Željo bolji od Borca

Fudbaleri Željezničara nastavili su sa serijom dobrih rezultata u proljetnoj sezoni. Željezničar je u revanš susretu četvrtfinala Kupa BiH savladao Borac rezultatom 2-1, što je Plavima bilo dovoljno za komforan plasman u polufinale Kupa BiH.

Plavi su pobijedili svih pet utakmica proljetne polusezone. Većina je nepoznanica o plasmanu u polufinale iz ovog četvrtfinalnog duela Kupa BiH bila riješena već u prvom susretu, s obzirom da je Željezničar u Banja Luci slavio sa sigurnih 2-0, pa je večerašnji revanš sveden na nivo formalnosti.

Bilo je to vidljivo iz sastava oba tima, koji su očekivano bili dosta izmiješani i nijedan tim nije izašao u najboljem sastavu kojim u ovom trenutku raspolaže. Plavi su stigli do vodstva već u 7. minuti. Borac je imao slobodan udarac u opasnoj zoni na lijevoj strani, ali Milosavljev i Predragović su uspjeli od dobre situacije napraviti gol šansu za Željezničar i, ispostavit će se na kraju akcije, i vodstvo za domaći tim.

Milosavljev i Predragović su počeli kombinovati poslije kratkog pasa iz slobodnog udarca, a onda je Siniša Stevanović oteo loptu i povukao kontru u kojoj su učestvovali još Kerim Memija i Miroslav Stevanović. Memija se odlično otvorio i primio pas od Siniše Stevanovića te potom centrirao u sredinu, gdje je glavom mrežu gostiju zatresao Miroslav Stevanović. Miroslavu je to bio prvi gol u dresu Željezničara, a pogodio je mrežu svog bivšeg kluba.

Možda je publika nakon ovog pogotka očekivala bolju i otvoreniju utakmicu, ali to definitivno nije dobila. Baš kao u većini ovosezonskih utakmica, Željezničar nije igrao toliko lijepo, ali se njegova snaga ogledala u činjenici da protivniku nije nikako dozvoljavao da napravi ozbiljniju šansu. Željezničar je zaprijetio u nekoliko navrata, a najbliži golu je bio u samom finišu prvog poluvremena Jovan Blagojević, koji je iz kaznenog prostora šutirao direktno u Branislava Ružića.

Šanse su promašivali još i Memija, Zolotić i Đermanović. S druge strane nije bilo nikakve opasnosti za gol Željezničara, a samo je u jednoj situaciji zaprijetio Ristovski, no bez problema je njegov pokušaj odbranio Vedran Kjosevski.

Drugo poluvrijeme nije donijelo gotovo nikakvu promjenu u načinu na koji su se odigravala dešavanja na terenu. Željezničar je i dalje bio bolji tim, a Borac je prijetio nakon ponekog prekida, iako je i tad Vedran Kjosevski bio siguran.

U prvih petnaestak minuta drugog dijela, Blagojević je stvorio nekoliko prilika za svoje saigrače, a i sam je bio blizu pogotka. Najbolju šansu je imao Zolotić nakon Blagojevićevog centaršuta iz slobodnog udarca, ali je njegov šut glavom ipak bio neprecizan. T

empo se u narednom periodu utakmice dosta umirio pošto su oba tima napravila izmjene, a već je u 75. minuti bilo sasvim jasno da je Željezničar izborio plasman u polufinale. Do kraja susreta, nije bilo značajnijih prilika ni za jedan tim, ali je Borac ipak stigao do poravnanja. Igrala se 89. minuta kada je jako lošu postavku odbrane Željezničara iskoristio Lazar Marjanović i savladao Vedrana Kjosevskog za neriješen rezultat za Borac i, činilo se tada, utjehu zbog ispadanja iz kupa.

Ipak, Željezničar je pokvario solidan rezultat gostima golom u doslovno posljednjim momentima susreta. Dejan Đermanović je postigao svoj prvi gol u dresu Željezničara za veliku radost domaćih navijača, koji ovog proljeća zaista imaju dosta razloga za slavlje.

FK ŽELJEZNIČAR: Kjosevski, S. Stevanović, Memija, Kramarić, Zolotić, Blagojević, Đermanović, Bogičević, Beganović, Hodžurda i M. Stevanović

FK BORAC: Ružić, Vidović, Milosavljev, Ristovski, Predragović, Raspudić, Rajović, Savić, Prljević, Đilas i Marjanović

[gallery bgs_gallery_type="slider" ids="50368,50369,50370,50371,50372,50373,50374,50375,50376"]

Zvijezda 09 : Željezničar
Borac : Igman
Zrinjski : Tuzla City