Džudo na Olimpijskim igrama: Mnogo lijepih iznenađenja, mnogo emocija i ostvarenih snova
Olimpijske igre u Rio de Žaneiru su sinoć svečano zatvorene. Period poslije igara mnogi koriste da rezimiraju utiske, analiziraju rezultate, proglašavaju junake i tragičare, i tako je to gotovo uvijek. Iako su Olimpijske igre svečano završene, tradicionalno će narednih dana, pa i sedmica one i dalje biti u prvom planu sportske javnosti. Mi ćemo se ovom prilikom osvrnuti na džudo turnir, a u analizi muškog takmičenja u ovom sportu pomoći će nam trener "Crvene zvezde Randori", "Doctore", Ljubiša Majdov. Započećemo sa jedinim predstavnikom Srbije, Aleksandrom Kukoljem, koji se takmiči u kategoriji do 90 kilograma. Kukolj je zastao u drugoj rundi o Mašu (Metju) Bejkera japanskog takmičara američkog porijekla, koji će kasnije osvojiti zlato. - Naš Aca je u prvom meču savladao Slovenca, Mihaela Žganka, a onda je poražen od Japanca, Mašu Bejkera, koji je kasnije osvojio zlatnu medalju. Moram reći da je Japanac u ovom meču imao dosta sreće jer je Aca odlično ušao u meč, i dominirao sve dok nije ostao u zahvatu u parteru, takozvanom osaekomiju. Bejker je u finalu savladao odličnog Varlama Liperelijanija koji je počistio drugu liniju do finala. Bronzani Kinez, Čeng Ksunžao, je bio jedno od najvećih iznenađenja jer je izbacio neka od najvećih imena poput Ilasa Iliadisa, Kristijana Tota, i Markusa Najmana. Drugo treće mjesto pripalo je aktuelnom svjetskom prvaku, Korejcu, Gvaku, počeo je analizu za naš portal, Ljubiša Majdov. Nakon osvrta na nastup Aleksandra Kukolja, vratićemo se od početka, i krenuti od one najslabije težinske kategorije, do 60 kilograma, gdje je zlato osvojio Rus, Beslan Mudranov.Beslan Mudranov - U najmanjoj težinskoj kategoriji se očekivalo zlato od Japanca, Naohise Takata, koji je bio glavni favorit za osvajanje najsjajnijeg odličja. Takato je u četvrtfinalu poražen od Gruzijca Amirana Papinašvilija tako da je ostao u borbi za bronzu koju je osvojio kroz repesaž. Finale su odradili Mudranov i Kazahstanac, Smetov, koji je aktuelni svjetski prvak. U jednom od najljepših finala na ovim Olimpijskim igrama Rus je osvojio zlatnu medalju nakon zlatnog poena, te je tako zlato u ovoj kategoriji zadržao u Rusiji, nakon što je u Londonu turnir pripao Arsenu Galsjanu. Kategorija do 66 kilograma donijela je i jedino zlato za Italiju u džudou na ovim Olimpijskim igrama. Najbolji je bio Fabio Bazile savladavši u finalu Korejca, An Ba Ula. - Iako su za većinu ljudi favoriti bili "ukrajinska mačka", Georgi Zantarai, i Rus, Mihail Puljaev, oni su poraženi su poraženi u prvom kolu, i to je znak da u džudou uvijek ima iznenađenja, ali je najveće iznenađenje u ovoj kategoriji bilo to što se Fabio Bazile okitio zlatom. On je u Rio došao kao 26. na rang listi, i normu je obezbijedio na jednom od posljednjih tunira pred Olimpijske igre. Iako je on evropski prvak u svojoj kategoriji za džudiste do 23 godine, niko nije mogao ni da zamisli da će on poraziti sva ta vrhunska imena i stići do zlatne medalje. Italijanska senzacija. Fabio Basile U kategoriji do 73 kilograma titula je otišla u Japan. Zlatno odličje osvojio je Šohei