Željo bolji od Veleža

Trijumf Plavih za skok na treće mjesto na tabeli

U okviru 15. kola m:tel Premijer lige Bosne i Hercegovine, FK Željezničar je ugostio ekipu FK Velež, a konačan rezultat utakmice glasio je 2:0.

Od samog početka Plavi su imali terensku inicijativu, ali se na prvu pravu priliku čekalo već do 23. minute kada je Ikić izbio loptu ispred Beganovića. Samo sedam minuta kasnije dobra prilika za Amou nakon duplog pasa sa Beganovićem, ali Amoa nije uspio da šutne loptu sa svega nekoliko metara udaljenosti od gola.

U 37. minuti utakmice vidjeli smo najbolju šansu u prvom dijelu, tada je Haskić pobjegao Cocaliću nakon kornera, ali je šutirao visoko preko gola. Samo minut kasnije identična situacija, ali na drugoj strani gdje Cocalić šutira glavom visoko preko gola.

U drugom poluvremenu Plavi su nastavili sa sjajnom igrom, a veliku priliku imao je Beganović u 50. minuti utakmice, ali je ona upropaštena. Samo jedan minut kasnije Plavi su poveli protiv Rođenih, a strijelac pogotka bio je Josef Amoa koji je imao odličan dribling prije pogotka i lagano matirao Slavišu Bogdanovića.

Samo dvije minute kasnije Velež je zaprijetio preko Hasanovića, ali lopta odlazi visoko preko gola. Mogao je Amoa postići dva pogotka danas, ali je u 65. minuti šutirao iz voleja visoko preko gola.

Do kraja utakmice Berou je pokušao sa 20 metara, ali je to uhvatio Muftić, a u 82. minuti Plavi su imali dobru kontru, ali je Štilić pao u kaznenom prostoru, te nije šutirao. Uprkos velikim protestima domaćih, jedanaesterac nije dosuđen.

Željezničar je ipak dobio jedanaesterac u drugoj minuti sudijske nadoknade nakon faula nad Brazilcem Santosom, koji je odmah potom napustio teren. Siguran egzekutor najstrože kazne bio je Nedim Mekić i time je Željezničar stigao do velike pobjede u derbiju.

Sa 25 bodova, Željezničar je sada treći na tabeli. Velež i dalje ima 19 bodova.

FK Željezničar - FK Velež 2:0 (2:0)

Stadion: Grbavica

Sudija: Frano Jelić (Široki Brijeg)

Gledalaca: 7000

Strijelci: 1:0 - Amoah (51), 2:0 - Mekić (90+2) P.

Žuti kartoni: Cocalić (Željezničar) Halilović, Zeljković, Ikić (Velež)

FK Željezničar: Muftić, Galić, Kosorić, Cocalić, Malić, Hodžić, Beća (Mekić 62.), Štilić (Bekrić 83.), Amoah, Santos (90+2. Vego), Beganović (Haračić 62.). Trener: Edis Mulalić.

FK Velež: Bogdanović, Ovčina (Pantelić 70.), Zeljković, Ikić, Bajrić, Gosto (Dejanović 46.), Hasanović, Halilović (Vehabović 63.), Anđušić (Barow 63.), Zajmović, Haskić (Blagojević 63.). Trener: Amar Osim.

Zrinjski 3 : 0 Sloga Meridian
Leotar 1 : 0 Široki Brijeg
Željezničar 2 : 0 Velež
Sloboda 0 : 0 Tuzla City
Igman 0 : 0 Borac
Posušje 0 : 1 Sarajevo