Sudija Valjić režiser poraza

Fudbaleri Sarajeva su danas u Istočnom Sarajevu, sa 3:2 savladali Slaviju, golom Miloša Stojčeva u trećoj minuti sudijske nadoknade. Utakmicu pored te kasne pobjede gostujućeg tima obilježilo i kardinalno suđenje Ognjena Valjića iz Banja Luke.

Prvo poluvrijeme proteklo je u potpunoj dominaciji fudbalera Slavije. Ipak, Sarajevo je prvo stiglo do prednosti. Igrala se četvrta minuta kada je Leon Benko zatresao mrežu Slavije. Uzalud su domaći fudbaleri  protestvovali zbog ofsajda, danas vrlo loši sudija Ognjen Valjić je pokazao na centar.

Slavija od tada igra mnogo bolje i gospodari terenom u Istočnom Sarajevu. Odigrali su „Sokolovi“ zaisgurno najboljih 45 minuta ove sezone, i  sasvim zasluženo su stigli do prednosti na poluvremenu.

Do izjednačenja Slavija je stigla u 11. Minutu. Duško Radosavljević je izveo korner sa desne strane, lopta se u gužvi sa prve stative prebacuje na drugu, gdje je sačekao štoper domaćih, Emir Hodžurda i zakucao iza leđa Delača.

Samo minutu kasnije Sarajevo je pokušalo da se vrati u ovaj meč. Iz slobodnog udarca iz odlične pozicije, napadač bordo tima je šutirao preko gola.  Nakon toga slijede velike prilike za „Sokolove“. Prvo je u 18. Minutu Damir Rovčanin prošao po desnoj strani, izbacio lagano Puzigaću, onda uposlio Karića, ali je u posljednjoj sekundi ispred Karića reagovala odbrana Sarajeva. Samo četiri minute kasnije pravi dar mar po lijevoj strani je napravio Miljan Govedarica, izbacio Ahmeda Kalasija, a onda uposlio Mahira Karića na visini kaznenog prostora. Karić se odlučio na šut, i vrlo loše to uradio, iako je na desnoj strani potpuno samog imao Damira Rovčanina koji bi bio u stopostotnoj šansi.

I onda u 30. minuti najljepši momenat sezone na ovom stadionu. Duško Radosavljević je sa 30 metara „ubio pauka“ u lijevom uglu Delačevog gola. Pokušali su se i nakon tog gola gosti vratiti u ovaj meč, ali baš kao i kod prvog gola nisu bili precizni. Iz izgledne prilike Krste Velkoski je traljavo šutirao i golman domaćih, Mladen Lučić, je lako odbranio.

Zadnja prilika u prvom poluvremenu bila je u 40. minuti. Damir Rovčanin je sa nekih 20 metara iskosa šutirao ka golu Sarajeva, a Delać je krajnjim naporom izbacio u korner.

Drugo poluvrijeme Slavija se povukla, što je bila, ispostaviće se kasnije, velika greška stratega Slavije, Dragana Radovića. Krenuli su gosti mnogo agresivnije ka golu „Sokolova“, ali opet je to sve bilo poprilično jalovo. Ipak, uspjevaju da stvore nekoliko prilika pred golom domaćih. U 48. minutu Miloš Stojčev je šutirao ka golu Lučića, ali je taj šut završio pored gola. I onda u 60.minutu Krste Velkoski postiže gol za 2:2. Poslije izvedenog slobodnog udarca Krste Velkoski je dobio loptu na lijevoj strani  i faktički sam izašao na Lučića, i nije mu bilo teško da ga savlada.

Nakon toga gola uslijedila je jedna mirnija igra na terenu, ali je na tribinama došlo do sukoba,  pa su morali da se umješa i specijalna policija. Glavni sudija meča, Ognjen Valjić, je povukao u 67. minutu igrače u svlačionicu i taj prekid potrajao je sve do  85. minute.

Ponovo se semafor vratio na 66. minutu kada su se igrači vratili na teren, i od tada vidjeli smo jednu popriličnu fudbalsku uspavanku.  I jedna i druga ekipa su bile potpuno bezopasne po protivničke golove. Vidjeli smo samo jednu lijepu akciju Slavije, Anel Salković je petom ostavio loptu za Zebu, koji iz voleja ipak šutira visoko preko gola.

Ponovo je Ognjen Valjić bio u centru pažnje u 86. Minutu.  Nakon što je mnogo griješio tokom čitave utakmice, uglavnom na štetu Slavije, u ovoj minuti je kardinalno pogriješio kada je Ivanu Tatomiroviću pokazao samo žuti karton, nakon što je kao zadnji igrač odbrane oborio Mahira Karića. Ni to nije bilo dovoljno banjalučaninu da presudi na način na koji bi to po pravilima fudbalske igre bilo ispravno.

Veliku priliku u 88. Minutu promašio je Bekić. Dobio je on na desnoj strani loptu na pet metara od gola, ali je glavom loše šutirao. Samo minutu kasnije Slavija je uzvratila na još bolji način. Damir Rovčanin je sa nekih 30 metara snažno šutirao, a Delać krajnjim naporom izbacio loptu u korner. Nakon kornera, Torbica je sjajno zavrnuo loptu u kazneni prostor, a Delać ponovo izbacio u korner.

Torbica je ponovo zavrnuo iz kornera, a Kartal šutirao glavom preko gola. Bila je to i posljednja prilika Slavije na ovom susretu, a onda je uslijedio konačan udarac Sarajeva. Dugo je trajao napad Sarajeva, lopta je nekako stigla do Miloša Stojčeva, koji prizemnim šutem sa dvadesetak metara matirao Mladena Lučića

SLAVIJA – SARAJEVO  2:3 (2:1)
SRC „Slavija“
Gledalaca:  1500
Sudija: Ognjen Valjić (B. Luka)
Strijelci: 0:1 Benko, 1:1 Hodžurda, 2:1 Radosavljević, 2:2 Velkoski 60, 2:3 Stojčev 90
Slavija: Lučić, Radosavljević (od 53. Torbica), Hodžurda, Popović, Rovčanin, Govedarica (od 80. Oglečevac), Karić, Salković (od 78. Lambulić), Osmanković, Kartal, Zeba   Trener: Dragan Radović

Sarajevo: Delač, Rustemović (od 77. Duljević), Stojčev, Velkoski, Tatomirović, Purić (od 18. Bekić), Kalasi, Benko, Berberović, Puzigaća, Radovac   Trener: Dženan Uščuplić.

Sloboda 2 : 0 Drina
Vitez 3 : 0 Zvijezda Gradačac
Željezničar 1 : 0 Borac
Radnik 1 : 0 Velež
Zrinjski 0 : 0 Mladost
Slavija 2 : 3 Sarajevo