Velež na korak od evropskih utakmica

Velež - Posušje 2:0

Mostarski Velež je slavio pobjedu nad Posušjem rezultatom 2:0 u susretu 30. kola lige Bosne i Hercegovine, čime je došao na korak od plasmana u evropska takmičenja.

Velež je danas igrao protiv tima koji mu je direktni konkurent za plasman u Evropu, mada je Posušje prije današnjeg meča bilo daleko iza mostarskog tima, no nije palo bez borbe na stadionu Rođeni.

Krenuo je Velež napadački, ali dok se mučio da stvori prvu pravu šansu, gosti su promašili pravi zicer preko Kamenara koji je sa desetak metara pokušao, ali sjajno mu je odbranio Hadžikić.

Veležov odgovor je bio gol za vođstvo nakon lijepe akcije Lohana i Šturma. Egzekutor je bio Mihael Mlinarić, koji je sjajno reagovao u kaznenom prostoru gostujućeg tima.

Velež u nastavku susreta stvara još jednu odličnu šansu nakon najljepše šanse na utakmici. Haskić je petom ostavio loptu za Suljića, ovaj prebacuje na drugu stranu gdje je bio Vehabović, no udarac Vehabovića pogađa prečku i odlazi van granica igrališta.

Hadžikić u 40. minuti još jednom zaustavlja nesretnog Kamenara, ovaj put sa samo sedam metara. Na poluvrijeme se tako odlazi sa minimalnom prednošću Veleža, a Hadžikić potom brani i udarac Hanuljka sa distance na otvorenju drugog dijela.

U 59. minuti, Posušje je imalo još jednu sjajnu šansu, a Hadžikić je nevjerovatnim bravurama zaustavio prvo udarac Brkovića sa distance, a onda nakon odbijene lopte i udarac Petrovića. Opet je Veležov odgovor na nerealizovani zicer Posušja bio identičan, opet je asistirao Šturm, ali je ovaj put pogodio Haskić, koji je riješio pitanje pobjednika.

Drugi gol je "umirio" Posušje, te do kraja nije više bilo puno uzbuđenja. Meč je okončan sa 2:0, te Velež sada ima 52 boda i Posušje ga više ni teoretski ne može stići, a ako Sarajevo sutra savlada Slogu, Velež je i zvanično u Evropi.

Zvijezda 09 2 : 2 Igman
Željezničar 2 : 0 Tuzla City
Borac 3 : 1 GOŠK
Zrinjski 3 : 0 Široki Brijeg
Velež 2 : 0 Posušje
Sloga 0 : 1 Sarajevo