Željo bolji od Posušja

Fudbaleri Željezničara danas su na prepunoj Grbavici ugostili Posušje u susretu 32. kola m:tel Premijer lige BiH, a meč je okončan rezultatom 3:0.

Velika borba FK Željezničar za plasman u Evropu nastavljena je danas u posljednjoj domaćoj utakmici sezone, pred punim stadionom Grbavica. Gost Željezničaru bilo je Posušje, koje je skoro pa prebrinulo sve brige oko opstanka uoči ove utakmice, no gosti su na Grbavicu došli motivisani da ostvare rezultat koji bi im garantovao da i prije posljednjeg kola ne moraju razmišljati o tome šta ih čeka.

S druge strane, izabranici Nermina Bašića znali su da im uoči nezgodnog gostovanja Slobodi igra samo pobjeda, a današnji meč je iz njihove perspektive obilježio i oproštaj Samira Bekrića, koji je ostavio izuzetno dubok trag u klubu sa Grbavice.

Prvo poluvrijeme utakmice na Grbavici nije opravdalo očekivanja. Iskusni trener gostiju Branko Karačić postavio je svoju ekipu dosta defanzivno i Posušje je djelovalo jako čvrsto, a Željezničar nije pronalazio način da ozbiljnije zaprijeti golu gostiju. U 20. minuti je glavom probao Jozef Amoa, no njegov udarac pogodio je vanjski dio mreže.

Imao je Željezničar i priliku iz slobodnog udarca, a pokušaj Beganovića je bio loš. Zato je s druge strane iz slobodnog udarca u 40. minuti Brković pogodio prečku, a domaći su u ovoj situaciji imali i malo sreće. Imao je nakon toga i Jović šansu za goste, ali nije bio precizan, pa je ostalo 0:0.

U finišu poluvremena, neprecizni su Mekić i Jašarević, pa se na odmor odlazi bez golova. Počela je opsada gola gostiju u drugom dijelu, ali Željezničaru nikako nije polazilo za rukom da povede i činilo se da bi rezultat mogao ostati nepromijenjen sve do kraja utakmice, što bi ekipu Nermina Bašića stavilo u vrlo nezgodan položaj uoči posljednjeg kola.

Ipak, sreća se osmjehnula Željezničaru u finišu susreta. Veznjak Hodžić u 84. minuti slama otpor gostiju, a samo nekoliko minuta kasnije, sa bijele tačke pogađa Semir Štilić, čime je postalo jasno da će Željezničar osvojiti puni plijen.

Nije međutim domaćin ni tu stao. Jozef Amoa u trećoj minuti sudijske nadoknade  postiže gol, te svom timu osigurava veliki trijumf.

Željezničar sada ima 50 bodova, dva više od Širokog Brijega, a dva manje od Sarajeva. Pobjeda u Tuzli protiv Slobode u posljednjem kolu garantuje mu Evropu, a Evropa mu je svakako zagarantovana ako Širokobriježani ne uspiju pobijediti Leotar u Trebinju.

Igman 0 : 1 Tuzla City
Zrinjski 2 : 1 Leotar
Široki Brijeg 1 : 0 Sloga Meridian
Borac 3 : 2 Sloboda
Željezničar 3 : 0 Posušje
Velež 3 : 5 Sarajevo