Gostima bodovi u Prijedoru

Fudbaleri mostarskog Zrinjskog pobjedom u Prijedoru protiv Rudara su otvorili proljetni dio šampionata i tako potvrdili najviše ambicije i u nastavku sezone. Konačan rezultat je bio 1:0 za Plemiće čime je Zrinjski povećao prednost u odnosu na Tuzla City koja je jučer remizirala protiv Slobode.

Rudar Prijedor je postigao gol protiv Zrinjskog već u trećoj minuti utakmice, no glavni sudija Mirza Kazlagić ga je na asistenciju pomoćnika poništio. Dubinsku loptu iz zadnje linije je iskoristio Nikola Mandić i na majstorski način zatresao mrežu Josipa Čondrića, no njegov pogodak je poništen. Potom su uzvratili Plemići preko Savića, no on je izblokiran u presudonom trenutku, te je ostalo 0:0.

Isti igrač je zaprijetio u 22. minuti susreta, ali je bio neprecizan da bi dvije minute kasnije ponovo zaprijetio Savić nakon centaršuta Bašića, no ostalo je 0:0. U 29. minuti Bilbija je maestralno proigrao Malekinušića, no Sadiku je intervenisao u posljednji trenutak i tako spasio praktički čist pogodak za gostujući sastav.

U 33. minuti prvi udarac u okvir gola na današnjoj utakmici. Nakon centaršuta sa desne strane, Pavlović je šutirao glavom, no njegov udarac je zaustavio Čondrić. Pet minuta kasnije Janković je jako loše šutirao da bi isti igrač isprobao svoj udarac u 45. minuti utakmice kao i u prvoj minuti sudijske nadoknade, no u oba navrata ga je zaustavio Šćekić, te se na poluvrijeme otišlo pri rezultatu 0:0.

Prvi su u nastavku zaprijetili gosti. Bilbija je poslao odličnu loptu za Kamenara koji je imao sjajnu šansu, no Šćekić je odbranio njegov udarac da bi u 52. minuti Malekinušić šutirao preko gola. Dvije minute kasnije najbolja šansa za Plemiće, ali udarac Ćorluke je pogodio prečku gola prijedorskog tima da bi u 57. Janković šutirao preko gola.

Plemići su poveli u 76. minuti susreta. Tičinović je ubacio loptu sa desne strane, Šćekiću je lopta ispala iz ruke, do nje je stigao Bilbija i pogodio za vodstvo gostiju u Prijedoru. Bilbija je ovim pogotkom oborio svoj premijerligaški rekord po broju postignutih pogodaka u jednoj sezoni Premijer lige Bosne i Hercegovine koja još nije završena.

U 87. minuti Irfan Hadžić je imao odličnu priliku, no Nemanja Šćekić je odbranio njegov udarac da bi u nastavku akcije Bašić iz kornera pogodio prečku što je bilo posljednje uzbuđenje na današnjoj utakmici. Do kraja susreta nije bilo promjene rezultata, te je ostalo 1:0 i Zrinjski je slavio veliku pobjedu.

Stadion: Gradski stadion u Prijedoru. Gledatelja: 700. Sudija: Kazlagić Mirza (Cazin). Žuti kartoni: Sadiku, Amoah (Rudar Prijedor). Strijelci: 0:1 - Bilbija (76).

Rudar Prijedor: Šćekić, Asani (46. Zekanović), Sadiku, Pavlović, Santos (75. Bosnić), Mandić (69. Amoah), Knežević (70. Burazor), Hodžić, Marić, Jakupović (62. Kulenović), Redžić. Trener: Marko Tešić.

Zrinjski: Čondrić; Ćorluka, Barišić, Jakovljević, Memija; Bašić (90+3. Bojo), Savić, Janković (63. Hadžić), Kamenar (63. Jukić), Malekinušić (63. Tičinović); Bilbija. Trener: Sergej Jakirović.

Leotar 0 : 2 Sarajevo
Velež 2 : 0 Željezničar
Široki Brijeg 0 : 3 Borac
Sloboda 1 : 1 Tuzla City
Radnik 3 : 1 Posušje
Rudar Prijedor 0 : 1 Zrinjski