Draško Kuljanin i Dejan Bjeloš za pobjedu protiv Čelika

Fudbaleri Famosa su u šestoj pripremnoj utakmici ovoga ljeta savladali Čelika iz Zenice 2:0 u jednoj prilično ružnoj prijateljskoj utakmici za posmatranje.

Bila je ovo utakmica koja je poslužila kao apsolutna simulacija prvenstvene utakmice. Dosta faulova, grube igre, udaraca bez lopte. Sve je krenulo od neopreznog naleta Kenana Horića i udarca u glavu nogom Ognjena Stjepanovića već u četvrtoj minuti. Ostala je Stjepanoviću i uspomena od krampona na glavi u znak sjećanja na duel sa Horićem. Nastavilo se sa dosta gruibom igrom, tražio je od kapitena sudija Slađan Došlo da smire svoje saigrače, jer ipak riječ je samo o prijateljskoj utakmici, a kada ni to nije pomoglo posegnuo je i za kartonima. Sve je kuliminiralo u 25. minuti kada Marko Marković gazi Hamzu Bronju koji pada, a onda slijede velike psovke upućene igraču Famosa, a Kenan Horić čak i kreće da napušta utakmicu, bez ikakve konsultacije sa stručnim štabom Čelika, a njegov primjer slijede i ostali igrači. Ipak, Armin Duvnjak ih vraća u teren, a utakmica se nastavlja. Epilog svega je izvođenje Marka Markovića i Hamze Bronje sa pravom zamjene, pa se nastavilo 11 na 11.

Zaigrao je za Famos i Semir Tiro, koji je bukvalno pred utakmicu stigao u Famos. Tira je Vojvodić trenierao u Slobodi i dobro poznaje njegove kvalitete, pa je ova utakmica i poslužila da vidi samo koliko je fizički spreman u ovom trenutku.

Nekako su se tada igrači i posvetili fudbalu, pa do kraja gledamo jednu fer i korektnu fudbalsku predstavu.

Što se tiče same igre, nismo mnogo toga vidjeli. U 18. minuti odličan pokušaj Bronje, ali Igor Rončević se istakao i odbranio njegov pokušaj. Uzvratio je Mladen Perović iz slobodnog udarca sa 17 minuta, pravo u golmana Brkića. Golman Čelika je nažalost u sudijskoj nadoknadi prvog poluvremena završio ovu utakmicu i u bolnici. Krenuo je na jednu dugu loptu, napravio paradu, ali je u padu pao direktno na rame i nije mogao nastaviti utakmicu.

Na startu drugog poluvremena Famos izgleda bolje. Armin Duvnjak je promijenio komplet postavu, dok je Darko Vojvodić zamijenio samo Tešanovića i Stjepanovića, a uveo Vranešića i Bjeloša. Dobru priliku ima Pavle Lazić nakon centaršuta Mladena Perovića iz slobodnog udarca, nema promjene rezultata.

Što nije uradio Pavle Lazić, jeste Draško Kuljanin u 60. minuti. Alonzo Pirt je šutirao sa šesnaest metara, Mlaćo slabo reagovao i kratko odbio loptu, a na nju natrčava Draško Kuljanin i postiže novi gol na pripremama.

U 80. minuti Famos duplira prednost. Opet je Alonzo Pirt inicirao akciju, ubacio na drugu stativu za Adnana Vranešića koji šutira iz prve, golman gostiju ponovo samo kratko odbija loptu, a na pravom mjestu sada je Dejan Bjeloš i pogađa za 2:0.

Mogao je Dejan Bjeloš koju minutu kasnije i da ovjeri pobjedu drugim golom. Gađao je kontra ugao, ali i prebacio gol. Bila je to ujedno i posljednja prilika na utakmici, te je na kraju i ostalo 2:0.

Posljednju utakmicu pred početak Prve lige Republike Srpske, Famos će odigrati u nedjelju protiv drugoligaša FBiH, Koline iz Ustikoline.

FAMOS – ČELIK 2:0 (0:0)