Loš sarajevski derbi

Nakon velike euforije i iščekivanja, večeras je odigran sarajevski gradski derbi. U okviru 1. kola Premijer lige BiH, sarajevski rivali su odigrali dosta lošu utakmicu i podijelili bodove, odigravši derbi rezultatom 1-1. Sarajevski gradski derbi po običaju privlači veliku pažnju, ali navijačima nudi malo, a tako je bilo i tokom najvećeg dijela večerašnje utakmi ce. 128. gradski derbi donio je sve ono što su u najavi sa obje strane izbjegavali da kažu, a što je već od prvog minuta igre na prepunoj Grbavici bilo vidljivo – nevjerovatan strah i tremu s obje strane, koja nije dotakla samo igrače, već i trenere koji nisu pokazali previše hrabro sti ni taktičkog znanja da pokušaju igrati ofanzivno, onako kako su najavili. No, krenimo redom. Željezničar je bolje otvorio susret i već je u 2. minuti izveo prvi korner poslije solidnog presinga. Mada je Miloš Kostić izveo jako čudan sastav koji se rijetko viđa na ovim prostorima, sa dva napadača na pozicijama krilnih fudbalera Željezničara, domaći tim na samom otvorenju susreta nije igrao toliko loše. Ipak, domaći nisu stvorili niti jednu ozbiljniju šansu niti uputili udarac ka golu Sarajeva, a onda su i gosti krenuli igrati nešto otvorenije. Krilni fudbaleri Sarajeva Haris Duljević i Nermin Crnkić bili su dosta pokretljivi i stvarili su Željezničari probleme, ali osim jednog udarca kapitena Sarajeva Duljevića nisu ozbiljnije zaprijetili. Utakmica je, baš kao i svaki derbi, bila dosta gruba i isprekidana velikim brojem faulova, koji su onemogućavali kvalitentiju igru jednog ili drugog tima. U 27. minuti, žuti karton je dobio Senad Husić koji je sasvim nepotrebno faulirao Harisa Duljevića. Nije prošlo previše vremena, a isti igrač je napravio još jedan sličan faul zbog kojeg je dobio i drugi žuti karton. Dovelo je to do koškanja na terenu zahvaljujući kojem su žute kartone dobili i Aleksandar Kosorić sa jedne i Advan Kadušić sa druge strane, a epilog svega je bio da je Željezničar od 32. minute igrao sa igračem manje. Sarajevo je tako privelo prvo poluvrijeme sa terenskom inicijativom, ali neutralan posmatrač bi teško mogao primijetiti koji tim ima igrača više na terenu da je tek počeo gledati utakmicu, s obzirom da Bordo tim nije bio toliko bolji od svog protivnika. Željezničar je u finišu prvog polu vremena zaprijetio preko Ivana Lendrića, a Sarajevo je propustilo šanse preko Mersudina Ahmetovića i Saše Novakovića. Sarajevo je krenulo ofanzivno od prve minute drugog dijela i izvelo je dva kornera, ali još uvijek nije djelovalo toliko sigurno. Njihova im se nesigurnost totalno obila o glavu u 53. minuti. Centaršut Pozdera sa lijeve strane je bio precizan i lopta je došla do Nikolića, koji sjajno glavom spušta loptu za Lendrića. Ovaj iz voleja šutira iz prve i pogađa gol Sarajeva. Njegov gol je donio i erupciju oduševljenja na južnoj tribini. 1:0 Nije dugo trajalo vodstvo Željezničara. Hurtić je nakon pogotka Željezničara na teren poslao Benku, a zaigrao je sa dva visoka centralna napadača, što je počelo razvlačiti zadnju liniju Željezničara. Nije trebalo previše vremena da se Sarajevu isplati totalna ofanziva. Edin Ruste mović, najbolji veznjak Sarajeva na današnjoj utakmici, odličnom je loptom pronašao Almira Bekića na lijevoj strani, a ovaj je iz prve centri rao u sredinu. Mersudin Ahmetović je glavom pogodio mrežu Željezničara za veliku erupciju oduševljenja na dijelu sjeverne tribine gdje su bili smješteni navijači Sarajeva. Preveliku i nepotrebnu erupciju. 1:1 Navijači Sarajeva su u potpunosti prekinuli utakmicu ogromnom bakljadom, koja je izazvala zasjedanje kriznog štaba koji je morao donijeti odluku da li će se isprazniti dio tribine gdje se nalaze navijači Sarajeva. Igrači oba tima su bili nervozni jer su upravo u momentu kad su po čeli igrati kvalitetan fudbal, u tome bili ometeni od ljudi koji bi trebali svoje klubove podržavati. Navijači Sarajeva su prekinuli svoje fudbalere upravo u momentu kad su postigli gol i imali psihološki momenat na svojoj strani. Nakon pauze od skoro 20 minuta, susret je nastavljen, a oba tima su izgubila intenzitet igre koji su prethodno bili izgradili. Sarajevo je ipak krenulo ofanzivnije nakon nastavka susreta, a imalo je fenomenalnu šansu kada je Benko u 66. minuti šutirao sa distance. Njegov udarac je odlično odbranio Irfan Fejzić. Najbolji strijelac Premijer lige BiH iz prošle sezone je imao i dobru šansu u 72. minuti, ali je šutirao glavom pored gola Željezničara. Potom je zaprijetio i u 76. minuti, ali je njegov šut poslije dodavanja Hodžića odbrana domaćina skrenula u korner. Kako se meč bližio kraju, tako je jenjavala i ofanziva Sarajeva, koje je i pored bolje igre djelovalo kao da je previše u grču da bi uspjelo doći do pogotka. Posljednjih deset minuta utakmice prošlo je u gotovo konstantnom posjedu lopte Sarajeva. Bordo tim je uglavnom pokušavao napadima po desnoj strani preko Duljevića i Hodžića napraviti razliku, ali njihovi ubačaji na Ahmetovića i Benku nisu urodili plodom. Meč je tako okončan bez pobjednika, a ovim rezultatom s obzirom na činjenicu da je tokom 60 minuta igre igrao sa igračem manje, više odgovara Željezničaru. S druge strane, bod na Grbavici ne može biti loš rezultat za Sarajevo, ali Sarajevo je definitivno s obzirom na okolnosti podbacilo. FK ŽELJEZNIČAR: Fejzić, Husić, Memija, Boccaccini, Kosorić, Radinović, Bekrić, Beganović (od 35. minute Bevab), Lendrić, Pozder, Nikolić (od 83. minute Mujagić) FK SARAJEVO: Pavlović, Al. Bekić, Kadušić (od 51. minute Kadušić), Balić, Novaković, Rustemović, Sarić, Radovac (od 82. minute Husejinović), Duljević, Crnkić (od 58. minute Benko), Ahmetović

Posušje 2 : 0 Zvijezda 09
Široki Brijeg 2 : 2 Sarajevo
GOŠK 1 : 1 Sloga
Tuzla City 1 : 5 Velež
Igman 1 : 4 Zrinjski
Željezničar 2 : 1 Borac