Slaviji samo bod

Fudbaleri Slavije i Širokog Brijega su podijelili bodove u Istočnom Sarajevu, 1:1, u utakmici 29. Kola Premijer lige BiH. Igrala se 55. Minuta susreta. Emir Zeba je šutirao sa vrha kaznenog prostora, lopta se od odbrane gostiju odbila do Nemanje Vejnovića, koji je krenuo da ulazi u kazneni prostor gdje ga ruši Josip Barišić, a glavni sudija, Danijel Pajić, pokazuje na bijelu tačku.  Siguran izvođač kaznenog udarca bio je Mahir Karić.

Radost Slavije trajala je svega četiri minute. Tada je Široki Brijeg krenuo u jedan napad, lopta stigla do Luka Menala na lijevom uglu kaznenog prostora koji fenomenalno šutira u suprotni ugao gola Mladena Lučića.

Važnost susreta i za jedne i za druge doprinjela je tome da obje u ekipe u ovaj meč uđu dosta opreznije, i bez velikih ataka ka protivničkom golu. Strateg gostiju, Blaž Slišković, u Istočno Srajevo izveo je jednu izmijenjenu postavu, bez nekoliko prvotimaca, čuvajući ih za revanš meč gdje bi Široki eventualnom pobjedom osigurao pobjedu. Ono što je bilo evidentno jeste velika želja domaćih fudbalera, i borbenost, koja ih nije krasila još od utakmice sa Sarajevom.

Slavija prvu priliku ima u 24. minutu. Duško Radosavljević je u svom stilu, sa nekih 25 metara, snažno šutirao, a golman gostiju Antonio Soldo, paradom to sjajno odbranio. Deset minuta kasnije zaprijetio je Široki. Jure Ivanković je sa nekih 20 metara šutirao, a Mladen Lučić krajnjim naporom otklonio opasnost ispred svog gola. Samo minutu poslije i Slavija ponovo prijeti. Anel Salković je dobio upotrebljivu loptu u napadu, imao igrača na leđima, i pokušao da lobuje istrčalog Solda, ali se golman gostiju ipak nije dao prevariti.

Drugo poluvrijeme Slavija je još angažovanije krenula  ka golu Antonia Solda.  Uspjeli su oni da postignu gol, međutim tada kao da su stali i to je iskoristio Široki da konsoliduje redove poslije primljenog gola.Ipak, agresivnost Slavije poslije tog gola nije pala pa su oni nastavili sa atacima ka golu Širokobriježana.

Sjajnu priliku Slavija je ponovo promašila u 74. minutu. Anel Salković je ponovo dobio loptu u prostor, izašao sam na Solda, i šutirao katastrofalno pa je golman gostiju zasutavio taj udarac. Vremenom Blaž Slišković je uvodio one igrače koje je čuvao pa su na teren u drugom poluvremenu ušli Zakarić, Vagner i Landeka. To je pomalo smirilo igru na ovom susretu, ali Slavija ponovo prijeti u 85. Minutu. Rezervista, Marko Simović je ubacio prizemnu loptu po lijevoj strani prema samom petercu, a u posljednji trenutak ispred napadača Slavije reaguje Josip Barišić i šalje loptu u korner.

Ipak, poslije toga utakmica se ponovo smirila, pa su Slavija i Široki podijelili bodove. Slavija sada ima 27 bodova, i u zadnjem kolu mora ići na povoljan rezultat u Zvorniku, dok je Široki brijeg sada na tri boda  zaostatka za Zrinjskim, i sada im praktično samo osvajanje Kupa BiH garantuje Evropu.

SLAVIJA – ŠIROKI BRIJEG 1:1  (0:0)
SRC „Slavija“- Gledalaca: 200. Sudija: Danijel Pajić (Bijeljina). Strijelci: 1:0 Karić 56, 1:1 Menalo 60

SLAVIJA: Lučić, Oglečevac (od 90. Ljuca), Radosavljević (od 76. Simović), Hodžurda, Popović, Salković, Karić, Vejnović, Šabanović (od 53. Osmanković), Kartal, Zeba   Trener: Milan Gutović.

ŠIROKI BRIJEG: Soldo, Barišić, Ivanković, Ćorluka (od 65. Zakarić), Menalo, Peko (od 85. Landeka), Brekalo Karačić, Plazonić, Kresinger (od 76. Vagner), Marković   Trener: Blaž Slišković.

Borac 2 : 1 Drina
Zvijezda Gradačac 3 : 2 Velež
Sloboda 3 : 2 Mladost
Vitez 0 : 3 Sarajevo
Željezničar 1 : 0 Travnik
Radnik 2 : 2 Čelik