Bitka za opstanak pripala Slaviji

Foto Vaske

Košarkaši Slavije iz Istočnog Sarajeva su u 7. kolu Lige za opstanak savladali Prijedor Spartak 83:73, i što je još bitnije dobili su sa razlikom većom nego su izgubili u Prijedoru.

Iz dobre odbrane i zaštite skoka nakon promašenih teških šuteva Prijedorčana Slavija istrčava tri brze kontre i kreće sa 10:2 što primorava Danila Palalića da već nakon tri minute igre zovne timeout. Nije mu on dao početni rezultat, gube loptu odmah na uvođenju u igru i poslije poena Damjanovića i trojke Filipa Njegovanovića Sokolovi idu na 15:2, a onda i Jovanović završava akciju za +15, 17:2.

Tada uspjeva Prijedor malo da se presabere, poeni Vučinića, pa trojka Andreja Bojanića, uz oba pogođena penala Stankovića i serijom 7:0, hvataju određeni priključak i dolaze na 17:9.  Dvije vezane trojke Henrija Tenkslija, uz poene Kristijana Krunića i Aleksandra Ilića znače i novu seriju Slavije koja četvrtinu završava sa +14, 27:13.

Nekoliko dobrih odbrana Prijedor Spartaka, uz pogođene šuteve, vraćaju Prijedorčane potpuno u igru u ovom meču u 2/4. Slavija je postigla samo dva poena za četiri minute igre, dok je Prijedor Spartak uzvratio serijom 15:2 i došli su na samo poen zaostatka, 29:28, a onda i Srđan Adamović popravlja promašeni zicer Andelije i uz prekršaj poentira za vođstvo Prijedor Spartaka 31:29, što tjera Srđana Stanića na timeout.

Malo toga je pošlo za rukom košarkašima Slavije u drugoj dionici, tek negdje u finišu četvrtine uspjevaju malo da se konsoliduju, ali na kraju Prijedor Spartak nosi prednost od jednog poena, 37:36.

Nastavljaju se Slavijini organizacioni problemi i u 3/4. Naporan raspored je definitivno učinio svoje i sa kratkim rosterom igranje na svako tri dana je uzelo danak. Aleksandar Ilić je bio potpuno van ritma, a Prijedor Spartak uspjeva da pronađe igru i povede +7 poslije alley-upa Demetriusa Gosnela, 51:44. Zvao je Stanić timeout i uspio da razdrma ekipu, trojka Tenkslija i poeni sa penala Ilića vraćaju Slaviju na -2.  Pojačala je Slavija odbranu u finišu 3/4 ostavili su Prijedor Spartak na samo dva poena za pet minuta, a i to nakon greške  i poklonjene loptu za kontru, te su uspjeli da poslije trojke Dušana Eleza da smanje na -1, 53:52, ali se nisu uspjeli više naplatiti u napadu, te Prijedor Spartak u posljednjih deset minuta unosi +1, 53:52.

Našao je trojku konačno i najbolji strijelac Slavije, Aleksandar Ilić na početku 4/4, i uz jako kvalitetnu odbranu koja se nastavila Slavija ima novu prednost 55:53. Nije mogla Slavija nikako da naplati kvalitetnu odbranu, a onda se zapalila ruka Filipa Njegovanovića. Tri vezane trojke krila Sokolova i domaći prave +7, 66:59 na 4 i po minute do kraja što tjera Danila Palalića na timeout.

Konfuzno iz tog timeouta izlaze Prijedorčani, minutu i po su i jedni i drugi bez poena, a onda Gutalj poentira za 66:51. Maran vraća, a Stankovićeva trojka Prijedorčane dovodi samo na -4 ponovo. Maran još jednom siguran u realizaciji za +6, a onda poslije izgubljene lopte Tenkslija, Adamović krade loptu, Bojanić ne pogađa na obruču i onda pravi faul. Danilo Palalić žustro protestuje, dobija tehničku, a onda nakon aplauza sudijama i isključujuću. Uz to, i Bojan Lulić ulazi u konflikt sa publikom, pa je tenzija dostigla maksimum jer je Slavija jurila pobjedu od osam poena razlike, dok je Prijedor Spartak nastojao da izgubi sa manje od toga. Imala je Slavija četiri vezana penala, pogodila je dva od četiri, a onda poslije poena Darka Damjanovića idu i na +10, 74:64 na 72 sekunde do kraja. Uspio je Prijedor trojkom Srđana Lončara da opet uđe unutar sedam poena zaostatka, onda poslije koša Stankovića i na -6, ali je Slavija sigurna na penalima zbog prekršaja Prijedorčana i ide na +10 ponovo. Stanković je na sedam sekundi ponovo pogodio, Filip Njegovanović je vratio sa dva slobodna i to je bilo to, 83:73 za veliku pobjedu Slavije.

SLAVIJA – PRIJEDOR SPARTAK 83:73 (27:13, 9:24, 16:16, 31:20)