Bosna opet bolja od Slavije: Studenti u posljednjoj četvrtini do trijumfa

Košarkaši Bosne savladali su i drugi put u sezoni Slaviju. U posljednjem kolu ligaškog dijela sezone Bosna je slavila pobjedu 106:90, prelomivši utakmicu sredinom 4/4.

NIje utakmica bila potpuno lišena rezultatskog značaja, jer bi Slavija eventualnom pobjedom, uz poraz Leotara u Posušju mogla napredovati do petog mjesta, ali su ekipe bile rasterećene jer su dohvatile play-off, što je svakako veliki rezultat i za jedne i za druge. Iako su pokušali da igraju odbranu, napadi su dominirali, strijelci su bili raspoloženi i ovo je postala utakmica na veliki broj poena.

Mnogo bolje se u susret uvode Studenti koji poslije dvije minute igre već imaju 11 poena na semaforu i prednost 11:2. Trebalo je Slaviji malo vremena da postigne radnu temperaturu i do nje dolazi u drugoj polovini prve četvrtine kada se prave prve izmjene. Trojkom Dušana Eleza Slavija dolazi do 15:15, ali Nedim Buza stavlja trojku na trojku za novo vodstvo. Ipak, pet vezanih poena Jovanovića i Eleza Slaviju na 2:19 do kraja prve četvrtine prvi put stavljaju u lidera, 19:18, da bismo do kraja vidjeli još po trojku Collinsa i Ilića za odlazak na prvu obaveznu pauzu sa 22:21 za Sokolove.

Dobro Slavija otvara drugi period, pa poenima Lalovića i sa pet vezanih poena Filipa Njegovanovića imaju u dva navrata +5, no Nedim Buza sa pet vezanih poena vraća izjednačenje. Foreman se zapalio u drugoj dionici, postiže svoje prve poene na utakmici sa linije penala nakon tri minute igre u 2/4, 31:29, ali onda do kraja četvrtine puni koš Studenata, stavlja im još 17 poena, uključujući i trojku sa zvukom sirene za kraj četvrtine i sa 19 poena poenterski predvodi Slaviju na poluvremenu. Dobra stvar Slavije u ovom meču bila je raznovrsnost, pa devet igrača se upisuje u strijelce, a samo Krunić od igrača koji su ulazili u igru nije stavio poene pored svoga imena. Sa druge strane, Buza je sa deset poena bio najefikasniji, a trojke je ubacivao Faris Verlašević, tri iz pet pokušaja,

Slična dešavanja viđena su i u 3/4, mada je ekipama trebalo malo vremena poslije pauze da namjeste ruku. Buza i Collins ponovo dobro otvaraju četvrtinu, a Slavija sa nekoliko lijepih asistencija za lake poene odgovara. Pogodio je i Vladimir Vranić trojku, na drugoj strani Damjanović odgovara sa četiri poena. Sredinom četvrtine Slaviju hvata jedna napadačka kriza, što Bosna koristi i trojkom Pašaliće, te sa šest poena Buze ide na +8. Aleksandar Ilić veže četiri slobodna bacanja, uz to pogađaju Tanksley i Maran za kraj četvrtine, pa se Sokolovi vraćaju i sa +2 za Studente se ulazi u posljednju dionicu, 77:75.

Minut i po bez poena u 4/4, a onda Slavija preko Kristijana Krunića dolazi do izjednačenja, 77:77, da bi u minuti uslijedilo brzih 7:0 Bosne, preko Collinsa, Verlaševića i Sejfića i Bosna opet ide na +7. David Maran prekida seriju Bosne, ali Faris Verlašević je namjestio ruku za večeras, ubacuje svoju petu trojku za +8, a poslije poena Collinsa Bosna prvi put u meču ima dvocifrenu prednost, 89:79. Dobru seriju Bosne nastavlja Sejfić za +12, a Maran je opet prekida sa poenima sa linije penala. Poslušao je i šut Studente u četvrtoj dionici, Muhamed Pašalić pogađa još jednu trojku, pa onda sa njom svoju šestu veže Faris Verlašević za velikih 97:81.

Uspjeva Bosna tu i definitivno da prelomi utakmicu i ostvari svoju 15 pobjedu u sezoni, dok Slavija upisuje 12 poraz, za definitivnu potvrdu šestog mjesta. Sada je i jasno da će slavija u play-offu igrati protiv Širokog, dok će Bosna još malo sačekati da vidi da li će na megdan Budućnosti ili Borcu.

Najefikasniji u Bosni bio je Nedim Buza sa 22 poena, dok je Faris Verlašević ubacio 18, sve trojkom (6/8), a Ismet Sejfić je dodao novi double-double od 16 poena i 11 skokova. Kod Slavije, Makale Foreman je ubacio 19 poena, svih 19 u drugoj četvrtini, dok u ostale tri apsolutno ništa nije napravio, David Maran i Aleksandar Ilić su ubacili po 14.

BOSNA - SLAVIJA 106:90 (21:22, 33:31, 23:22, 29:15)