Remi Sarajeva u Moldaviji

Sarajevo

Fudbaleri Sarajeva danas su otvorili svoje prvo učešće ikad u Konferencijskoj ligi, novom evropskom takmičenju koje je osnovano ove sezone. Sarajevo je gostovalo ekipi Milsami Orheija u Moldaviji, odakle nosi loša sjećanja, s obzirom na to da je u jedinom evropskom nastupu protiv moldavskih ekipa eliminisano od Zarije Balti.

Ovaj put Sarajevo je ušlo u duel kao apsolutni favorit, ali bez stvarne slike koliko ekipa Gorana Sablića zaista može, s obzirom na to da je u kratkoj ljetnoj pauzi značajno izmijenjena u odnosu na prošlu sezonu, u kojoj Sarajevo nije uspjelo osvojiti treći uzastopni naslov domaćeg prvaka.

Trener Goran Sablić na teren je izveo podmlađenu ekipu u današnjem meču, a kao što je i najavljeno, Sarajevo je zaigralo jako ofanzivno od samog starta utakmice protiv Milsamija. Bordo tim nametnuo se na sredini terena i protiv Moldavaca koji igraju fudbal zaostao čak i za standarde Premijer lige BiH, odigrao je jako kvalitetno prvo poluvrijeme.

Već u četvrtoj minuti, povratnik u redove Sarajeva Halid Šabanović centrira, a pored gola Milsamija šutira Mirko Oremuš. U periodu od desete do 20. minute, Sarajevo pravi čak četiri šanse. Dva puta šutira Fanimo, a po jednom prilike imaju Velkoski i Dupovac. Najbliži golu bio je Fanimo, čiji je udarac pogodio stativu.

Mattias Fanimo koji je igrao odličan meč fauliran je u 28. minuti u kaznenom prostoru domaćina, a loptu je na bijelu tačku namjestio Krste Velkoski. Šutirao je, ali jako loše, te je čuvar mreže domaćih Timbur zaustavio njegov udarac. Sarajevo je nakon ovog malo popustilo sa pritiskom, ali je stvorilo još dvije ili tri izgledne situacije pred golom domaćina. S druge strane, Adnan Kanurić koji je započeo ovaj meč za Sarajevo, uopšte nije bio testiran u prvom poluvremenu.

Sa dobrom igrom iz prvog dijela, Sarajevo je nastavilo i kroz veći dio drugog poluvremena. I pored teških vremenskih uslova i velike vrućine, gostujući tim je igrao mnogo bolje od Milsamija, mada nije imao toliko dobre šanse kao u prvom poluvremenu.

Domaći su se opredijelili zaustavljati mnogo ranije igrače Sarajeva prekršajima, pa je tako teško bilo izabranicima Gorana Sablića "donijeti" loptu pred protivnički gol. Hebibović je prvi zaprijetio u drugom poluvremenu, a potom je udarac Kurdića nakon ubačaja Sušića iz slobodnog udarca odbranio golman Timbur, koji je ujedno bio i najveći heroj domaćina u ovom susretu.

Do kraja meča, svoje su uradili i vremenski uslovi, pa ozbiljnijih šansi i nije bilo previše, pa je meč okončan rezultatom 0:0, a Sarajevo definitivno im za čim žaliti.

FC Milsami Orhei - FK Sarajevo (0:0)
Stadion: District Sport Kompleks, Orhei