Borac bolji od Veleža

U okviru 32. kola Premijer lige Bosne i Hercegovine na Gradskom stadionu u Banjaluci Borac je ugostio ekipu Veleža. Konačan rezultat duela starih rivala glasio je 2:1 u korist Banjalučana. Derbi ovog kola donio je otvoren fudbal na obje strane i nekoliko zaista lijepih poteza od fudbalera oba kluba.

Rođeni su poveli već u 11. minuti utakmice kada je zadnja linija Borca pogriješila, a na odbijenu loptu je natrčao Tarik Šikalo i pogodio donji desni ugao za vodstvo od 1:0.

U nastavku Banjalučani su pokušavali preko Melega u dva navrata, ali njegovi udarci su odlazili pored gola. Tomislav Ivković je sredinom prvog poluvremena bio primoran i na prve dvije izmjene, pa su tako igru napustili Kujundžić i Jović, a u igru su ušli Moraitis i Subić.

Te promjene su oživjele Borac u drugom dijelu prvog poluvremena, pa je tako stigao i izjednačujući pogodak za 1:1 u 38. minuti utakmice. Igrači Veleža su ostavili mnogo prostora Jovi Lukiću koji je sa velike udaljenosti pogodio mrežu Slaviše Bogdanovića. Do kraja prvog poluvremena, rezultat se više nije mijenjao.

Na samom otvaranju drugog poluvremena zaprijetio je Dejanović golu Borca, ali pogotka nije bilo. U drugom poluvremenu tempo utakmice je značajno bio slabiji nego u prvom, a šansu je Velež imao i sredinom drugog dijela preko Omara Pršeša iz slobodnog udarca, međutim, njegov udarac je otišao preko gola.

Kada se promaši nekoliko šansi, kako su promašili Rođeni, uglavnom uslijedi kazna na drugoj strani, a to se i dogodilo. Preokret Banjalučana dogodio se u 78. minuti utakmice, a strijelac pogotka bio je vjerovatno najbolji igrač Borca ovog proljeća, Dejan Meleg. Meleg je zaista postigao prelijep pogodak i tako odveo Banjalučane do nova tri boda.

U drugom duelu FK Tuzla Siti je na Tušnju ugostio ekipu HŠK Posušje. Teren na Tušnju nije oduševio nikoga, ali su viđena tri pogotka, te je Posušje pobjedom sa 2:1 osiguralo opstanak u Premijer ligi Bosne i Hercegovine.

Strijelac prvog pogotka za goste na ovom susretu bio je Zvonimir Vukoja koji je pogodio već u trećoj minuti utakmice nakon što je Lučić centrirao loptu sa lijeve strane terena.

Tuzla Siiti je do izjednačujućeg pogotka došla tek u 75. minuti utakmice, a tada je Sulejman Krpić pogodio sa penala. Gosti su dosta protestovali zbog ovakve odluke sudije, ali u samom finišu susreta Posušje je stiglo ponovo do vodstva i ipostaviće se i pobjede, a strijelac pobjednosnog pogotka bio je Leko.

Posljednji susret 32. kola je donio spektakl u Bijeljini, ali i lošu vijest za Rudar Prijedor. Radnik je slavio pobjedu sa 6:2 protiv Rudara, te tako gurnuo ekipu iz Prijedora u Prvu ligu Republike Srpske gdje će igrati i Radnik naredne sezone.

Za Radnik na današnjoj utakmici pogađali su Jovan Blagojević, Ante Živković, Đorđe Pantelić, Anes Vazda i Dragan Došlo. Sa druge strane za Rudar su danas pogodili Santos i Demir Jakupović.

Široki Brijeg 3 : 3 Radnik
Sloboda 1 : 1 Željezničar
Velež 3 : 0 Sarajevo
Posušje 3 : 0 Borac
Leotar 0 : 0 Tuzla City
Rudar Prijedor 0 : 2 Zrinjski