Posušje isputilo pobjedu

Fudbaleri Posušja rezultatom 2:0 su vodili protiv Širokog Brijega u susretu 11. kola Premijer lige BiH, ali gosti su se vratili i osvojili veliki bod.

Posušje je u ovaj meč ušlo kao jedna od dvije poslednjeplasirane ekipe sa osvojenih sedam bodova, dok je Široki Brijeg uoči utakmice imao 12 bodova i imao je priliku da se eventualnim trijumfom uključi u borbu za plasman na međunarodnu scenu.

Ipak, iako je gostujući tim u prvom poluvremenu pokazao mnogo više od domaćina, nedostajala je završnica da bi se kvalitetno ugrozio gol Posušaka, pa je prvi dio susreta okončan rezultatom 0:0. Ključna je promjena došla na poluvremenu, kada je domaći trener izmjenom Luka Lučić - Dominik Begić prešao na formaciju sa tri igrača u zadnjoj liniji, a dobio je dodatnog igrača u napadu.

Domaćin je to sjajno iskoristio, iskreirao je nekoliko vrlo opasnih napada, a u 50. minuti je stigao do vodstva. Pokušao je Tomislav Barišić sa distance, glavom je loptu skrenuo Nikola Leko, a ona je pogodila stativu, odbila se do Begića, a on rutinski završava akciju.

Napravili su domaći još nekoliko dobrih napada, a onda su u 64. minuti stigli do drugog pogotka. Mrežu Širokog Brijega je nakon nekoliko što se nekoliko puta odbijala pogodio Zvonimir Vukoja. Nije Vukoja slavio pogodak protiv bivšeg kluba, a činilo se da je posao završen za ekipu Posušja, jer Široki nikako nije djelovao kao da može ozbiljno ugroziti domaće.

Ipak, desetak minuta prije kraja meča Slavko Brekalo apsolutno nerezonski startuje na rezervistu Marijana Ćavara, kojem je lopta praktično bježala u korner. Zakačio je fudbalera gostiju, a sudija Mateo Musa pokazao je na bijelu tačku. Tonči Mujan je pogodio i unio je nervozu u redove domaćeg tima.

Činilo se da će domaćin izdržati, ali u 90. minuti odbrana ipak domaćina popušta, te nakon ubačaja Medića Tonči Mujan sjajno pogađa mrežu Posušja za 2.2.

Do kraja meča gostujući tim je nastavio pritiskati i pokušao je doći do potpunog preokreta, ali nije uspio. Široki Brijeg sada ima 13 bodova, a Posušje je sa osam bodova i dalje na 11. mjestu na tabeli.

Željezničar 1 : 0 Leotar
Borac 1 : 0 Sarajevo
Tuzla City 2 : 1 Velež
Posušje 2 : 2 Široki Brijeg
Zrinjski 1 : 0 Sloboda
Rudar Prijedor 2 : 0 Radnik