Ono u finalu savladavši Rustama Orujova iz Azerbejdžana. - U ovoj kategoriji nije bilo velikih iznenađenja. Favorizovani Japanac  se poigrao za konkurencijom i bez problema osvojio zlatnu medalju. Srebreni je bio Rustam Orujov iz Azerbejdžana. Sjajan borac, sjajan momak, i za njega sam potajno i navijao u ovoj kategoriji. Bronzani je bio Belgijan Dik van Tihelt koji je imao dan života i tukao nekoliko favorita kao što su Čangrim An, Iarcev, Ungvari. Druga bronza pripala je Gruzijcu Laši Šavdatuašviliju, olimpijskom prvaku prije četiri godine. Došli smo i do kategorije do 81 kilograma, koja se, ako se tako nešto može i reći za ovog stručnjaka, više pratila i sa posebnom pažnjom. Oba Ljubišina sina, i Stefan i Nemanja, su dugi niz godina u kategoriji do 81 kilograma, i upravo se Nemanja kroz Grand pri takmičenja pokušao izboriti za olimpijsku vizu, no povreda je bila jača ovaj put. Priliku za učešće na Olimpijskim igrama imaće za četiri godine u Tokiju, i svi vjerujemo da će do toga i doći. No, vratimo se na turnir u Riju. Kamlaruzaev- Gruzijac Avtandil Trikišvili, trostruki evropski i svjetski prvak, je u ovoj kategoriji ostao bez medalje.Taj dečko nije imao sreće jer je u polufinalu pri vođstvu u posljednjoj minuti ugašen u parteru od Amerikanca Stivensa. U meču za bronzu se nije psihički oporavio i nije bio na svom nivou iako je imao težak zadatak pred sobom aktuelnog svjetskog prvaka Nagasea. Zlato je odnio Rus, aktuelni evropski prvak iz Kazanja ove godine, Hasan Kalmurzaev. Drugu bronzu pored Nagasea odnio je Sergiu Toma, Moldavac koji nastupa za Emirate, i jedan od najboljih tehničara današnjice. Došli smo i do "teškaša", gdje su zlata uzeli Evropljani. U kategoriji do 100 kilograma najbolji je bio Čeh, Lukaš Krpalek. Lukas Krpalek- Češka super zvijezda. Evropski i svjetski prvak iz 2014. godine. Pored zlata koje je dobio prije nešto više od mjesec dana kada je postao otac, osvojio je i olimpijsko zlato u Rio de Žaneiru, i tako na najbolji način krunisao sigurno najljepši period u životu. Srebreni je bio Azerbejdžanac Gazimov, a bronze su osvojili Francuz Mare, i favorizovani aktuelni svjetski prvak, Rionsuke Haga iz Japana. Lukaš Krpalek je ovu medalju posvetio svom tragično preminulom drugu Aleksandru Jurecki, čiju je sliku nosio na dodjeli medalja. I na kraju super teška kategorija gdje je nastavljena dominacija Tedi Rinera. - Očekivano. Osam puta svjetski prvak je opravdao očekivanja. Dovoljno je samo reći Tedi Riner.  U muškom dijelu žrijeba podijeljeno je sedam kompleta medalja, odnosno 28 ukupno. Japanci su na vrhu liste sa ukupno sedam medalja (2-1-4), a slijede Rusi 2 (2-0-0), Francuzi 2 (1-0-1), Azerbejdžanci 2 (0-2-0), Gruzijci i Južno Korejci 2 (0-1-1) Uzbekistanci (0-0-2), Italijani (1-0-0), Česi (1-0-0), Kazahstanci (0-1-0), Amerikanci (0-1-0), Izraelci (0-0-1), Brazilci (0-0-1), Kinezi (0-0-1), Belgijanci (0-0-1), i takmičar UAE, Sergiu Tomasa bronzom. Za kraj Ljubiša Majdov je rekao: - Najveća svjetska džudo smotra je završena. Vidjeli smo mnogo lijepih iznenađenja, mnogo emocija i ostvarenih snova. Sljedeća je za četiri godine u Tokiju, gdje ćemo ako Bog da i mi živjeti svoj san.