Srbija u polufinalu Evra

Veliki podvig i fantastičan uspeh Srbije! Izabranici selektora Jovana Damjanovića pobedili su Austriju u Larnaki – 3:2 (2:1) i obezbedili plasman među četiri najbolje selekcije Starog kontinenta! Bio je to fantastičan meč, ispunjen borbom, velikim brojem šansi, lepih golova i preokretom hrabre Srbije, koja nije posustala uprkos rano primljenom golu. Koliko je velika pobeda izabranika Jovana Damjanovića govori i činjenica da je Austrija grupnu fazu takmičenja završila bez poraza i bez ijednog primljenog gola.

STRELCI: 1:0 Adejengure 1, 1:1 Ranković 4, 1:2 Ranković 45+1, 1:3 Cvetković 55, 2:3 Adejengure 79. Stadion: ”AEK Arena”, Larnaka. Sudija: Jakob Sundberg (Danska.)

AUSTRIJA: Kurc, Roka, Zabranski (k), Adejenugure, Musić (61. Majbah), Fiđeu-Tazemeta (70. Rigel), Dalpijaz, Hedl (61. Ivanšic), Spalt, Sorg (61. Ziner), Moizi (46. Hamerle). Selektor Martin Šerb

SRBIJA: Jovanović, Milosavljević, Stojanović (k), Bubanja, Vasilić (80. Damjanović), Cvetković, Maksimović (68. Makević), Ranković (80. Kostć), Simić, Mladenović (56. U. Đorđević (Cz)), Kostov. Selektor Jovan Damjanović

”Orlići” su loše otvorili meč, primivši pogodak u prvom minutu igre, praktično iz prvog napada Austrijanaca, a strelac je bio napadač Adejengure. Međutim, vratio se naš tim u igru posle svega tri minuta od početnog šoka, pošto je sjajnu akciju izabranika Jovana Damjanovića golom krunisao Đorđe Ranković, pa je posle svega 4 minuta igre na semaforu stajalo 1-1.

U nastavku prvog dela igre, naš tim je držao loptu, imao inicijativu, dok su se Austrijanci opredelili za kontranapade preko brzonogih napadača. Međutim, uprkos pritisku i pokušajima da preko krila ugroze gol nominalnog domaćina, ”Orlići” nisu uspeli da stvore ozbiljniju priliku pred golom defanzivno odlično organizovane Austrije. S druge strane, Austrijanci su u dva navrata pretili preko brzonogog Adejengurea, kao i posle prekida Musića. A onda prava majstorija Đorđa Rankovića! Igrao se prvi minut nadoknade vremena, kada je nakon fenomenalne kontre Ranković primio loptu, izveo fenomenalan dribling, poslao odbranu Austrije na jednu stranu, a loptu u dalji ugao gola domaćina – 1:2.
U drugom delu igre, Austrija je ušla znatno ofanzivnije, što je otvorilo prostor za kontranapade naših momaka, a jedna takav krunisao je golom Mihajlo Cvetković u 55. minutu, nakon fenomenalne asistencije Vasilića (1:3). Nastavila je Austrija sa inicijativom,  dok su se ”Orlići” branili hrabro, timski i organizovano. Međutim, inicijativa Austrije došla je na naplatu u 79. minutu, kada je ponovo napadač Adejengure solo akcijom poslao loptu u dalji ugao Jovanovića, neodbranjivo (2-3). Mogao je naš tim da ponovo uveća prednost na dva gola razlike, ali je šut Maksimovića glavom nakon kornera golman Austrije zaustavio praktično na gol liniji.

Pored Srbije, u polufinale se plasirala i Danska, dok će ostala dva učesnika biti poznata nakon duela Portugal – Poljska i Italija – Engleska.