije produžetka.

Ušla je Slavija energičnije dosta bolje u ovaj meč, dok je Borac bio ispod nekog svog prepoznatljivog nivoa u tom segmentu igre. Govor tijela im nije odavao veliku želju, što je Slavija iskoristila i uspjela da se nametne. Bitne role odigrali su visoki igrači Darko Damjanović i Diante Bah, a poseban ton igri davao je Henri Tenksli, koji se „zapalio“ u 2/4, zakucavanjem iz alley-upa na asistenciju Marana prvo podigao publiku na noge, a onda vezao još dvije trojke u trenutku kada je Slavija krenula da pravi nešto opipljiviju prednost.

Utakmica kreće nešto sporije sa obje strane, pa nakon dvije minute na semaforu imamo fudbalskih 0:0. Tek na ulasku u treću minutu Darko Damjanović pogađa uz faul 2+1 za prve brojeve na semaforu. Mijenjale su se ekipe u vođstvu u prvoj četvrtini, ali samo do tri poena razlike koliko su imali i jedni i drugi. Tek, poslije poena Diantea Baha na minut do kraja Slavija prvi put ima +4, 17:13, ali Vuk Bošković pogađa trojku na drugoj strani i sa 17:16 za domaće se ide na pauzu.

Slavija otvara bolje drugu četvrtinu, dok Borac u prve dvije minute ubacuje samo jedan poen, i to preko Amsala Delalića, koji uz to promašuje još dva bacanja, pa na 23:17 poslije samo minutu i po četvrtine Zoran Kašćelan zove timeout. Daje mu on rezultat, Slavija upada u jednu mini krizu u organizaciji napada, gube dvije lopte i Borac sa još četiri poena Amsala Delalića i Dragojevića dolazi do 23:23.

Sve to desilo se u nekih minut i po od Kašćelanovog timeouta, pa i Aleksandar Vržina osjeti da je vrijeme da se to prekine odmah. Daje to rezultat, Maran veže pet poena, na drugoj strani trojka na trojku Boškovića i poeni Vesta i  tu Borac staje., Sve konce igre u svoje ruke je preuzela Slavija i u posljednjih pet i po minuta pravi 14:4 za odlazak na odmor sa +10, 42:32.

Nije uspjela Slavija u 3/4 da zadrži svoj nivo igre, naročito ofanzivno, gdje se prilično patila, ali Borac nije uspjevao da smanji razliku na manje od četiri poena zaostatka. Trojka Aleksandra Ilića u posljednjem napadu taman bi malo podigla Sokolove, ali Džerojd Vest na drugoj strani sa zvukom sirene vraća trojku, te se četvrtina završava 55:51 za domaće.

Četvrtu dionicu izvrsno otvara Borac, Džerojd Vest pogađa dvije trojke, i uz poene Radoša Šešlije Borac pravi 8:0 i prelazi u vodstvo prvi put od prve četvrtine. Odmah je to primoralo domaćeg trenera da zove timeout, a onda slijedi nekoliko rastrzanih napada sa obje strane i bez koša. Ostala je Slavija četiri minute bez poena na startu 4/4, a nulu skida Aleksandar Ilić sa slobodnih bacanja, a onda i Diante Bah pogađa za novi egal.

Boris Dragojević poslije gotovo tri minute bez poena nalazi polu-distancu za 61:59, ali Tenksli trojkom vraća novo vodstvo Slaviji, 62:61 i na četiri minute do kraja ulazi se u gotovo potpunom egalu, da bi onda i Diante Bah nagradio sebe za izvrsnu partiju trojkom iz kornera za 65:61, što primorava Zorana Kašćelana na timeout na tri i po minute do kraja i -4.

Ponovo Boris Dragojević nakon timeouta pronalazi prijeko potrebne poene Borcu, polovičan je sa linije penala, pa onda pogađa i trojku za 65:65, a onda poslije nekoliko slabih napada na obje strane, promašaja Davida Marana, Diante Bah hvata ofanzivni skok i uz prekršaj pogađa za 2+1 i 68:65 Slavije, kojih drže na ulazu u posljednjih pola minute. Iz njega, Vest ostaje u „mismeču“ sa Krunićem, i lako to probija za brze poene Borca, te Slavija ima 68:67 i timeout na 21 sekundu do kraja. Borac brzo pravi faul, Maran je siguran sa penala i Slavija 19 sekundi prije kraja ima 70:67.

Uspjeli su Sokolovi da odbrane taj napad Borca, Diante Bah je na skoku, ali Tenksli ne uspjeva da uhvati loptu i Borac na četiri sekunde dobija novi život. Lopta naravno ide u ruke Vestu, a Njegovanović pravi faul na šutu za tri poena i poklanja bacanja najboljem igraču Borca, koji pogađa sva tri i izjednačuje. Ostala je Slaviji koja sekunda za pokušaj, Maran je probao sa centra, ali ne pogađa i otišlo se u produžetke.

Vest otvara dobro produžetak sa pet vezanih poena, na drugoj strani uzvraćaju Tenksli, Bah i Damjanović i egal je na ulazu u posljednje dvije minute, a onda nakon još jednog odbranjenog napada, David Maran pogađa trojku i Slavija serijom 8:0 dolazi do +3, 78:75 na tačno 90 sekundi do kraja produžetka. Uslijedila je potom greška Tenkslija u predaji lopte, Radoš Šešlija je krade i lagano polaže za 78:77.

Poslije neiskorištenih napada na obje strane, Slavija na 40 sekundi kreće u napad sa +1, Ilić ne pogađa, loptu uzima Vest, ali je gubi, Aleksandar Ilić krade loptu, kreće u kontru, a Boris Dragojević pravi nesportsku. Ilić pogađa oba penala za konačnu, veliku, pobjedu Sokolova 80:77.

Najefikasniji u ekipi Slavije bio je Henri Tenksli sa 18 ubačenih poena, Darko Damjanović je dodao 16, uz 15 skokova, a danas ponajbolji igrač Slavije Diante Bah je brojao do 15, uz 14 skokova, koliko je ubacio i Aleksandar Ilić. Kod Borca, Džerojd Vest je ubacio 25 poena.

SLAVIJA – BORAC 80:77 (17:16, 25:16, 13:19, 15:19, 10:7)