Hrabra Romanija se poslije 13 godina vratila u Prvu ligu Republike Srpske

Fudbaleri Romanije su u posljednjem, 30. kolu, savladali Hercegovac u Bileći 2:1 i tako se poslije trinaest godina vratili u Prvu ligu Republike Srpske.

Sa dosta opreza su u utakmicu ušli i jedni i drugi. Hercegovac je želio da potvrdi primat domaćeg terena na kojem su ove sezone nepobijedivi sa 11 pobjeda i samo tri remija uoči ove utakmice, a sa druge strane Romaniji je i bod bio dovoljan za proslavu naslova. Problem Paljanima predstavljala je činjenica da je Borislav Cicović bio suspendovan sa tri žuta kartona, a na tribinama je ostao i Marko Maljukan, pa je ionako kratak roster Paljana postao dodatno kraći i samo četiri fudbalera su bila na klupi za rezervne igrače.

Praktično iz prve prave šanse na utakmici Hercegovac i dolazi do vodstva. Bila je to greška gostujuće ekipe, a najbolji strijelac Bilećana, Filip Vujović, ne propušta surovo da je kazni i dovede svoju ekipu za vodstvo i radost u Bileći, ali i u Nevesinji gdje se pomno pratio ishod ove utakmice i čekao kiks Romanije.

Imali su gosti od početka utakmice mnogo prigovora na račun suđenja Bojana Panića iz Prijedora, sudije sa Prve lige koji je delegiran za ovu utakmicu od velikog značaja, dobili su brzo dva žuta kartona, a poslije jednog od njih iz slobodnog udarca proba Rajko Komnenić, ali preko gola.

Romanija do izjednačenja dolazi u 30. minuti kada se u šansi našao Bogdan Simanić i kao po navici pogađa za 1:1. Proslavili su Paljani pogodak pred navijačima Hercegovca, pa dolazi do gužve na terenu, ali se uspjeva smiriti i utakmica se nastavlja.

U 36. minuti Romanija ostaje sa desetoricom. Reklamirali su gosti prvo ofsajd, a u nastavku akcije Novica Elek čini sve da ne dođe u kontakt sa Vujovićem, ali domaći fudbaler pada, a sudija Bojan Panić pokazuje direktan crveni karton štoperu Paljana.

Bio je to novi hendikep za gostujuću ekipu, ali samo šest minuta kasnije i mnogo razloga za slavlje. Marko Blagojević je pogodio za potpuni preokret Paljana i to je rezultat koji je i više nego odgovarao gostujućem timu pred drugih 45 minuta.

Kako je krenulo drugo poluvrijeme, tako su i krenula uzbuđenja. Paljani traže penal nakon pada Simanića u kaznenom prostoru, ne dobijaju, a u sljedećem napadu Bojan Panić pokazuje na bijelu tačku, ali na drugoj strani što je izazvalo buru nezadovoljstva gostujućih igrača. Loptu je uzeo Filip Vujović i jako slabo šutirao, a Mladen Lučić je previše iskusan da mu takva lopta prođe u mrežu i Romanija ostaje u vodstvu.

U nastavku susreta Hercegovac drži loptu, kruži oko kaznenog prostora, ali se Romanija i sa desetoricom izvrsno brani i požrtvovanom i hrabrom igrom dolazi do pobjede i plasmana u Prvu ligu Republike Srpske.

Velež 7 : 1 Ilićka 01
Vlasenica 1 : 1 Drina HE
Mladost (G) 3 : 2 Glasinac 1936
Budućnost 7 : 2 Podrinje
Rudar 1925 3 : 2 Proleter
Hercegovac 1 : 2 Romanija
Jedinstvo 3 : 1 Guber
Stakorina 1 : 2 Mladost (R)